1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Varis Tedavisi

Varis tedavisi, temelinde tek bir noktayı hedefler; varisi oluşturan damarın olduğu bölgeden yok edilmesi. Alt dalları da olmak üzere iki çeşit varis tedavisi yöntemi vardır; ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemler. Geleneksel olan ameliyatlı varis tedavisidir. Damar, cerrahi müdahale ile bulunduğu bölgeden çıkarılır. Ameliyat sonrası hastanın iyileşme süresi uzundur ve hasta bir süre yatarak dinlenmek zorundadır. Bu tedavi yöntemine alternatif olarak geliştirilen ameliyatsız teknikler ise giderek yaygınlaşmaktatır. Bu yöntemler kliniğimizde uygulanmaktadır. 

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Varis Tedavisi
Ameliyatsız varis tedavisi denilince birkaç farklı yöntem sıralanabilir. Bunlardan en bilineni EVLA; lazer enerjisi verilerek damarın iç yüzeyinin yakılması yöntemidir. Skleroterapi; damarları kapatan bir ilacın enjekte edilmesi ile yapılır. Aynı ilaç köpürtülerek verilirse, köpük tedavisi olarak adlandırılır. Bir başka yöntemse radyofrekansla varis tedavisidir; lazer tedavisine benzer, radyofrekans enerjisi ile damar kapatılır.

Varislerin Tedavisi

Varislerin tedavisi yukarıda anlatılan yöntemler ile yapılır. Öncesinde varisli damar ya da damarlar tespit edilir. Varisli damarların görüntülenmesi yapılarak, işlem sadece bu damarlar üzerinden yürütülür. Bütün yöntemler çok kısa seanslar şeklinde uygulanır. Hastaların çoğu, uygulamanın ardından hiçbir şikayet hissetmezler. Çok azında iğne izi oluşabilir ancak bu izler kısa sürede kaybolur.

Varisin Tedavisi İhmal Edilmemeli

Varis mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Hastanın yaşam kalitesini düşürmesinin yanında, bacakta yaralar açılmasına ve damar içinden kopan pıhtıların kalp ve akciğere ulaşıp daha ciddi sıkıntılar doğmasına neden olur. Ameliyatlı varis tedavisi, hastaların gözünü korkutan bir uygulamaydı. Bunun nedeni hem işlemin ağrılı olması, hem de hastanın uzun bir süre hayata dair işlerini yapamayacak olmasıydı. Zamanın bu kadar önemli olduğu bir çağda, ameliyatsız varis tedavi yöntemleri hastaların imdadına yetişti. Varisin tedavisi ihmal edilmemelidir. İster lazerle varis tedavisi ister köpük tedavisi olsun bütün yöntemler varisin tedavisinde başvurulabilecek yöntemlerdir. 

Variz Tedavisi mi? Varis Tedavisi mi?

Halk arasında varis hastalığının ismi kimi zaman yanlış söylenmektedir Variz tedavisi olarak araştıranların aslında varis tedavisi için araştırma yaptıklarını belirtmek isteriz. Varis tedavi yöntemleri, temelinde sorunlu damarı kapatarak, kirli kanın bölgede toplanmasını engellemek amacına dayanır. Böylece dolaşım bozukluğundan dolayı kirli kanın tutulduğu damar işlevsiz kalır. Hasta sorunlu varisin tedavisi sonrasında, sıkıntılarından da kurtulur. Varis tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Ultrason Eşliğinde Skleroterapi

Tedavi sırasında hassasiyeti sağlamak için, ultrason görüntüleme yardımıyla skleroterapi yapılır. Ultrason, rahatlığı, güvenliği ve etkinliği nedeniyle birincil bir teşhis ve görüntüleme aracıdır. Ultrason, yankıları hareketli ve hareketsiz görüntüler oluşturmak için kullanılan yüksek frekanslı ses dalgaları kullanarak iç yapıların görüntülerini üretir. Bu görselleştirme, doktorun sorunlu bölgenin yerini ve kesin doğasını hedeflemesine izin verir.

Girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yapılan varis tedavisi

Girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yapılan varis tedavisi sırasında ultrason kullanmayı bilen radyoloji uzmanı ultrason eşliğinde skleroterapi prosedürünü yapar. Bunun için ilk önce hastanın muayene masasına uzanmasıyla başlar, daha sonra bacaklarda gözlemlenecek bölgeye su bazlı bir jel uygulanır. Bu jel, vücuda ve ultrason probu arasında, engel olabilecek hava ceplerinden arınmış olarak tutarlı bir temas sağlar. Dönüştürücü cilde sıkıca tutulur ve mümkün olan en ayrıntılı gözlemi sağlamak için alan boyunca ileri geri hareket ettirilir. Ultrason, varisli damarın yerini gösterir böylece tam olarak iğneyi nereye yerleştireceği konusunda uzmanı yönlendirir ve ayrıca gerekli olan enjeksiyon sayısını belirlemek için damarın hastalıklı kısmını bulmakta etkilidir.

Skleroterapi uygulaması

Tedavi bölgesi ultrason ile tanımlandıktan sonra, etkilenen damarlara sklerozan çözeltisi enjekte edilir, bu da damarların sonunda çökmesine ve kan dolaşımına emilmesine neden olur. Bu güvenli prosedür, doktor muayenehanesinde ayakta tedavi bazında yapılabilir ve tamamlanması bir saatten az sürer. Skleroterapi için anestezi gerekmez. Skleroterapi işleminden sonra enjeksiyon bölgesine baskı yapılır, sıkıştırma bandı ve varis çorabı  uygulanır. Hastalar genellikle tedavi sırasında sadece hafif yanma hissi duyabilir.

Skleroterapi, küçük varis ve örümcek damarları için standart tedavidir. Damar içine sklerozan bir çözelti enjekte edilir. Damar tahriş olur, çöker ve vücut tarafından yavaş yavaş emilir. Enjeksiyon seansından hemen sonra damarın daha koyu ve daha görünür görünmesi çok yaygındır. varis çorapları kuvvetli kompresyon çoraplarıdır. tedavi sonuçlarını artıracak ve potansiyel yan etkileri azaltacaktır. Bu işlem, tedavi edilen damarın birkaç haftadan birkaç aya kadar kademeli olarak kaybolmasına neden olur. Bacaklar, ayak bilekleri, ayaklar, göğüs ve el küçük varisli damarlar ve örümcek damarları olağan tedavi yerleridir.

Enjeksiyonlar için kullanılan iğneler saçınız kadar incedir ve tipik olarak ağrılı değildir. Çoğu hasta, skleroterapinin lazer tedavisinden daha az ağrılı olduğu konusunda hemfikirdir. Damar uzunluğu boyunca bir çözelti enjekte edildiğinden, bir seans sırasında geniş bir tedavi alanı yapılabilir. Geçmişte, bu terapi ile ilişkili ağrı enjeksiyonlar değil, kullanılan çözeltilerdi. Günümüzün yeni ilaçları ile çözeltilerde acı yoktur. Bazı ilaçlar etkinliklerini arttırmak için köpürtülebilir. Bu durumda köpük skleroterapi denir. 

Skleroterapinin bacak damar tedavisi için hala altın standart olmasının en önemli nedeni, tüm damarları ve bacaklarınızdaki örümcek damarlarını besleyen retiküler olarak bilinen altta yatan deri damarlarını tedavi edebilmenizdir. Bu, sadece yapraklardan ziyade bir ağaçtaki dalların çıkarılmasına benzer. Bu, daha dayanıklı sonuçlar ve tekrarlamadan önce daha uzun bir süre ile sonuçlanır. Altta yatan damarları görmek için, enjeksiyonları yönlendirmek için yüksek güçlü ağrısız fiberoptik bir ışık kullanılabilir. Ancak bu ışık şart değildir. Bunun yerine ultrason da aynı sonucu sağlayabilir. 

Lazerle Varis Tedavisi

Basitçe EVLT olarak bilinen Endovenöz Lazer Tedavisi, ağrılı, uzun ligasyon ve sıyırma prosedürüne alternatif olarak çirkin varisli damarları tedavi etmek için kullanılan minimal invaziv bir prosedürdür. EVLT hızlı, güvenli ve etkilidir ve hastaların güzel bacaklarını gururla göstermelerini ve genel yaşam kalitelerini iyileştirmelerini sağlar. Bu basit prosedür doktorun kliniğinde yapılır ve bir saatten az sürer.

