1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Varis tedavisi, temelinde tek bir noktayı hedefler; varisi oluşturan damarın olduğu bölgeden yok edilmesi. Alt dalları da olmak üzere iki çeşit varis tedavisi yöntemi vardır; ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler. Geleneksel olan ameliyatlı varis tedavisidir. Damar, cerrahi müdahale ile bulunduğu bölgeden çıkarılır. Ameliyat sonrası hastanın iyileşme süresi uzundur ve hasta bir süre yatarak dinlenmek zorundadır. Bu tedavi yöntemine alternatif olarak geliştirilen ameliyatsız teknikler ise giderek yaygınlaşmaktatır. Bu yöntemler kliniğimizde uygulanmaktadır. 

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Ameliyatsız varis tedavisi denilince birkaç farklı yöntem sıralanabilir. Bunlardan en bilineni EVLA; lazer enerjisi verilerek damarın iç yüzeyinin yakılması yöntemidir. Skleroterapi; damarları kapatan bir ilacın enjekte edilmesi ile yapılır. Aynı ilaç köpürtülerek verilirse, köpük tedavisi olarak adlandırılır. Bir başka yöntemse radyofrekansla varis tedavisidir; lazer tedavisine benzer, radyofrekans enerjisi ile damar kapatılır.

Varislerin Tedavisi

Varislerin tedavisi yukarıda anlatılan yöntemler ile yapılır. Öncesinde varisli damar ya da damarlar tespit edilir. Varisli damarların görüntülenmesi yapılarak, işlem sadece bu damarlar üzerinden yürütülür. Bütün yöntemler çok kısa seanslar şeklinde uygulanır. Hastaların çoğu, uygulamanın ardından hiçbir şikayet hissetmezler. Çok azında iğne izi oluşabilir ancak bu izler kısa sürede kaybolur.

Varisin Tedavisi İhmal Edilmemeli

Varis mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Hastanın yaşam kalitesini düşürmesinin yanında, bacakta yaralar açılmasına ve damar içinden kopan pıhtıların kalp ve akciğere ulaşıp daha ciddi sıkıntılar doğmasına neden olur. Ameliyatlı varis tedavisi, hastaların gözünü korkutan bir uygulamaydı. Bunun nedeni hem işlemin ağrılı olması, hem de hastanın uzun bir süre hayata dair işlerini yapamayacak olmasıydı. Zamanın bu kadar önemli olduğu bir çağda, ameliyatsız varis tedavi yöntemleri hastaların imdadına yetişti. Varisin tedavisi ihmal edilmemelidir. İster lazerle varis tedavisi ister köpük tedavisi olsun bütün yöntemler varisin tedavisinde başvurulabilecek yöntemlerdir. 

Variz Tedavisi mi? Varis Tedavisi mi?

Halk arasında varis hastalığının ismi kimi zaman yanlış söylenmektedir Variz tedavisi olarak araştıranların aslında varis tedavisi için araştırma yaptıklarını belirtmek isteriz. Varis tedavi yöntemleri, temelinde sorunlu damarı kapatarak, kirli kanın bölgede toplanmasını engellemek amacına dayanır. Böylece dolaşım bozukluğundan dolayı kirli kanın tutulduğu damar işlevsiz kalır. Hasta sorunlu varisin tedavisi sonrasında, sıkıntılarından da kurtulur. Varis tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Varis TedavisiHasta Yorumları1
 • Kesinlikle kesi ve dikiş yok 24.01.2018

  Kesinlikle kesi ve dikiş yok

  Dr.Rengin Hanıma Kardeşim Emrah Özdek aracılığı ile ulaştım. Yıllardır çekmiş olduğum rahatsızlık geceleri uykularımın bölünmesi, bacaklarımda ağrı ve ara ara devam eden kramp ağrıları ve dahası...

  Tedavi olduğum süreç sonrası bu sıkıntılarımdan ve şikayetlerimden kurtulmuş olmam ve tedavi sürecindeki en önemli noktalardan birisi de kesinlikle kesi ve dikiş olmaması oldukça başarılı.

  8 yıldır çektiğim bu rahatsızlığı kendi ihmalime veriyorum Ancak siz geçiktirmeyin.

  Teşekkürler Dr.Rengin Türkgüler :)) Yusuf Özdek

Varis TedavisiSık Sorulan Sorular2
 • Evde Varis Tedavisi
  Evde Varis Tedavisi Mümkün mü?

  Varis hastalığı fizyolojik bir rahatsızlıktır. Yani bacak toplardamarlarındaki fiziksel bir bozulmadan kaynaklanır. Bu nedenle varis hastalığının damarlarda oluşturduğu bozulma her hangi bir ilaç ile ya da bitkisel kür ile tedavi edilemez. Bu nedenle evde varis tedavisi için yapılan hiçbir yöntem varis hastalığını tedavi etmez. 

