1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Kılcal Varis

Kılcal Varis

Kılcal Varisler

Kılcal varis, bacaklarda derinin yüzeyine yakın ince damarlarda oluşan varislerdir. Toplardamar varisleri, yani büyük varislere göre daha az şikâyet yaratırlar. Tedavi edilmelerindeki amaç genellikle estetik kaygılardır. Ancak kılcal varisler de, zamanla daha büyük sorunlara yol açabilir. Bacakların alt ve bilek kısımlarında venöz ülser, yani kirli kanın birikmesinden dolayı kapanması zor açık yaralar oluşma ihtimali vardır. Görüldüğü gibi tehlikeli olduğu düşünülmeyen kılcal varislerin, zamanında tedavi edilmesi önemlidir. 

Kılcal Damar Varisleri Neden Oluşur?

Oluşum nedeni tam olarak bilinmese bile kılcal damar varisleri aşırı sıcak banyo, aşırı güneşlenmek, alkol kullanımı, uzun süre ayakta durulan mesleklerde çalışmak, venöz yetmezlik, gebelik gibi durumların varisleri tetiklediği bilinir. Venöz yetmezlik ve dışındaki bütün nedenler önlenebilir ve geçicidir. Venöz yetmezlik nedeniyle oluşan kılcal damar varisleri ise ancak uzman doktor tarafından tedavi edilebilir. 

Kılcal Varisi Teşhis Yöntemleri

Günümüzde kılcal varisi teşhis için kullanılan en etkili yöntem venöz doppler ultrasondur. Bu işlem sırasında hastanın ayakta durması istenir. Bu inceleme sırasında sadece kılcal varisler değil, hastanın bacak bölgesindeki bütün toplardamar sistemi de kontrol edilir. Ortaya çıkan sonuca göre tedavi planlanır. 

Kılcal Varis Tedavisi

Kılcal varis tedavisi temel olarak iki şekilde yapılır. Skleroterapi veya köpük yöntemleri kullanılarak, sorunun çok kısada sürede çözülmesi sağlanır. Bu tedavi biçimlerinde aterosklerol adlı ilaç özel bir işlemden geçirilerek köpürtülerek uygulanıyorsa köpük skleroterapi, köpürtülmüyorsa sadece skleroterapi olarak adlandırılır. Köpük skleroterapinin diğer adı köpük tedavisidir.

Sırası ile hastanın varisleri tespit edilir, daha sonra damarların içine ilaç enjeksiyonuna geçilir. İlaç miktarı doktor tarafından belirlenir. Küçük bir dinlenmenin ardından, hasta rahatlıkla yürüyerek evine ya da işine dönebilir.

Venöz Ülser Tedavisi Nasıl Olur?

Venöz ülser, varisin çok ilerlediği durumlarda, kirli kanın sürekli aşağıya doğru akış yapması ve bacak dokuları arasında özellikle ayak bileklerinde kirli kanın birikmesi sonucu ortaya çıkan yaralardır. Dokuların içine temiz kan gelmemesi nedeni ile oluşur. Bu nedenle oluşan yaraların tedavisi de oldukça güçtür. Altta yatan neden yani varis tedavisi tamamlanmadığı sürece yaraları iyileştirmek için yapılacak geçici çözümler işe yaramaz. Öncelikle yapılması gereken, kirli kanı kaçıran damarın kapatılmasıdır. Kirli kan akışı kesildikten sonra venöz ülser tedavisi yapılmalıdır.

Varis tedavisi yapılmadan venöz yaraların tedavisinin hiçbir faydası olmaz.

Kılcal VarisSık Sorulan Sorular2
 • Skleroterapi için kaç seans gerekir
  Skleroterapi için kaç seans gerekir?

  Dr. Rengin Türkgüler örümcek ve varisli damarlarla ilgili geniş deneyimi en iyi sonuçlar elde etmiştir. 

  Çoğu durumda, bir örümcek veya varisli damarın kapatılması için tek bir tedavi seansı yeterli olmaktadır. Ancak muayeneniz sırasında size söyleneceği gibi spesifik varis alanının genişliği ve büyüklüğüne bağlı olarak varis tedavisi seans sayısının artması mümkün olabilir. 

  Bu konuda tedaviye başlamadan önce mutlaka tarafınız bilgilendirilecektir. 

  Örümcek varislerin veya genel varislerin skleroterapi veya köpük tedavisi ile tedavisi sırasında varisinizin büyüklüğüne göre kullanılacak ilaç miktarı değişecek ve tedavi seans sayısı da buna göre değişecektir.

  Her bir seansta bir ampül ilaç kullanılacak ve bu ilacın kullanılıp bitirilmesi seans için esas alınacaktır.

  Köpük tedavisi ne kadar sürer?

  sorusuna yukarıda anlatılan nedenlerle kesin ve net bir cevap vermek mümkün değildir. 

   

 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • T
  Turhan Ergin19.12.2018

  hocam baldırlarımda çok miktarda kılcal varis var. bu kılcal varisleri aldırmak istiyorum. siz bu konuda ameliyatsız olarak varisleri alabilir misiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Turhan Bey merhaba ! Ameliyatsız varis tedavi yöntemi olan (endovenöz lazer ablasyon) tedavisi venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyatlık damarlarda uyguladığım bir yöntemdir.Köpük skleroterapi ise daha çok kılcal ve orta dereceli varislerde uyguladığım bir tedavi yöntemidir. Bu sağlıklı ve kolay tedavi yöntemleri sayesinde varislerinizden kurtulmanız elbette mümkündür. 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan bize detaylı bilgi için ulaşabilirsiniz.

 • K
  Kırmızı16.10.2018

  ben 34 yaşında bir bayanım. bacaklarımda anormal derecede kılcal damar çoğalması var. bu kılcal damarlar da köpük tedavisi ile tedavi edilebiliyor mu. bir de ne kadar zamanda iyileşme oluyor. bilgi verirseniz memnun olurum.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba, bacaklarda görülen kılcal varisler köpük tedavisi ya da skleroterapi ile tedavi edilmektedir. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz 0 312 224 13 14 numaralı telefonu aramanızı tavsiye ederiz.

 • H
  Hülya Kırmızı29.09.2018

  Hocam benim bacaklarda cok asiri kilcal damarlar cikmis. Rahatsiz oluyorum agrimda cok. bir öneriniz var mıdır

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hülya hanım merhabalar öncelikle geçmiş olsun.Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Ağrısız bir işlemdir.Seans aralıkları ard arda 3 gün olabilir. En fazla 45 dakika sürer. Yürüyerek gelir yürüyerek gidersiniz. Bandaj kullandırmıyorum hastalarıma. En fazla 15 gün varis kullanmalarını istiyorum.Geldiğiniz gün de tedaviye hemen başlatıyorum.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193