1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Hamilelikte Varis

Gebelikte Varis Neden Olur?

Hamilelikte görülen yaygın sorunlardan birisi de varislerdir. Dayanılmaz ağrılar çekilmesine ve ciltte hoş olmayan görüntüler oluşmasına sebep olabilir. Bacaklardaki toplardamar duvarlarındaki elastikiyetin bozulması ile, kan ileriye hareket ettirilemez. Bu yüzden gebelikte varis ortaya çıkar.

Gebelik süreci de varis oluşmasını kolaylaştırabilir. Çünkü anne karnındaki bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kan hacmi belirgin bir şekilde artar. Bu sebeple damarlarda çok miktarda kan bulunur. Bu durum özellikle de bacaklarda kan birikmesini arttırabilir. Gebelikte varis sorunu, genelde rahimde büyüyen bebeklerin, kasıkta bulunan toplardamarlara yapmış olduğu basınç sonucu ortaya çıkar.

Hamilelikte Varis Tedavisi

Hamilelikte Varis
Hamilelik döneminde ortaya çıkan varislerin tedavisi bu aşamada mümkün olmadığı için basınçlı varis çorapları giymeniz önerilebilir. Bu çoraplar, varis sorununun ilerlemesini önlemek için gayet etkilidir. Varis oluşmasını da engelleyebilir. Şayet varisleriniz doğum yaptıktan 2 ay sonrasında dahi kaybolmuyor ve varise bağlı gelişen şikayetleriniz devam ediyor ise, bir tedavi görmeniz şarttır. Hamilelikte varis tedavisi yapılması temel olarak mümkün değildir. Kozmetik problemler yaratan varisler dahil, hamilelikte ortaya çıkan varisler için, doğumu takip eden 3. aydan itibaren tedavi görülmeye başlanmalıdır.

Varis İçin Ne Yapmalıyım?

Ciltteki mavi, mor, kalın ve örümcek ağını andıran damarlarla kendisini gösteren varisler ilerlerse, belirtilerine kramplar, şiddetli ağrılar, bacak yorgunluğu, sıcaklık ve dolgunluk hisleri de eklenebilir. Basit fakat önemli birkaç hususa dikkat etmeli ve bunları yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu hususlar aşağıdadır:

Varis İçin Ne Yapmalıyım Sorusunun Cevapları

 • Bolca yürüyüş yapmalı, bisiklete binmeli ve yüzmelisiniz.
 • Bacak bacak üstüne atarak uzun süre oturmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Uzun süre boyunca hareketsiz bir biçimde oturmamalı ya da ayakta kalmamalısınız.
 • Yüksek topuklu olan ayakkabıları tercih etmemelisiniz.
 • Uzun süre boyunca otomobil kullanmamalısınız.
 • Çok dar giysileri giymemelisiniz.
 • Bol bol su içmeli ve çok tuzlu gıdalar tüketmemelisiniz.
 • Dinlenirken bacağınızı vücut düzleminden yüksek tutmalısınız.
 • Aşırı sıcak ve kaynar su ile banyo yapmamalısınız.
 • Sırt üstü yatmamalı, bunun yerine sol tarafa doğru yatmalısınız.
 • Külotlu basınç çorapları kullanmalısınız.

Ayrıca doktorun tavsiye ettiği varis çoraplarını, tarif edilen şekilde kullanmanız da varis oluşmasını engelleyebilir.

Hamilelikte VarisHasta Yorumları5
 • Varis Tedavisinden sonra bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019
  Skleroterapi varis tedavisi yaptıranlar

  Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. 

  Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü

  inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını

  söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim.

  Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür

  ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim.

  Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti.

  Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz.

  Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim.

  Emekli İngilizce Öğretmeni 

  Aylin ÇAKIREL 

 • Varis şikayetlerimiz çok yüksek boyutlara ulaşmıştı 02.03.2019
  Endovenöz lazer ablasyon yaptıranlar

  Dr. Rengin Hanım'la karşılaştığımız için özellikle şükürler olsun. Annemiz yüksek riskli kalp kapak ve aort damar hastası,kalp hastalıklarının yanı sıra varis şikayetlerimizde çok yüksek boyutlara ulaşmıştı,bir sondaki evre varis ülseri diye geçen kanamalı yaralar olacaktı.Bir çok doktorun yüksek risk grubunda gördüğü annemizin tedavisini Rengin Hanım üstlendi. Varis konusundaki tecrübeleri içimizi rahatlatan en önemli noktaydı.Tedavi sürecimiz en ufak dahi sorun olmadan tamamlandı ve sonuç gerçekten harika. Şifalı ellere teslim olmak bu olsa gerek.

  Sevgili hocamız Rengin Hanım ve geğerli ekip arkadaşlarına herşey için çok çok teşekkür ederiz.

