1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Varis Neden Olur?

Bu yazımızda varis neden olur sorusuna cevap arayacağız. Varis genellikte genetik yaktınlığa bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olmasının yanı sıra aşağıda açıklayacağımız nedenlerle de oluşur.

Varis Nedenleri

Varis Neden Olur?
Varis nedenleri hakkında bilgi vermeden önce damar sistemimiz hakkında kısa bir bilgi vermemiz gerekir.

Vücudumuzdaki organların ihtiyacı olan temiz kanı organlara damarlar taşır. Aynı şekilde kirli kanın kalbe dönmesi de damarlar sayesinde olur. Ancak kalp pek çok organdan daha yukarıda bir yerde olması nedeniyle yer çekimine karşı olarak kirli kanın taşınması gerekir. Bunu sağlamak için toplardamarların içinde kirli kanın aşağıdan yukarıya doğru akması için damarlarda tek tarafa açılan kapakçıklar yer alır. Bu kapakçıklarda oluşan ters bir durum veya kapakçıkların hasar görmesi varisi oluşturur. Yaşın ilerlemesi ile damarlarda bulunan kapakçıkların zayıflaması, hamilelerdeki kan hacminin artmasıyla kan akışının zayıflaması ve aşırı kilolu olan birinin kan akışı zayıflaması ile varisler oluşur. Bunlar varis nedenleri olarak gösterilebilir.

Varisin Nedenleri?

Yukarıda anlatılan nedenler dışında varisin nedenleri arasında en önemlilerinden biri de genetik faktörlerdir. Ailede varis bulunması varisin görülme riskini artırır. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanan kişilerde ya da mesleği gereği uzun süre kıpırdamadan ayakta duran veya oturan kişilerde de varis oluşur. Dolayısıyla kalıtım, yaş, obezite ve meslek seçimleri varisler neden olur sorusuna yanıt olarak gösterilebilir.

Varis rahatsızlığı, bacaklarda olan aşırı şişlikler, ağrılar, kramplar ve damarların belirginleşmesi gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bu rahatsızlığın oluşmasına toplardamar genişlemesi ve kılcal damar problemleri neden olur. Varis rahatsızlığı herkeste aynı oranda görülmeyebilir. Daha çok kadınlarda görülen varis hastalığının 3 çeşidi vardır. Bunlar; 

 • Büyük boy varis: Vücutta oldukça belirgin bir çıkıntı yapan türdür.
 • Küçük boy varis: Çok fazla çıkıntı olmasa da yine de belirgin olan damarların yeşil renkte görünmesi türüdür.
 • Kılcal varisler: Herhangi bir çıkıntının olmadığı, sadece damarların kırmızı ve mor olarak görüldüğü çeşididir.

Varisler Neden Olur?

Varisler neden olur diye düşünenler için şunu söyleyebiliriz ki; bu saydığımız şekilde belirgin bir varis olup olmadığı bakarak anlaşılabilir. Varis özellikle bacak ve ayaklarda olan damarlarda daha sık olur. Çünkü uzun süreli ayakta hareketsiz kalma ya da kişinin ayaklarını uzun süre askıda bırakarak oturma pozisyonu alt vücut damarlarında basıncı artırır. Bu durum varis oluşumuna neden olur. Bu da ayakta varis neden olur sorusu için bir cevap olacaktır. 

Varis Neden Olur?Hasta Yorumları5
 • Varisten kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

  Sevgiler Saygılar

  Yasemin Ağar

 • Kesinlikle kesi ve dikiş yok 24.01.2018
  Lazerle varis tedavisi yaptıranlar
  Kesinlikle kesi ve dikiş yok

  Dr.Rengin Hanıma Kardeşim Emrah Özdek aracılığı ile ulaştım. Yıllardır çekmiş olduğum rahatsızlık geceleri uykularımın bölünmesi, bacaklarımda ağrı ve ara ara devam eden kramp ağrıları ve dahası...

