1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Bacaklarda Varis

Bacaklarda Varis

Bacaklarda Varis Sorunu

Tüm dünya üzerinde en çok görülen rahatsızlıklardan biri olan varis, bacak toplardamarlarının görevini yapamaması sonucu oluşur. Bacaklardaki kirli kan, toplardamarlar aracılığıyla akciğerlere ve kalbe ulaştırılır. Toplardamar yapısı içinde, kirli kanın kalbe doğru ilerlemesini sağlayan ve aşağıya doğru kaçmasını engelleyen kapakçıklar vardır. Bacaklarda varis bu kapakçıkların görevlerini yapmadıkları durumda ortaya çıkar. Varis oluşumunda kan yer çekiminin de etkisi ile aşağı doğru akar ve damarlar içerisinde birikerek, damarlarda genişlemeye neden olur. Bunun sonucunda da varisler oluşur. 

Bacakta Varis Yalnızca Estetik Bir Sorun Değildir!

Bacakta varis oluşumu çoğu zaman gözle görülerek fark edilir. Belirtileri arasında ağrı, kramp, ağırlık, şişlik, renk değişikliği vardır. Genişleyen damarlar, estetik açıdan da hoş görünmez. Ancak, unutulmamalıdır ki, bacak varisi estetik bir sorundan öte, tedavi edilmezse ciddi sıkıntılara yol açabilecek bir hastalıktır. Damarlardan kopabilecek pıhtıların, kan ile birlikte akciğer ve kalbe gitme ihtimali vardır ve yaşamsal riskler doğurur. Bir diğer risk ise, kirli kanın sürekli aynı bölgede kalmasından dolayı ayak bileği ve çevresinde oluşacak yaralardır.  

Bacak Varisi Nedenleri Nelerdir?

Bacak varisi genellikle Fazla kilolar, genetik yatkınlık, hareketsizlik, sürekli ayakta durarak çalışmak, gebelik, halter gibi zorlayıcı sporlar bacak ve ayak varisi oluşumunun en önemli nedenleridir. Ailesinde varis geçmişi olanların hafif sporlar yaparak, bacaklarını dinlendirerek, kilolarına dikkat ederek varis oluşumunu önlemeleri önemlidir. 

Bacaktaki Varisler Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi bacaktaki varisler oluşumuna neden olan damarın cerrahi yöntemler ile çıkartılması şeklinde yapılırdı. Oldukça ağrılı ve iyileşme süreci uzun olan bu yöntem yerine, hastalar için daha konforlu tekniklerin geliştirilmesiyle bacaktaki varisler çok kısa sürede ve ağrısız olarak giderilmeye başlandı. 

Bacaktaki Varis Nasıl Geçer?

Bacaktaki varis yapısal bir bozukluktur. Bitkisel yöntemler ve ilaçlar ile tedavisi mümkün değildir. Toplardamarın kapatılıp, bölgeye kirli kan akışının kesilmesi dışında başka hiçbir teknik sonuç vermez. Bunun için varisin büyüklüğüne göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Lazer, köpük ve skleroterapi arasında seçim yapılır. Her üç yöntem de ameliyat ortamı gerektirmez ve kliniklerde yapılabilir. Ağrısız olan bu yöntemler sonucu hastanın aktiviteleri aksamaz.

Varis Tedavi Yöntemleri

Kılcal Varislerin Tedavisi için Skleroterapi ve Köpük Tedavisi 

Kalın Varislerin Tedavisi için Lazerle Varis Tedavisi olarak sayılabilir. 

Bacaklarda VarisSık Sorulan Sorular3
 • Varis Muayenesi Sırasında Ne Olacak?

  Varis Muayenesi Sırasında Ne Olacak?

  Kliniğimize başvuran hastaların tamamının tüm varis konsültasyonları girişimsel radyoloji uzmanı tarafından renkli doppler ultrason eşliğinde yapılır. Muayene ücretlidir ve bu ücrete ayakta renkli doppler ultrason dahildir. Doppler ultrason için ayrıca ücret alınmaz. Yapılan bu işlem varislerinin teşhisinde yüksek hassaslık sağlayacağı gibi tedavinin başarısına da doğrudan etki eder.

  Varis muayeneniz sırasında, doktorunuz sizinle sorunun tam olarak ne olduğunu, nereden kaynaklandığını ve hangi tedavilerin uygun olduğunu tartışacaktır. Size tam maliyet ve fiyatlandırma detayları ile detaylı bir tedavi planı verilecektir, böylece ödeme konusunda sürpriz olmayacaktır.

  Kişisel Hasta Koordinatörünüz de tüm sorularınızın cevaplandığından ve prosedür hakkında tam olarak bilgilendirildiğinizden emin olmak için sizinle konsültasyona katılacaktır. İhtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir konuda size yardımcı olmak için istişareyi takiben hazır olacaklar ve başka sorularınızı cevaplayacaklardır. Konsültasyonunuza katıldıktan sonra, hastalığınızı ve gereksinimlerinizi bilirler ve tedaviniz boyunca size rehberlik etmek için daima orada olacaklardır.

 • Varis Ağrısı Nasıl Giderilir

  Bacak toplardamarlarında meydana genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan varis hastalığı bacaklarda şişmeye, kaşıntıya ve ağrıya neden olur. Bu durum ancak varis ameliyatı olarak ya da varis tedavisi olarak sona erdirilebilir. Ancak hemen belirmek gerekir ki varis tedavisi olunacak tarihe kadar alınacak bir takım önlemler ile varis hastalığının belirtilerini hafifletmek mümkündür. 