  Varis hastalığınız var ise hemen bizimle iletişime geçin. 

 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • B
  Buse04.01.2019

  Hocam merhabalar benim damarlarım çok kötü durumda dışarıdan belli oluyor ve çok fazla şiş birde bilek kısımlarımda kararmalar meydana geldi devlet hastanesinde ameliyat kararı aldılar ama benim çocuğum küçük ve ben ameliyat olmak istemiyorum size gelsem EVLA tedavisi ile çözüm bulabilir miyiz teşekkür ederim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Buse hanım geçmiş olsun. Ameliyat pek önermediğim bir tedavi yöntemidir. Damar genişlemesi,venöz yetmezliği ve ameliyat gerektiren varisli damarlara ameliyatsız varis tedavi yöntemi olan endovenöz lazer ablasyon (EVLA) tedavisi yapıyorum. Kılcal ve orta dereceli varislere ise köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum. Bilek kısımlarınızda doku değişikliği hiç istemediğim bir durumdur. Zamanla canlı deri ölerek ne yazık ki varise bağlı iltihaplı yara oluşumuna sebep oluyor. En kısa zamanda tedaviniz için sizi kliniğimde görmek isterim. 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Teşekkürler.

 • H
  Hacer13.06.2018

  Doppler ultrason çekimi sonrası iki farklı doktorun sonucu ile karşı karşıya kaldım biri ameliyata gerek yok ama ömür boyu varis çorabı giyecegimi diğeri ile damar yetmezliği ve reflü olduğundan dolayı kesinlikle ameliyat olmam gerektiğini söyledi ii ce kafam karıştı ve cnm çok sıkıldı daha 29 yaşındayım :(

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Hacer hanım öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Elinizdeki ultrason raporları değerlendirilip, karşılaştırma yapılacaktır. Dr.Rengin Hanım muayeneye geldiğiniz gün , kesin tanı için Ayakta Bilateral Venöz Renkli Doppler US çekmesi gerekir. Sizin varisinizin tipini , derecesini ve yerini belirledikten sonra Venöz Haritalama oluşturulacak; sizin için uygun olan tedavi planı skleroterapi (köpük tedavisi) mi , Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) mı karar verilecektir. Skleroterapi ve Endovenöz Lazer (EVLA) ile tedaviler yapıldığında % 100 'e yakın başarılı sonuçlar almaktayız. Yaklaşık 10 gün içinde tedaviniz biter, ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Muayene, tedavi ücretleri hakkında ya da bilgi ve randevu için : 0312 224 13 14 numaralardan bize ulaşabilirsiniz . Gününüz sağlık dolu olsun.

 • M
  Mujdat01.05.2018

  Merhaba varız ameliyatı oldum ama 2sene sonra niye oluşmaya başladı ameliyat olmakda istemiyorum. Yardımcı olurmusunuz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Müjdat bey geçmiş olsun, Varis ameliyatı ile belirli alanlarda varisli damarlar çıkarılıyor. Ancak kalan damarlarda varisin tekrarlaması her zaman mümkündür. Ameliyatsız varis tedavisinde ise damarları ve bağlantılı tüm varisli damarlar kapatılır. Bu sayede varisin tekrarlamasının önüne geçilir. Tedavi olmak isterseniz lütfen 0 532 385 31 93 numaralı telefondan randevu alınız.

 • M
  Mustafa21.03.2018

  Mrb sol bacagimda varis var diz kapağının yukarısında ic kısımda 10 cm falan damar var hic amaliyat olmadım nasıl iyi olabilirim tsk

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Mustafa bey geçmiş olsun, Bacağınızda görmüş olduğunuz damarın varis olup olmadığının renkli doppler ultrason ile tespit edilmesi gerekir. Eğer varis teşhisi konulur ise tedavi planlaması yapılır. Kliniğimizde her türlü varis ameliyatsız ve ağrısız olarak tedavi edilmektedir. Bilgi için lütfen 0 532 385 31 93 numaralı telefonu arayınız.