  Tedavi olduğum süreç sonrası bu sıkıntılarımdan ve şikayetlerimden kurtulmuş olmam ve tedavi sürecindeki en önemli noktalardan birisi de kesinlikle kesi ve dikiş olmaması oldukça başarılı.

  8 yıldır çektiğim bu rahatsızlığı kendi ihmalime veriyorum Ancak siz geçiktirmeyin.

  Teşekkürler Dr.Rengin Türkgüler :)) Yusuf Özdek

 • Varis şikayetlerimiz çok yüksek boyutlara ulaşmıştı 02.03.2019
  Endovenöz lazer ablasyon yaptıranlar

  Dr. Rengin Hanım'la karşılaştığımız için özellikle şükürler olsun. Annemiz yüksek riskli kalp kapak ve aort damar hastası,kalp hastalıklarının yanı sıra varis şikayetlerimizde çok yüksek boyutlara ulaşmıştı,bir sondaki evre varis ülseri diye geçen kanamalı yaralar olacaktı.Bir çok doktorun yüksek risk grubunda gördüğü annemizin tedavisini Rengin Hanım üstlendi. Varis konusundaki tecrübeleri içimizi rahatlatan en önemli noktaydı.Tedavi sürecimiz en ufak dahi sorun olmadan tamamlandı ve sonuç gerçekten harika. Şifalı ellere teslim olmak bu olsa gerek.

  Sevgili hocamız Rengin Hanım ve geğerli ekip arkadaşlarına herşey için çok çok teşekkür ederiz.

  ZEHRA KASAP VE AİLESİ

 • Varis Tedavisinden sonra bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019
  Skleroterapi varis tedavisi yaptıranlar

  Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. 

  Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü

  inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını

  söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim.

  Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür

  ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim.

  Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti.

  Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz.

  Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim.

  Emekli İngilizce Öğretmeni 

  Aylin ÇAKIREL 

 • Memnuniyetim devam ediyor. 03.01.2018
  Kılcal damar köpük tedavisi yaptıranlar

  Tuğba ARSLAN'dan sevgilerle,

  Şişkin bacaklardan kurtardığınız için sonsuz teşekkürler :) Lazer ve köpük tedavisi oldum. Üzerinden yıllar geçti daha da memnuniyetim devam ediyor. Hem sağlık hem güzellik için bu adrese buyrun.

  Sağlıkla

Varis Neden Olur?Sık Sorulan Sorular2
 • 20 Yaşında Varis Olur mu?

  20 yaşında varis olur mu?

  Varis hastalığı yaygın olarak genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık olduğu için 20 yaş gibi genç bir yaşta dahi ortaya çıkabilir. Varisin ortaya çıkmasına neden olan faktörler bu hastalığın erken yaşta ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle varis hastalığına yakalanmak için temelde genetik yatkınlık var ise hastalığın ortaya çıkması erken yaşta ortaya çıkabilir. Bu nedenle cevap vermek gerekirse 20 yaşında varis olabilir denilebilir.

 • Varis Neden Oluşur?
  Varis Neden Oluşur?

  Cildinizin yüzeyinin altında, vücudunuz çeşitli arterler, damarlar ve kaslardan oluşur. Vücudunuzdaki kanın pompalanmasına yardımcı olmak için damarlarınız kapakçık olarak bilinen yapıları içerir. Kapakçıklar, kanın damarlarınızda tek yönde hareket etmesini sağlamak için açılan kapılar olarak hareket eder ve daha sonra kanın geri akmasını önlemek için tekrar kapanır. Bu valfler düzgün çalışmadığında, kan geri akabilir ve damarlarda toplanabilir. Kan birikmesi damarlarınızın genişlemesine ve varis olarak bilinen şeyi oluşturmasına neden olur.

  Varise ne sebep olur?

  Varis bacak toplar damarları içinde bulunan kapakçıkların çalışmaması yani bozulması nedeniyle oluşur. Varis oluşumunu tetikleyen bir kaç faktör vardır. Bu faktörlerin en önemlisi genetik yatkınlıktır. 