Lazerle varis tedavisinin avantajı

Ligasyon ve sıyırma bir zamanlar varisli damarlar için birincil tedavi olarak kabul edildi, çünkü uzun yıllar boyunca durumu etkili bir şekilde tedavi etmek için mevcut tek tedavi olarak kullanıldı. Etkili olmasına rağmen, ligasyon ve sıyırma genel anestezi altında yapılan ve hastaların işe dönmeden önce iki haftaya kadar iyileşme süresi gerektiren invaziv bir cerrahi prosedür olarak kabul edildi. Birçok hasta, bu prosedür sırasında ve sonrasında ağrı ve rahatsızlık hissetti, çünkü hasarlı damarın birkaç kesi yoluyla yakalanmasını ve daha sonra çıkarılmasını içerir.

EVLT, hastalara aynı etkinlik ve daha birçok avantajla ligasyon ve sıyırma için daha az invaziv bir alternatif sunar. EVLT prosedürünün faydalarından bazıları şunlardır:

EVLT nin faydaları

 • Gerçekleştirmek bir saatten az sürüyor
 • Doktor kliniğinde ayakta tedavi prosedürü olarak uygulanır
 • Semptomlardan anında kurtulma sağlar
 • Kesi ve dikiş yok
 • Genel anesteziye gerek yok
 • Yara izi yok
 • % 98'e kadar başarı oranı

Lazerle varis tedavisi süreci

EVLT prosedürü sırasında doktorunuz hasarlı damarı ultrason ile tanımlayacak ve bacak bölgesini anti-septik bir ürün ile temizleyerek işleme hazırlayacaktır. Ağrıyı en aza indirmek için bölgeye az miktarda lokal anestezik uygulanır. Damar içine yerleştirilmiş bir iğneye bir lazer sondası sokulur. Doktor, damar problemlerinizi kesin olarak tanımlayan ve lazerin doğru konumlandırıldığını doğrulayan ultrason görüntüleme kullanarak probu manevra yapar.

Lazer enerjisi daha sonra hedeflenen damarın içinde ve boyunca ateşlenir, damar duvarlarına zarar verir ve kanın artık akmaması için kapanır. Bu damardaki kan normal, fonksiyonel damarlara yönlendirilecek ve genellikle dolaşımı artırarak semptomları daha da hafifletecektir. Sonda daha sonra damardan çıkarılır ve bölgeye küçük bir pansuman ve kompresyon bandajı uygulanır. Tüm EVLT prosedürünün gerçekleştirilmesi bir saatten az sürer.

Lazerle varis tedavisi sonrası

EVLT prosedüründen sonra, bazı hastalar bacaklarda hafif morarma ve gerginlik yaşayabilir, ancak bu yan etkiler genellikle birkaç gün içinde azalır. Hastalar hemen eve dönebilir ve birçoğu aynı gün işe ve diğer normal aktivitelere devam edebilir. Egzersiz ve ağır kaldırma işlemlerinden bir süre kaçınılmalıdır.

EVLT prosedürünün sonuçları hemen görülebilir. Hastalar doktorlarının kliniğinden ayrılırken ağrısız güzel bacakların tadını çıkarabilirler. Hastaların% 98 kadarı, 5 yıla kadar ELVT prosedürünün sonuçlarından memnun kalmıştır. EVLT, varisli damarların tedavisinde yeni standart haline gelmeye başladığından, bu istatistikler alternatif prosedürlerin memnuniyetinden çok daha yüksektir.

Lazerle varis tedavisinin riskleri

EVLT'nin güvenli olduğu düşünülse de, herhangi bir cerrahi prosedürle ilişkili belirli riskler vardır. Bu risklerden bazıları uyuşma, çekme hissi, flebit, derin ven trombozu, enfeksiyon ve prosedürün başarısızlığını içerebilir. Prosedürü gerçekleştirmeden önce doktorunuz bu riskleri sizinle tartışacaktır.

