1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Ayaklarda Varis

Ayaklarda Varis

Ayaklarda Varis Sorunu

Ayaklarda varis, yalnızca görsel olarak göze çarpan bir hastalık değildir. Bu hastalık toplardamar genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkar. Ağrı, yorgunluk, yanma hissi, gece krampı ve varis damarında pıhtı oluşması gibi uzun yıllar etkisini gösteren bir hastalık türüdür. İlk yıllarda etkisini göstermese bile, kişinin hayat kalitesini düşürür. Zaman geçtikçe belirgin belirtileri ortaya çıkar. Büyük varisler, kılcal venleri etkiler, orta büyüklükteki varisler hafif ağrılara neden olur. Ayakta görülen varisler herkeste aynı etkiyi göstermez. Bazı kişilerde hiçbir ağrı sızı oluşturmazken, bazılarında ciddi sorunlara neden olabilir. Ciddi sorunları ve ağrıları ortaya çıkaran varisler genel olarak büyük varislerdir. 

Ayakta Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisi, ayakta varis şekillerine göre farklılık gösterir. Ayakta varis sorunlarının hepsinde kesin tedavi vardır. Bacak varisi problemini gidermek için, uzman bir doktora muayene olunduktan sonra, uygun tedavi yöntemlerinin başlanması gerekir. Tedavi yöntemlerine karar verirken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlardan ilki varis görünümünün sizi gerçekten rahatsız edip etmediği konusudur. Kişinin kendisini psikolojik olarak bile rahatsız edebileceği, hastalığın neden olduğu bu görüntülerden şikayetçi değilseniz ve ağrılarınız yoksa, varisler size zarar vermez. Bunun yanında sizin de göremediğiniz, bacakların iç kısmında yer alan toplardamarlarda oluşan varisler de ağrıya neden olur.

Varis Bir Damar Hastalığıdır

Varis denilen hastalık bir damar hastalığı olduğu için, ilerleyen aşamalarda daha sıkıntılı süreçlere neden olabilir. İç kısımlardaki varislerin görülebilmesi içi ultrason çektirilmesi gerekir. Varislerin verebileceği kanama, pıhtı, ayak yarası gibi sorunların ortaya çıkmaması için erkenden önlem almakta fayda var.

Varis Tedavisinin Etkisi 

Varis tedavisi oldukça etkilidir. Fakat varisi olan her kişinin tedavi yöntemi farklıdır. Büyük varislerde tedavi yöntemi en etkilidir. Ameliyat olmadan damar içerisinden yapılan Radyofrekans Tedavisi en etkili yöntemdir. Orta boy yeşil varislerde Köpük Tedavisi yöntemi uygulanır. Bu yöntemle varislerden tamamen kurtulabilirsiniz. Kılcal damarların yok olması en zor olanıdır. Bacakta oluşan yoğunluğa göre seansı değişebilir. Hem Transkütan hem Skleroterapi Lazer Tedavisi uygulanabilir. 

Ayaklarda VarisSık Sorulan Sorular2
 • Varis Yarası Kremi
  Varis Yarası Kremi Nedir?

  Varis Yarası Kremi varis kremleri ile karıştırılmamalıdır. Varis yarası kremi bacaklardaki varise bağlı olarak ortaya çıkan yaraların tedavisi için kullanılan kremlerdir. Bu kremlerin amacı açık yaraların iyileştirilmesini sağlarlar. Ancak varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe bu varis yaraları açılmaya devam edecektir. 

  Varis kremleri varisi tedavi ettiğini söyleyen ürünlerdir. Ancak hiçbir varis kremi varis hastalığını tedavi edemez. Varis yarası kremleri ise bu açık yaraların iyileştirilmesi için kullanılırlar. 

 • Varise Ne İyi Gelir?
  Varise Ne İyi Gelir?

  Varis, damarlarda boğum oluşması ve damarlarda genişlemeler olması sonucunda ortaya çıkar. En yaygın görülen vücut bölgesi bacak ve ayak damarlarıdır. Bunun sebebi ise ayakta dururken veya yürürken vücudun alt kısmında olan bacaklara çok fazla baskı yapılmasıdır. Peki varise ne iyi gelir. Varis ağrılarını azaltmak ve varisi engellemek için çeşitli varis egzersizleri bulunuyor, bu egzersizler ile varisi önlemek biraz daha kolay olabilir. Sürekli oturmak veya ayakları hareket ettirmemek bu soruna neden olur. Bunun için oturmaya bir süre ara verip kısa ve sürekli yürüyüşler yapılmalıdır.