 • S
  Seda15.03.2018

  Merhabalar 29 yaşındayım ekim ayında köpük tedavisi oldum harita gibi büyük damarlarımın birçoğı geçti fakat etrafında fazlasıyla kılcallar gelişti ve bunlar zamanla artmaya ve büyümeye başladı..doktorum bir yıl geçmesi gerektiğini söylüyor fakat çok kısa sürede yeniden oluşması normal mi ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Seda hanım geçmiş olsun, Kılcal varis tedavisi uygulamasından sonra başka kılcal varislerin oluşmasını önlemek için bu kılcal varislere neden olan sebebin araştırılması gerekir. Bu araştırma ayakta renkli venöz doppler ile kliniğimizde yapılmaktadır. Araştırmamız sonucunda kılcal varislerin oluşmasına neden olan iç varis teşhis edilirse, öncelikle bu varisin tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde kılcal varis tedavisinden sonra yeni varislerin oluşması kaçınılmaz olur. Daha fazla bilgi ve randevu için 0 532 385 31 93 numaralı telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

 • R
  Rıdvan14.03.2018

  Merhaba hocam Ben 28 yasindayim hemsireyim.cocuk yogun bakimda calisiyorum.bir kac gundur baldirlarim cok siddetli agriyordu.Doppler usg cektirdim.kalp damar cerrahi cok ileri duzeyde oldugunu soyledi.ve ameliyat olmam gerektigini ancak yasimdan dolayi tekrar nuks etme olasiligi oldugunu soyledi ve bir kac ay varis corabini giymemi istedi.eger gerileme olursa ameliyat olmama gerek olmadigini soyledi.ne diyorsunuz hocam ameliyat sart mi

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Rıdvan bey geçmiş olsun, Varis hastalığının teşhisinin kesin olması halinde ameliyatsız ve ağrısız varis tedavisi yöntemleri ile varislerinizi tedavi ettirebilirsiniz. Varis çorapları varisin ilerlemesi durdurabilir ancak gerilemesini sağlamaz. Bu nedenle varis tedavisi olmaktan başka çözümünüz yoktur. Tedaviden sonra varisinizin tekrarlaması çok düşük olasılıktır. Daha fazla bilgi ve randevu için 0 532 385 31 93 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 • E
  Elif T.b14.02.2018

  Merhaba, Ben 32 yaşındayım iki sene içinde iki kez varis ameliyatı oldum ilki 2016 oçak ayında iki baçak birden iyi geçti . O sene içinde hamile kaldım tekrar bakalarımdan 2017 ekim ayında ameliyat oldum 1 sene içerisinde ağrımaya başladı bu ameliyatta çok kötü geçti estetik olarak görünüşü hiç deyişmedi hatta daha çötü görünüyor , ikinci ameliyatan sonra baçaklarım enfeksiyon kapmıştı şuan baçaklarım hep lekeli gibi bu yaşta kendi mi yaşlı bir kadının baçakları varmış gibi hissediyorum. Bunu ameliyatsız nasıl düzelte bilirim . Türkiye ye gelsem nasıl bir tedavi uygulanır ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun, Elif hanım sizi muayene etmeden ve durumunuzu gözle görmeden bir şey söylemem doğru olmaz. Türkiye'ye geldiğinizde bana görünürseniz tedaviniz için en ideal yöntemi size önerebilirim. Varis tedavi edilebilir bir hastalıktır. Eksik yapılan tedavi dolayısıyla ağrılarınız sürüyor olabilir. Doppler ultrason ile tedavi edilmemiş alanların tespitini yapabiliriz. Gerekli görülürse tedavinizi de gerçekleştiririz.

 • M
  Mustafa10.02.2018

  Kolay gelsin doktor hanım. 6_7 yıl önce varisten ameliyat oldum. Şimdi yine tekrarladı. Dün doktora gittim ve sadece çorap önerdi. Herhangi bir tedavi yöntemi onermediler. Tavsiyeniz nedir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun, Doppler Ultrason ile muayenenizin yapılıp venöz haritanın çıkarılması gerekmektedir. Bu şekilde tedavi planı ortaya çıkabilir. Varis çorabı varisin tedavisinde etkin bir rol oynamaz. Şikayetlerinizin geçici olarak hafifletilmesini sağlar. Dilerseniz bu konuda size yardımcı olmak isteriz. Telefon numaramız 0312 224 13 14

 • S
  Sinem17.12.2017

  Mrb bugün varis ameliyatımda 5.gün bitti ve bugün gerilme başladı sağ ve sol baldırımda ama ön bacak yüzünde kasıgıma yakın tarafta bu normal mi? Başka agrım vs yok birde minik dikişlerim var 1 adet olarak 5 6 tene kadar bunlar alındıgında dizimi kırıp oturabilme gibi rahat hareket edibileceğiö simi ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Sinem hanım geçmiş olsun, Varis ameliyatı olduğunuzu yazmışsınız. Bu ameliyatın bütün komplikasyonlarını anlatmışsınız. Anlattığınız tüm hususlar normaldir. Yapılan ameliyatın seviyesine bağlı olarak şikayetleriniz farklı sürelerde geçecektir. Ancak dizinizi kırıp oturmak konusunda bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ancak biraz zaman alacaktır.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314