ELVT prosedürü şişkinlik ve ağrılı varisli damarlardan muzdarip hemen hemen her hastada yapılabilir. Hastalar bu minimal invaziv prosedür ile bu semptomlardan ve damarların çirkin görünümünden rahatlama yaşayabilir. EVLT çoğu sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. EVLT hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bir görüşme ayarlamak için lütfen bugün bizi arayın.

Varis TedavisiHasta Yorumları5
 • Estetik Bacaklara Kavuştum. 28.09.2017
  Estetik varis tedavisi yaptıranlar

  Öncelikle Rengin hocam ve ekibine teşekkür ile başlamak istiyorum. Artık benim için büyük bir sıkıntı haline gelmiş varis problemim kalmadı. Daha önce de gitmiş olduğum Kalp ve Damar Cerrahi doktorlarının ultrasonda sorun olmasına rağmen yapabilecek bir işlem yok denmesine rağmen iyi ki sizinle tanışmışım. Lazer ve Köpük Tedavisi sayesinde sağlıklı aynı zamanda da daha estetik bacaklara kavuştum. Sayenizde varisin tedavi edilebilir ve aynı zamanda da önemli bir hastalık olduğunu anladım. 

  Ayrıca muayene ortamı ve çalışan personelin hakkını vermek lazım. Sonrasında da ulaşabilip tüm sorularıma cevap verdiğiniz ve ilginiz için tekrar tekrar teşekkürler!.. 

  Varis problemi olan tüm hastaları yolunun buraya düşmesi dileğiyle...

  Esra Yetkiner. 

 • Bacaklarımdaki varislerden dolayı ağrı yaşıyordum. 07.10.2020

  Merhaba, Ben Osman Canpolat

  Yaklaşık 10 yıldır bacakalarımdaki varislerden dolayı oluşan ağrı yaşıyordum. Taki yolum güleryüzlü ekibi ve kıymetli Rengin hocam ile karşılaşana kadar. Çok belirgin hatlar olmasına rağmen umutsuzluk nedir bilmeden beni güleryüzü ve bilgeliği ile uzman eli ile iki seansta ağrılarımda son verdi. Sanmıyorum ki onun tedavisi uygıladığı, tedavi tekrarlasın. Çok teşekkür ederim.

  Güvenmenin adresi Rengin hocam.

  İyi çalışmalar diliyorum :) Elleriniz şifa dağıtıyor.

 • Memnuniyetim devam ediyor. 03.01.2018
  Kılcal damar köpük tedavisi yaptıranlar

  Tuğba ARSLAN'dan sevgilerle,

  Şişkin bacaklardan kurtardığınız için sonsuz teşekkürler :) Lazer ve köpük tedavisi oldum. Üzerinden yıllar geçti daha da memnuniyetim devam ediyor. Hem sağlık hem güzellik için bu adrese buyrun.

  Sağlıkla

 • Varisten kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

  Sevgiler Saygılar

  Yasemin Ağar

 • Varislerimden kurtuldum 03.01.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  Genç kızlığımdan beri varislerim vardı. Korkumdan dolayı tedavi olamıyordum.  Rengin hn. muayenesini TV gördüm. Bir cesaret geldim. Rengin hn. görüştüm. Konuşmaları , ilgi ve alakası ile tedavi olmaya karar verdim. 3 seans geldim. Varislerimden kurtuldum. Bu zamana kadar boşuna beklemişim, korkmuşum. Varisleri olan , tedaviden korkanlar hiç korkmadan Rengin hn. muayenehasine gelip tedavi olabilirler .

  Rengin hn ve Safiye hanıma çok teşekkür ederim.

   

Varis TedavisiSık Sorulan Sorular4
 • Varis Hastalığı Ciddi Midir?
  Varis Hastalığı Ciddi Midir?

  Varis sadece çirkin bir sıkıntı değil, aynı zamanda sizi kan pıhtıları, ülserler, şişme, hiperpigmentasyon ve venöz hastalık riskine sokan potansiyel sağlık tehlikeleridir.

  Varisi olan hastalar, bacaklarda ağrı ve rahatsızlık, kaşıntı, yorgunluk ve cildin şişmesi gibi semptomlar da yaşar. Bu semptomlar tedavi edilmemiş varislerde daha da kötüleşebilir ve şu anda semptomlar yaşamıyorsanız, bunlar zamanla gelişebilir.