  Varis Egzersizleri

  Aslında varis hastalığının belirtileri olan ağrıları hafifletmek ve varisin ilerlemesini sağlamak için varis egzersizleri yapmak yararı olabilir.

  • Bir sandalyede oturup topuklarınızı sağlam bir şekilde yere basın ve ayakların ön kısmını kaldırıp indirin. Daha sonra ayakların önünü basıp topuklarınıza aynı işlemi yapın. Bu hareketleri 20 kez tekrarlayın.
  • Başka bir egzersiz ise yere sırt üstü uzanıp bacaklarınızı 45 derecelik açıyla yukarı doğru kaldırın. Bu pozisyondayken tek bacağınızı saat yönünde döndürün ve 20 kez tekrarlayın. Diğer bacağınız için de aynı işlemi yapın.
  Varis İlaçları

  Eczanelerde ve internette pek çok varis ilaçları bulunur. Bu ilaçların varisi tedavi etmek gibi bir özelliği olmadığını unutmamak gerekir. En önemlisi ve doğrusu bir doktora gidip onun önerdiği varis ilaçlarını kullanmaktır. Önerilen bazı varis ilaçları mevcuttur. Daflon, görülen şişlik, kramp problemlerine yönelik olarak kullanılır. İlacın rahatlatma etkisi bulunur. Fakat bu ilacın hamilelerde kullanılması önerilmiyor. Doxium, yakınmaları azaltan bir ilaç türüdür. Venoruton forte ise, bacak ağrısı, ödem ve kramplardan geçici kurtulma sağlar. 

  Varis İçin Ne Yapılmalı?
  • Ortaya çıkan ağrıları engellemek için bacaklarınızı yukarıda tutun. Bunun için varis yastıklarından alabilirsiniz. Fakat alternatif olarak bacaklarınızın altına üç adet yastık koyabilirsiniz.
  • Özellikle yaz aylarında fırsat buldukça yüzmeye çalışmalısınız. Yüzmek ağrı ve kramp problemlerini engeller.
  • Bacaklarınıza düzenli olarak masajlar yapın.
  • Egzersizleri yaparken varis çorabı kullanabilirsiniz.
  • Çok kiloluysanız kilo vermeye özen gösterin.
  • Krem, sülük gibi tedavi yöntemlerini kullanmayın. Bunların ne kadar yararlı olduğundan bahsedilse de vücut için zararları da bulunuyor.

  Varisi önlemek için ne yapılabilir.

  Varis hastalığı aslında önlenmesi mümkün olan bir hastalık değildir. Bu nedenle varisi önlemek için alınacak önlemler varisin oluşmasını değil daha çok varisin ilerlemesini yavaşlatacaktır.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Ersan Şenöz12.02.2019

  varis köpük tedavisi ile tedavi edilebiliyormuş. ben bu tedavi ile varislerimden kurtulmak istiyorum. köpükle varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi verir misiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ersan bey merhabalar. Köpükle varis tedavisi ; kılcal ve orta dereceli varislere uyguladığım son derece sağlıklı ve kesin çözümlere sahip etkili bir tedavi yöntemidir. Köpükle varis tedavisi fiyatı ile ilgili fiyat bilgisini 0532 385 31 93 numaralı hattımızı arayarak alabilirsiniz.Teşekkürler.

 • A
  Armağan Dinç16.10.2018

  Ayak bileklerimde yoğun biçimde kılcal damarlar var. sağ ayak bileğimde yaralar oluşmaya başladı. Kullanmadığım varis ilacı kalmadı. Ancak bir türlü bu varisleri tedavi edemedim. Acaba sizin tedavi yöntemleri ile tedavi olsan bu yaralar iyileşir mi? yaralar için ayrıca bir tedavi yöntemi var mıdır? teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Armağan bey geçmiş olsun. Varis hastalığı ilaç ile tedavi edilemez. Zaten sizin de ifade ettiğiniz gibi denemediğiniz ilaç kalmamış. Bu aşamada varise bağlı olarak ortaya çıkan yaralar yapılacak varis tedavisinden sonra kendiliğinden geçecektir. Eğer geçmez ise yara tedavisi tarafımızca yapılmaktadır.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314