  ZEHRA KASAP VE AİLESİ

 • Varisten kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

  Sevgiler Saygılar

  Yasemin Ağar

 • Estetik Bacaklara Kavuştum. 28.09.2017
  Estetik varis tedavisi yaptıranlar

  Öncelikle Rengin hocam ve ekibine teşekkür ile başlamak istiyorum. Artık benim için büyük bir sıkıntı haline gelmiş varis problemim kalmadı. Daha önce de gitmiş olduğum Kalp ve Damar Cerrahi doktorlarının ultrasonda sorun olmasına rağmen yapabilecek bir işlem yok denmesine rağmen iyi ki sizinle tanışmışım. Lazer ve Köpük Tedavisi sayesinde sağlıklı aynı zamanda da daha estetik bacaklara kavuştum. Sayenizde varisin tedavi edilebilir ve aynı zamanda da önemli bir hastalık olduğunu anladım. 

  Ayrıca muayene ortamı ve çalışan personelin hakkını vermek lazım. Sonrasında da ulaşabilip tüm sorularıma cevap verdiğiniz ve ilginiz için tekrar tekrar teşekkürler!.. 

  Varis problemi olan tüm hastaları yolunun buraya düşmesi dileğiyle...

  Esra Yetkiner. 

 • Varislerimden kurtuldum 03.01.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  Genç kızlığımdan beri varislerim vardı. Korkumdan dolayı tedavi olamıyordum.  Rengin hn. muayenesini TV gördüm. Bir cesaret geldim. Rengin hn. görüştüm. Konuşmaları , ilgi ve alakası ile tedavi olmaya karar verdim. 3 seans geldim. Varislerimden kurtuldum. Bu zamana kadar boşuna beklemişim, korkmuşum. Varisleri olan , tedaviden korkanlar hiç korkmadan Rengin hn. muayenehasine gelip tedavi olabilirler .

  Rengin hn ve Safiye hanıma çok teşekkür ederim.

   

Hamilelikte VarisSık Sorulan Sorular1
 • Yürüyüş yapmak varise iyi gelir mi?

  Egzersiz yapmak için birçok neden var ve kardiyovasküler sağlık bunun büyük bir parçası. Tabii ki, birçok insan damarların sağlığı anlamına geldiğinin farkında değil. Egzersiz yaparken kalplerini düşünürler, ancak genellikle tüm kanı organlarına ve dokularına gidip getiren ve hareket ettiren arterleri ve damarları düşünmezler. Egzersiz yapanlarda varis olamayacağı düşünülebilir. 

  Yürüyüş en iyi egzersizlerden biridir. 

  Bazı insanlar yürümenin çok iyi bir egzersiz olduğunu düşünmese de, kalori yakar ve daha zinde ve sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca varisli damarlarınız olsa bile hareket etmek ve aktif kalmak için iyi bir yoldur. Çünkü bu damarlar genellikle daha zorlu aktivitelerde yürüdüğü yoldan yürümekten çok fazla stres altına girmezler. Genellikle koşu veya ağır halter gibi sporlardan uzak durmak en iyisidir. Çünkü ağır sporlar bazen damarlara çok fazla baskı yapabilir ve zorlar. Yine de bisiklete binmek veya yürümek, yorucu veya zor olmayacak iyi seçeneklerdir.

  Ne kadar yürüyüşün sizin için güvenli olduğunu ve varise ilişkin endişeleriniz olduğunda formda kalmak ve aktif kalmak için yapabileceğiniz başka şeyler olup olmadığını tartışmak için doktorunuzla birlikte değerlendirebilirsiniz. Tabii ki, başka bir seçenek onları tedavi ettirmektir, böylece artık bir sorun değildir. Birçok insan bunu yapmayı tercih eder, ancak henüz buna hazır olmayabilirsiniz. Bu arada, damarlarınıza zarar vermeyecek veya size ek ağrıya neden olmayacak birçok şey yapabilirsiniz.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Ebru Aydan19.12.2018

  hocam merhabalar, bacaklarımda eskiden hiç varis yoktu. hamileliğimin 7. ayındayım. varisler oluşmaya başladı. bu varislerin hamilelikten sonra geçme ihtimali var mı?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ebru hanım öncelikle geçmiş olsun.Ne yazık ki öyle bir durum söz konusu değildir.Tedavi olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde kramp,kaşıntı,ağrı,akciğere pıhtı riski gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Hamileliğinizden sonra tedavi olmanızı tavsiye ederim.Teşekkürler.

 • N
  Nurhayat29.09.2018

  Varis tedavisi veya Ameliyatı tamamlandıktan ne kadar zaman sonra hamile kalınabilir bunun için bir süre var mıdır?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Varis tedavisi olduktan 3/4 ay gebe kalınabilir.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193