  Varisleşmiş damarlarınız hakkında endişeleriniz varsa, o zaman sizin için en iyi tedavi yöntemini önerebilecek deneyimli girişimsel radyoloji uzmanımızla görüşmek için iletişime geçmenizi öneririz.

 • Evde Varis Tedavisi
  Evde Varis Tedavisi Mümkün mü?

  Varis hastalığı fizyolojik bir rahatsızlıktır. Yani bacak toplardamarlarındaki fiziksel bir bozulmadan kaynaklanır. Bu nedenle varis hastalığının damarlarda oluşturduğu bozulma her hangi bir ilaç ile ya da bitkisel kür ile tedavi edilemez. Bu nedenle evde varis tedavisi için yapılan hiçbir yöntem varis hastalığını tedavi etmez. 

  Varis hastalığınız var ise hemen bizimle iletişime geçin. 

 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

 • Hacamat Varise İyi Gelir mi?

  Hacamat varise iyi gelir mi sorusuna net ve kesin olarak CEVABI HAYIR dır. Varis tedavisinde hacamatın hiçbir faydası yoktur. Aksine çok zararı vardır. Yaptırılmaması gerekir.

  Varis bacak toplardamarlarının yapısının bozulması ve damarların içinde kirli kanın birikmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Hacamat yapıldığında hasarlı olan bu damarlar daha da tahrip edilmekte ve damar içindeki birikmiş kan dışarıya salınmaktadır. Biriken kanın bu şekilde boşaltılması bir an için rahatlama sağlasa da hacamattan sonra bu damarlarda kan birikmesini önleyecek hiçbir etkisi yoktur. 

  Bu nedenle hacamat varise iyi gelmez diyebiliriz. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • G
  Gülden20.01.2022

  Rengin hanım merhaba ağustos temmuz ayında 4 seans köpük tedavisi oldum. tedaviden sonra iğnenin girdiği yerlerde morluk şeklinde yaralarım oldu ve yer yer bazı bölgelerde de morluklarım oldu. buna ek olarak küçük kılcal damarlarda mevcut. diyabet hastasıyım. 6 aydır morluklarım geçmedi ama hafifledi. morluktan ziyade daha çok siyaha yakın bir renk. tedaviden sonra bunların olması normal bir durum mudur ? kalan seanslarımı sizden muayene olabilir miyim aynı doktorda mı devam etmem gerekir? iyi günler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Gülden hanım tedavinizi yapan doktorunuzdan kontrol randevusu alarak kendisiyle görüşmenizi önerir, sağlıklı günler dilerim.

 • Ü
  Ülkü Akkol23.07.2020

  Yeni gebe oldugumu ogrendim varis var bacaklarimda kalp damar doktoruna gitmemde sakinca varmi

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba Ülkü hanım. Her hangi bir sorun olmaz. Gidebilirsiniz.

 • K
  Kazım Alp Alkan12.07.2020

  Sol bacağında varis var uzman daflon 500mgr ve coraspin 100mg verdi.Kısacası neler yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kazım bey merhabalar. Varis tedavileri hakkında bugün gün içerisinde sizi arayarak detaylı bilgi sağlayacaklar. Sağlıklı günler dilerim.

 • B
  Buse04.01.2019

  Hocam merhabalar benim damarlarım çok kötü durumda dışarıdan belli oluyor ve çok fazla şiş birde bilek kısımlarımda kararmalar meydana geldi devlet hastanesinde ameliyat kararı aldılar ama benim çocuğum küçük ve ben ameliyat olmak istemiyorum size gelsem EVLA tedavisi ile çözüm bulabilir miyiz teşekkür ederim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Buse hanım geçmiş olsun. Ameliyat pek önermediğim bir tedavi yöntemidir. Damar genişlemesi,venöz yetmezliği ve ameliyat gerektiren varisli damarlara ameliyatsız varis tedavi yöntemi olan endovenöz lazer ablasyon (EVLA) tedavisi yapıyorum. Kılcal ve orta dereceli varislere ise köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum. Bilek kısımlarınızda doku değişikliği hiç istemediğim bir durumdur. Zamanla canlı deri ölerek ne yazık ki varise bağlı iltihaplı yara oluşumuna sebep oluyor. En kısa zamanda tedaviniz için sizi kliniğimde görmek isterim. 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Teşekkürler.