  Varis Ağrısı Nasıl Giderilir?
  • Varis ağrısı bacaklardaki şişliğin oluşmasını önlemek için varis çorabı giyilerek giderilebilir.
  • Varis ağrısı bol bol yürüyüş yapılarak hafifletilebilir. Varise yürümek iyi gelir. 
  • Uzun süre hareketsiz oturmamak varisin artmasını ve bağlı ağrıların artmasını önler
  • Beli dar pantolonlar da varisin artmasına neden olbilir. 
  • Varis ağrısı nasıl giderilir sorusunun en bilinen cevaplarından biri de ayakları yükseğe kaldırarak oturmaktır. 
  • Son olarak soğuk suyla bacakları yıkamak ta çok yararlı olacaktır. 
 • Varise Ne İyi Gelir?
  Varise Ne İyi Gelir?

  Varis, damarlarda boğum oluşması ve damarlarda genişlemeler olması sonucunda ortaya çıkar. En yaygın görülen vücut bölgesi bacak ve ayak damarlarıdır. Bunun sebebi ise ayakta dururken veya yürürken vücudun alt kısmında olan bacaklara çok fazla baskı yapılmasıdır. Peki varise ne iyi gelir. Varis ağrılarını azaltmak ve varisi engellemek için çeşitli varis egzersizleri bulunuyor, bu egzersizler ile varisi önlemek biraz daha kolay olabilir. Sürekli oturmak veya ayakları hareket ettirmemek bu soruna neden olur. Bunun için oturmaya bir süre ara verip kısa ve sürekli yürüyüşler yapılmalıdır.

  Varis Egzersizleri

  Aslında varis hastalığının belirtileri olan ağrıları hafifletmek ve varisin ilerlemesini sağlamak için varis egzersizleri yapmak yararı olabilir.

  • Bir sandalyede oturup topuklarınızı sağlam bir şekilde yere basın ve ayakların ön kısmını kaldırıp indirin. Daha sonra ayakların önünü basıp topuklarınıza aynı işlemi yapın. Bu hareketleri 20 kez tekrarlayın.
  • Başka bir egzersiz ise yere sırt üstü uzanıp bacaklarınızı 45 derecelik açıyla yukarı doğru kaldırın. Bu pozisyondayken tek bacağınızı saat yönünde döndürün ve 20 kez tekrarlayın. Diğer bacağınız için de aynı işlemi yapın.
  Varis İlaçları

  Eczanelerde ve internette pek çok varis ilaçları bulunur. Bu ilaçların varisi tedavi etmek gibi bir özelliği olmadığını unutmamak gerekir. En önemlisi ve doğrusu bir doktora gidip onun önerdiği varis ilaçlarını kullanmaktır. Önerilen bazı varis ilaçları mevcuttur.

  Varis İçin Ne Yapılmalı?
  • Ortaya çıkan ağrıları engellemek için bacaklarınızı yukarıda tutun. Bunun için varis yastıklarından alabilirsiniz. Fakat alternatif olarak bacaklarınızın altına üç adet yastık koyabilirsiniz.
  • Özellikle yaz aylarında fırsat buldukça yüzmeye çalışmalısınız. Yüzmek ağrı ve kramp problemlerini engeller.
  • Bacaklarınıza düzenli olarak masajlar yapın.
  • Egzersizleri yaparken varis çorabı kullanabilirsiniz.
  • Çok kiloluysanız kilo vermeye özen gösterin.
  • Krem, sülük gibi tedavi yöntemlerini kullanmayın. Bunların ne kadar yararlı olduğundan bahsedilse de vücut için zararları da bulunuyor.

  Varisi önlemek için ne yapılabilir.

  Varis hastalığı aslında önlenmesi mümkün olan bir hastalık değildir. Bu nedenle varisi önlemek için alınacak önlemler varisin oluşmasını değil daha çok varisin ilerlemesini yavaşlatacaktır.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Esra Arabacı12.02.2019

  Hocam merhaba, benim yaşım 23 ama bacaklarımın her yerinde varis var. Bende bu yaşta varis neden olur acaba bana bilgi verirseniz çok sevinirim. bir de varisi nasıl önlerim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Esra hanım merhabalar. Genetik yatkınlığınız,dar kıyafetler giymeniz,bacak bacak üzerine veya bacağınızı altınıza alarak oturmanız,kilo artışı,alınan darbeler,bacağa uygulanan kuvvetler gibi durumlar varislere sebeptir. Bacaklarınızdaki varislerin tedavisini biran önce olmanızı size öneririm. İlerleyen zamanlarda normal yaşam standartlarınızı kısıtlayacaktır ve sağlık problemi yaşamanıza sebep olacaktır. Tedavi olduktan sonra , sağlıklı damarları varislerden önlemek için saydığım riskleri ortadan kaldırarak ve aksi durumlarda, örneğin ; ayakta çok kalacağınız,uzun yolculukta vb. durumlarda varis çorabı giymeniz sizin yararınıza olacaktır.

 • E
  Elif Küllük16.10.2018

  hocam merhaba benim bacaklarımda son yıllarda varis miktarında anormal artış oldu. özellikle gebelik döneminde varislerim ortaya çıktı. gebelikten sonra da bu varisler gitmedi. şimdi tedavi olmak istiyorum. acaba tedaviden önce yapmamı söyleyebileceğiniz bir tedavi yöntemi var mıdır. teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Elif hanım bacaklarınızda gebeliğe bağlı varisler genellikle gebelik sonrasında kaybolur. Ancak kaybolmayan varislerin tedavisi mümkündür. Bunun için varis tedavisi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193