  Bacaklarınızdaki aşırı stres ve diğer faktörler varisli damarların gelişimine katkıda bulunabilir. Varisli damarların nedenleri şunları içerebilir:

  • Hamile olmak
  • Aşırı kilolu olmak
  • Uzun süre ayakta durmak
  • Uzun süre oturmak
  • Aktif olmayan bir yaşam tarzı sürmek
  • Yaşlanma
  • Genetik
  • Önceki bacak yaralanmaları
  • Tümörler veya kabızlık gibi mideye baskı yapan koşullara sahip olmak
  Varisli damarlar nelerdir?

  Varisli damarlar, esas olarak bacaklarınızda ve ayaklarınızda görülen genişlemiş, cilt yüzeyinde çıkıntı yapan damarlardır. Varisli damarlar mavi, kırmızı, mor veya bazen cildinizle aynı renkte görünebilir. Varisli damarlarınızın rengi, damarlarınızdaki oksijen seviyelerine bağlı olarak değişebilir. Daha yüksek oksijen seviyesine sahip damarlar onlara kırmızı bir renk tonuna sahip olabilirken, daha düşük oksijen seviyelerine sahip damarlar onlara mavi bir renk tonuna sahip olabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Ebru Taştan19.12.2018

  hocam bacaklarımı sağa sola çok vuruyorum. daha sonra morarıyor. morluk geçtikten sonra orada kılcal varisler oluşuyor. bunu önlemek mümkün müdür?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ebru Hanım merhabalar ! Kılcal varislerinizin daha fazla alana yayılmaması adına köpük skleroterapi tedavisi olmanızı öneririm. Buradan anladığım üzere vücut yapınız darbelere karşı varislere yatkınlığa el verişli. Bu gibi durumlarla çok karşılaşıyorum.Daha dikkatli olmanızı öneririm.Teşekkürler.

 • B
  Burhan Aydın16.10.2018

  Orta boy varislerim var. bu varislerin ameliyatsız şekilde tedavisinden sonra kaç gün içinde iyileşme oluyor. Bir de orta boy varislerin tedavi fiyatı nedir?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Burhan bey geçmiş olsun, bacaklarınızdaki varislerin orta boy olduğunu nasıl tespit ettiğinizi bilmiyorum ama muayene etmeden bu sorunuza cevap vermek doğru olmaz. Orta boy varislerin tedavisi yapıldığı gün sonucu ortaya çıkmaktadır. Varis tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi telefon ile alabilirsiniz.

 • S
  Sevgi13.07.2018

  Merhabalar, Venöz reflü teşhisi konuldu ama doktorum ameliyatı uygun görmedi tekrarlar diye, varis çoraplarını giydiğimde ağrılarım daha fazla artıyor ve hergün ağrım oluyor, tedavi seçenekleri nelerdir?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun Sevgi hanım . Eski sonuçlarınızı da getirirseniz çok daha iyi olur. İki sonuç arasında kıyaslama yapılır.Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir Tek senansta da biter.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir.Hiç bir şekilde tekraralaması söz konusu değildir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 • M
  Melek08.06.2018

  Daha önce ultrason cektırdım lazer olabırsınız dedıler bende varıslerımı aldırmak ıstıyorjm bana nasıl yardımcı olursunuz ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Melek hanım merhabalar, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Muayeneye geldiğiniz gün , elinizdeki ultrason raporunuzun teyiti ve karşılaştırılması yapılacaktır. Bizim kliniğimizde kesin tanı için Ayakta Bilateral Venöz Renkli Doppler US çekilmesi gerekir. Sizin varisinizin tipini , derecesini ve yerini belirledikten sonra Venöz Haritalama oluşturulacak; sizin için uygun olan tedavi planı skleroterapi (köpük tedavisi) mi , Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) mı karar verilecektir. Skleroterapi ve Endovenöz Lazer (EVLA) ile tedaviler yapıldığında % 100 'e yakın başarılı sonuçlar almaktayız. Muayene, tedavi ücretleri hakkında ya da bilgi ve randevu için : 0312 224 13 14 numaralardan bize ulaşabilirsiniz . Gününüz sağlık dolu olsun.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193