 • H
  Hacer13.06.2018

  Doppler ultrason çekimi sonrası iki farklı doktorun sonucu ile karşı karşıya kaldım biri ameliyata gerek yok ama ömür boyu varis çorabı giyecegimi diğeri ile damar yetmezliği ve reflü olduğundan dolayı kesinlikle ameliyat olmam gerektiğini söyledi ii ce kafam karıştı ve cnm çok sıkıldı daha 29 yaşındayım :(

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Hacer hanım öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Elinizdeki ultrason raporları değerlendirilip, karşılaştırma yapılacaktır. Dr.Rengin Hanım muayeneye geldiğiniz gün , kesin tanı için Ayakta Bilateral Venöz Renkli Doppler US çekmesi gerekir. Sizin varisinizin tipini , derecesini ve yerini belirledikten sonra Venöz Haritalama oluşturulacak; sizin için uygun olan tedavi planı skleroterapi (köpük tedavisi) mi , Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) mı karar verilecektir. Skleroterapi ve Endovenöz Lazer (EVLA) ile tedaviler yapıldığında % 100 'e yakın başarılı sonuçlar almaktayız. Yaklaşık 10 gün içinde tedaviniz biter, ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Muayene, tedavi ücretleri hakkında ya da bilgi ve randevu için : 0312 224 13 14 numaralardan bize ulaşabilirsiniz . Gününüz sağlık dolu olsun.

 • M
  Mujdat01.05.2018

  Merhaba varız ameliyatı oldum ama 2sene sonra niye oluşmaya başladı ameliyat olmakda istemiyorum. Yardımcı olurmusunuz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Müjdat bey geçmiş olsun, Varis ameliyatı ile belirli alanlarda varisli damarlar çıkarılıyor. Ancak kalan damarlarda varisin tekrarlaması her zaman mümkündür. Ameliyatsız varis tedavisinde ise damarları ve bağlantılı tüm varisli damarlar kapatılır. Bu sayede varisin tekrarlamasının önüne geçilir. Tedavi olmak isterseniz lütfen 0 532 385 31 93 numaralı telefondan randevu alınız.

 • M
  Mustafa21.03.2018

  Mrb sol bacagimda varis var diz kapağının yukarısında ic kısımda 10 cm falan damar var hic amaliyat olmadım nasıl iyi olabilirim tsk

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Mustafa bey geçmiş olsun, Bacağınızda görmüş olduğunuz damarın varis olup olmadığının renkli doppler ultrason ile tespit edilmesi gerekir. Eğer varis teşhisi konulur ise tedavi planlaması yapılır. Kliniğimizde her türlü varis ameliyatsız ve ağrısız olarak tedavi edilmektedir. Bilgi için lütfen 0 532 385 31 93 numaralı telefonu arayınız.

 • S
  Seda15.03.2018

  Merhabalar 29 yaşındayım ekim ayında köpük tedavisi oldum harita gibi büyük damarlarımın birçoğı geçti fakat etrafında fazlasıyla kılcallar gelişti ve bunlar zamanla artmaya ve büyümeye başladı..doktorum bir yıl geçmesi gerektiğini söylüyor fakat çok kısa sürede yeniden oluşması normal mi ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Seda hanım geçmiş olsun, Kılcal varis tedavisi uygulamasından sonra başka kılcal varislerin oluşmasını önlemek için bu kılcal varislere neden olan sebebin araştırılması gerekir. Bu araştırma ayakta renkli venöz doppler ile kliniğimizde yapılmaktadır. Araştırmamız sonucunda kılcal varislerin oluşmasına neden olan iç varis teşhis edilirse, öncelikle bu varisin tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde kılcal varis tedavisinden sonra yeni varislerin oluşması kaçınılmaz olur. Daha fazla bilgi ve randevu için 0 532 385 31 93 numaralı telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

