1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız Varis Tedavisi Yöntemleri

Varis; deri altında oluşan toplardamarların genişlemesi ve damar yapısının bozulması olarak tanımlanan bir hastalıktır. Toplardamar vücuttaki kanı dolaşıma kazandırmak için kalbe taşıma işlevi görür. Bacaklarda da kan toplardamar ile kalbe itilir. Ancak toplardamarın içindeki kapakçıkların bozulması sonucu kan kalbe taşınmaz ve damar içinde birikerek varisleri oluşturur. Varis tedavilerinde varis ameliyatı olabileceği gibi ameliyatsız varis tedavisi yöntemleri de vardır.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Girişimsel Radyoloji Uzmanları Tarafından Uygulanır. 

Ameliyattan kaçan hastalar, varis çorabı, sülük tedavisi ve çeşitli kremler kullanarak varislerden kurtulmak isteseler de bu yöntemler işe yaramaz ve boşa zaman kaybına neden olur. Yaklaşık on yıldır varis tedavilerinde ameliyatsız yöntemler kullanılıyor. Girişimsel radyoloji uzmanları tarafından yapılan acısız ağrısız, hızlı, güvenilir, ucuz ve konforlu yöntemlerdir. Uygulama sonrasında deride kızarıklık, şişlik ve kabarma gibi rahatsız edici yan etkiler görülmez. Hasta uygulamadan hemen sonra taburcu edilir. Ameliyatsız varis tedavilerinde çok sık kullanılan bazı yöntemler vardır.

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle varis tedavisi, ağrısız ve kolay uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde lazer ile küçük ve büyük safen olmak üzere iki büyük toplardamarda kapak yetmezliği nedeni ile oluşan büyük damara uygulanır. Böylelikle varisin ileride tekrarlama ihtimali en aza indirgenmiş olur. Yöntem ultrason cihazı ile damarları görerek yapılır. Lazer fiberi damara yerleştirilir yukarıdan aşağı olmak üzere yavaşça çekilir ve damarı kapatır. 

Köpükle Varis Tedavisi

Köpük yöntemi çok kısa bir sürede tüm hastalara uygulanabilir. Genellikle kılcal varis ve orta boy varislere uygulanır. Sklerozan maddesinin köpük halinde çok ince bir iğne yardımıyla damara uygulanmasıdır. Köpükle varis tedavisi İşleminden hemen sonra damar kapanır ama estetik olarak görünümünün düzelmesi biraz zaman alabilir. Bu süre varisin büyüklüğüne bağlı olarak ve hastadan hastaya değişkenlik gösterir. 

Skleroterapi Varis Tedavisi

Skleroterapi varis tedavisi; sklerozan denen maddenin varis damarı içerisine enjekte edilerek damarın yok edilmesidir. İğne tedavisi olarak da bilinir. Sklerozan maddesi damara verildikten sonra damarın kapanıp yok olmasını sağlar. Bu yöntem kılcal varis, orta boy varis ve büyük boy varis tedavilerinde kullanılır. Ancak ana damar tedavisi için önerilmez.

Ameliyatsız Varis TedavisiHasta Yorumları1
 • Varisten kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018

  20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

  Sevgiler Saygılar

  Yasemin Ağar

Ameliyatsız Varis TedavisiSık Sorulan Sorular1
 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Eren Korkmaz10.03.2019

  Rengin hocam merhaba, benim acilen varis tedavisi olmam gerekiyor. Kırşehir'de oturuyorum. Burada tedavi olabileceğim bir varis tedavi merkezi önerebilir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Eren bey merhaba, biz sizlere sadece Ankara da hizmet verebiliyoruz. Kırşehir de tavsiye edebileceğimiz bir yer ne yazık ki yok. Ameliyatsız varis tedavisi Ankara da bulunan kliniğimizde aynı gün yapıp sizi yolcu edebiliriz. Varis tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi için 0 312224 13 14 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 • H
  Handan28.02.2019

  hocam benim bacaklarımda 2 yıldır varis çıkmaya başladı. tedavi olmak istiyorum ama korkuyorum. varisin tedavisi için ne kadar zaman ayırmam lazım. bir de varisin tedavisi ağrılı oluyor mu. teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Handan hanım merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Korkacağınız tedavi yöntemleri değildir.Sağlıklı,kolay ve etkili tedavilerdir. Size bir zaman belirtmem için sizi muayene etmem,doppler ultrason çekip sonuca göre bir venöz haritalama çıkarmam lazım. Kılcal ve orta dereceli varislere köpük skleroterapi tedavisi yapıyorum. Venöz yetmezlik,damar genişlemesi,iç varis ve ameliyatlık damarlara teknolojinin son örneği endovenöz lazer ablasyon (EVLA) tedavisi yapıyorum. Bu tedavilerden sonra normal hayatınıza devam edebiliyorsunuz.Kesi,dikiş,anestezi almıyorsunuz. İşinize,yaşamınıza hemen tedaviden sonra dönebiliyorsunuz. Ağrı,sızı olmuyor gayet rahat tedavilerdir. Daha detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı klinik hattımızı arayabilirsiniz.Teşekkürler.

 • H
  Hüseyin Elten27.12.2018

  Varis hastalığım var ama bu hastalığın tedavisini özel yerde yaptıracak imkanım yok. bu nedenle varis tedavisi yapan devlet hastanesi arıyorum. bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? teşekkür ederim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hüseyin bey çok geçmiş olsun. Devlet hastanesinde ameliyatlı varis tedavisi yapılıyor. Maalesef tekrarlama yapıyor ve otuz güne kadar yatak istirahati gerektiriyor. EVLA tedavisi sayesinde işlemden hemen sonra yürüyerek çıkabiliyorsunuz. Devlet hastanelerinin çoğuna muayene olabilirsiniz. Teşekkürler.

 • K
  Kuzey Kartal19.12.2018

  ameliyatsız varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi verir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kuzey bey 0532 385 31 93 numaralı klinik hattımızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.Teşekkürler.

 • N
  Nurşen Su30.06.2018

  Venöz yetmezlik tedavisi

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Nurşen Hanım Merhabalar öncelikle geçmiş olsun bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi bire bir arayarak detaylı bilgi vereceğiz.

 • F
  Feruze14.05.2018

  Bacallarimda varikozum varda doktor nasil tedavi yapabilirim?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun. Öncelikle Ayakta Bilateral Venöz Doppler Ultrason ile damarların neden oluştuğunu, varsa problemin ana nedenini tespit etmek gerekir. Problemin nedenine yönelik olarak EVLA ve/veya köpük skleroterapi yapılabilir. İyi günler diliyorum.

 • H
  Hamiyet Yoldaş14.05.2018

  Kılcal damarlarda varis var

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun Hamiyet hanım. Kılcal damar tedavisi köpük skleroterapi ile yapılabilmektedir ve oldukça başarılı şekilde sonuç alınmaktadır. Bize ulaşırsanız yardımcı olabiliriz. Sağlıklı günler diliyorum.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314