image045

Son yıllarda gelişen teknolojik olanaklar ile kılcal varislerde lazer tedavisi kozmetik açıdan başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

LAZER NEDİR?

Lazer İngilizce LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) kelimelerinin başharflerinden kısaltılarak tanımlanmış bir ışın tipidir. Lazer ışığı tek fazlı, tek renkli ve dağılmaksızın biribirlerine paralel yol alan ve fazlı bir ışıktır. Hedeflenen bölgenin dışındaki (selektif fototermolizis) dokulara zarar vermeyecek bir dalga boyu ve enerji kullanılır.

ELEKTİF FOTOTERMOLİZİS: Hedef dokunun termal gevşeme zamanından (ışın uygulanan dokuda oluşan ısının % 50’sini çevreye iletmeden kaybetmesi için gereken zaman) daha az veya eşit sürede olacak şekilde o doku tarafından absrobe olabilecek uygun dalga boyunda ışık uygulandığında çevre doku etkilenmeden hedef dokuda enerji oluşturulur.

Lazer tedavisinde amaç dalga boylarının hedef emilim spektrumu ile eşleştirilmesidir. Amaç kromoform ( derideki endojen kromoforlar : su, Hb, melanin ve keroten ) tarafından özgül olarak emilen bir dalga boyu uygulamak ve hedefteki ısı birikimini sağlayarak hedefin yok olmasını sağlamaktır.

Lazer tedavisinde amaç dalga boylarının hedef emilim spektrumu ile eşleştirilmesidir. Amaç kromoform ( derideki endojen kromoforlar : su, Hb, melanin ve keroten ) tarafından özgül olarak emilen bir dalga boyu uygulamak ve hedefteki ısı birikimini sağlayarak hedefin yok olmasını sağlamaktır.

Yüksek enerjili lazer ışığını absorbe eden kromofor yüksek miktarda ısı oluşturur ve kromoforda doku yıkımına neden olur. İdeal olarak amaçlanan ısı bririkimin sadece hedefte olması ve komşu yapıların hiç ya da en az hasarı görmesidir.

LAZER UYGULAMA VİDEOSU

Get the Flash Player to see this content.

LAZER TEDAVİSİ TEHLİKELİ MİDİR?

Değişik alanlarda kullanılan lazer tıbbi olarak tedavi amaçlı olarak uygun dozlarda soğutucu gaz sprey ve işlem sırasında kullanılan koruyucu gözlükler ile zararsız bir şekilde güvenle kullanılmaktadır. Bu tedavi şekli için yapılmış olan lazerlerde ışın belli bir dalga boyunda esas olarak sadece hedef bölgeyi etkilemekte ve komşu dokulara zarar vermemektedir. Kişilerin sahip oldukları damar yapısına göre aynı dalga boyunda olsalar bile daha farklı ayarlamalar ile tedavi planlanmaktadır.

LAZER TEDAVİSİNDEN SONRA İZ KALIR MI?

Lazer tedavisinden sonra kalıcı iz kalmaz. Farklı ve hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde kızarıklık gibi geçici değişiklikler oluşabilir ve 2-3 hafta içinde kaybolur.

LAZER TEDAVİSİ HERKESE UYGULANABİLİR Mİ?

Lazer tedavisi öncesinde kişilerin ışık enerjisine olan karşı duyarlılıklarını görmek ve tedaviye yanıtı saptamak amacı ile test atışları yapılır. Bazı insanlar güneşte kolay yanarlar bazıları ise daha hassas olduklarından dolayı kızarırlar bu kişlerin cilt tiplerini belirler brada önemli olan kişilerin cilt tipleri belirlenerek uygun olan en düşük dozlardan başlayarak tedaviyi planlamaktır.

LAZER TEDAVİSİ BAŞARILI MIDIR?

Evet, başarılı bir tedavisi ile hasta tatmini sağlanır. Kişilerin cilt özellikleri (güneşe hassasiyet gibi) önem taşır. Tedavinin ilk aşamasında test atışları yapılır. Sonuçlara göre kişlerin damar yapısına bağlı olmak üzere % 80-100 oranında başarı sağlanır.

LAZER TEDAVİSİ AĞRILI MIDIR?

Hafif sinek ısırığı tarzında bir ağrı olabilir gerekirse lokal ağrı önleyici kremler, buz uygulaması ve sınırlı uyuşturma yapılabilir.

LAZER TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Lazer tedavisi kılcal damar varisleri için birden fazla seans şeklinde uygulanır. Tedavi seansları en az 2- 3 hafta aralıklar ile mınumum 5-6 seans uygulanır.

TEDAVİ SONUCUNU NE ZAMAN ALIRIM ?

Genel yaklaşım olarak cilt tipine bağlı olarak lazer tedavisi düşük dozlarda başlanır, böylece cillte oluşabilecek değişiklikler beklenir. Sonra tedaviye yanıta göre doz arttırılır. Bu nedenden dolayı ilk seans sonunda olabilecek değişiklikler ve düzelmeler ilerleyen seanslarda daha etkili hale gelecektir. Bu nedenlerden dolayı önemli olan sabırlı ve uuzn sürebilecek bir seans dizisine hazırlıklı olmaktır.

TEDAVİ NE ZAMAN UYGULANMALIDIR?

Lazer tedavisi sonrasında güneşe çıkılması önerilmez. Güneşten korunacak kıyafetler ya da yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Genel olarak tedaviler yıl içinde yapılabilir. Güneşten korunulması şarttır.

LAZER TEDAVİSİNDE BAŞARI ORANI NEDİR.

Kişilerin cilt tiplerine ve sahip oldukları lezyonlara göre tedavi sonuçları farklılık gösterebilir. Genel başarı oranı % 80-100 arasında değişmektedir. Gerektiğinde lazer tedavisine ek olarak micorskleroterapide kullanılarak tedavi başarısı arttırılır.

HANGİ TÜR LAZER CİHAZI KULLANIYORUZ ?

Dünyada güvenle en çok kullanılan ve özellikle kılcal varis tedavisi için geliştirilmiş ve en başarılı olan Candela Nd-Yag 1064 nm dalga boylu lazer cihazını kullanmaktayız.

Ne-odymium:Yttrium-Aluminum-Garnet lazer (Nd:YAG lazer) ışığının (1064 nmyuksek yoğunlukta 5-10 ns’lik kısa atım suresi ve yeşil renkli ışığa sahip şeklidir. Bu dalga boyun da haemoglobin (kanın temel maddesi) ve melaninin (pigment) önemli derecede emilimi olduğundan vasküler (damar), epilasyon, gençleştirme ve cildi gerginleştirmede kullanılır. Doku penetrasyonu en güçlü olan lazer olarak kabul edilir.

NdYAG Lazer epilasyonda, cilt gençleştirmede ve kırışıklıkların giderilmesinde de başarı ile kullanılmaktadır.


Etiketler:, , , ,