 • R
  Rıdvan14.03.2018

  Merhaba hocam Ben 28 yasindayim hemsireyim.cocuk yogun bakimda calisiyorum.bir kac gundur baldirlarim cok siddetli agriyordu.Doppler usg cektirdim.kalp damar cerrahi cok ileri duzeyde oldugunu soyledi.ve ameliyat olmam gerektigini ancak yasimdan dolayi tekrar nuks etme olasiligi oldugunu soyledi ve bir kac ay varis corabini giymemi istedi.eger gerileme olursa ameliyat olmama gerek olmadigini soyledi.ne diyorsunuz hocam ameliyat sart mi

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Rıdvan bey geçmiş olsun, Varis hastalığının teşhisinin kesin olması halinde ameliyatsız ve ağrısız varis tedavisi yöntemleri ile varislerinizi tedavi ettirebilirsiniz. Varis çorapları varisin ilerlemesi durdurabilir ancak gerilemesini sağlamaz. Bu nedenle varis tedavisi olmaktan başka çözümünüz yoktur. Tedaviden sonra varisinizin tekrarlaması çok düşük olasılıktır. Daha fazla bilgi ve randevu için 0 532 385 31 93 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 • E
  Elif T.b14.02.2018

  Merhaba, Ben 32 yaşındayım iki sene içinde iki kez varis ameliyatı oldum ilki 2016 oçak ayında iki baçak birden iyi geçti . O sene içinde hamile kaldım tekrar bakalarımdan 2017 ekim ayında ameliyat oldum 1 sene içerisinde ağrımaya başladı bu ameliyatta çok kötü geçti estetik olarak görünüşü hiç deyişmedi hatta daha çötü görünüyor , ikinci ameliyatan sonra baçaklarım enfeksiyon kapmıştı şuan baçaklarım hep lekeli gibi bu yaşta kendi mi yaşlı bir kadının baçakları varmış gibi hissediyorum. Bunu ameliyatsız nasıl düzelte bilirim . Türkiye ye gelsem nasıl bir tedavi uygulanır ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun, Elif hanım sizi muayene etmeden ve durumunuzu gözle görmeden bir şey söylemem doğru olmaz. Türkiye'ye geldiğinizde bana görünürseniz tedaviniz için en ideal yöntemi size önerebilirim. Varis tedavi edilebilir bir hastalıktır. Eksik yapılan tedavi dolayısıyla ağrılarınız sürüyor olabilir. Doppler ultrason ile tedavi edilmemiş alanların tespitini yapabiliriz. Gerekli görülürse tedavinizi de gerçekleştiririz.

 • M
  Mustafa10.02.2018

  Kolay gelsin doktor hanım. 6_7 yıl önce varisten ameliyat oldum. Şimdi yine tekrarladı. Dün doktora gittim ve sadece çorap önerdi. Herhangi bir tedavi yöntemi onermediler. Tavsiyeniz nedir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun, Doppler Ultrason ile muayenenizin yapılıp venöz haritanın çıkarılması gerekmektedir. Bu şekilde tedavi planı ortaya çıkabilir. Varis çorabı varisin tedavisinde etkin bir rol oynamaz. Şikayetlerinizin geçici olarak hafifletilmesini sağlar. Dilerseniz bu konuda size yardımcı olmak isteriz. Telefon numaramız 0312 224 13 14

 • S
  Sinem17.12.2017

  Mrb bugün varis ameliyatımda 5.gün bitti ve bugün gerilme başladı sağ ve sol baldırımda ama ön bacak yüzünde kasıgıma yakın tarafta bu normal mi? Başka agrım vs yok birde minik dikişlerim var 1 adet olarak 5 6 tene kadar bunlar alındıgında dizimi kırıp oturabilme gibi rahat hareket edibileceğiö simi ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Sinem hanım geçmiş olsun, Varis ameliyatı olduğunuzu yazmışsınız. Bu ameliyatın bütün komplikasyonlarını anlatmışsınız. Anlattığınız tüm hususlar normaldir. Yapılan ameliyatın seviyesine bağlı olarak şikayetleriniz farklı sürelerde geçecektir. Ancak dizinizi kırıp oturmak konusunda bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ancak biraz zaman alacaktır.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193