1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Varis Nedir?

Varis nedir? sorusuna verilecek en iyi cevap bacak toplardamarlarında meydana gelen genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir denilebilir. Varis, bacaklarda kirli kanın birikmesine neden olarak bacakların kaşınmasına, ağrımasına ve ilerleyen aşamada yaraların açılmasına neden olabilen bir hastalıktır. Varis hastalığı sadece estetik bir sorun olarak görülmemelidir. Ancak özellikle kılcal varisler estetik kaygılara neden olmaktadır.

Varis nedir, nasıl oluşur sorusuna ise en kısa yanıt olarak damarlardan akan kanın düzgün akmayıp geriye doğru akması durumu denebilir. Bunun nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Varisin Zararları

Varis Nedir?

Varis hastalığı nedir? Bacak toplardamarlarının zamanla genişlemesine veya şişmesine denir. Yani bacaklardaki damarların belirgin hale gelmesidir. Genelde vücudun en çok basınç altında kalan bölgelerinde yani bacaklarda görülür. Varis sorunu olan kişilerde gece krampları, bacak kaşıntıları, şişlik ve ağrı oluşumu gözlenir.

Varis Ne Demek?

Varis ne demek sorusuna estetik bir sorundur demek son derece yanlış olur.Varis sadece estetik bir sağlık sorunu değildir. Varis tedavi edilmelidir. Aksi halde varis hastalığının yaratacağı etkiler telafisi güç sorunları ortaya koyabilir.

Varisin Zararları

Varis hastalığı aynı zamanda sağlık için de son derece tehlikeli olabilir. Varisin zararları hakkında bilgi vermekte fayda vardır. Varis tedavi edilmediği zaman ciltte çeşitli ödemlere neden olabilir. İlerleyen zamanlarda, kan dolaşımıyla ilgili hastalıklara neden olur.

Varis Başlangıcı

Varis başlangıcı, bacaklardaki damarların ortaya çıkmasıyla anlaşılır. Varis başlangıcı genellikle kişinin yaşam biçiminden ortaya çıkmaktadır. Özellikle hareketsiz bir yaşam sürmek varis başlangıcına neden olmaktadır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis BelirtileriVaris hastalığındaki ilk bulgular sızlamalarla ortaya çıkabilir. Görünüşte hiçbir şey olmasa da bacakta ağrılar hissedilebilir. Yanma, kas ağrısı, bacaklarda ağırlık hissi, damar etrafında gözlenen kaşıntılar, oturma gibi durumlarda ciddileşen ağrılar oluşabilir. Gözle görülen ilk belirti ise bacak altındaki damarların belirgin hale gelmesidir. Varis başlangıcı nasıl anlaşılır sorusunun en basit cevabı budur. Varis belirtileri görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Varis Nasıl Oluşur? Nasıl Önlenir?

Varis bir kez başladığında bunu engellemek oldukça zordur. Fakat ilerleme süresi azaltılabilir. Bunun için varis çorabı kullanmak, ayakta çok fazla kalmamak ve yürüyüş yapmak azaltıcı yöntemler arasındadır.

Varis Kimlerde Görülür?

Kadınlarda üretilen hormonlar nedeniyle damarlar duvarlarını kırabilir ve bu durumda varis oluşur. Aileden herhangi birinde varis gözlenmişse bu durum sizde de ortaya çıkabilir. Aynı zamanda yaşlanan damarlar, genç damarlara göre daha az elastiktir. Bunlara ek olarak fazla kilolu olmak, sürekli oturarak iş yapmak, hareketsiz kalmak ve gebe olmak da varis hastalığına neden oluyor.

Varis Hastalığı Nedir?

Varis hastalığı genellikle bacaklarda görülen anormal derecede kalın, şişkin ve boğumlu damarlardır. 50 yaşın üzerindeki nüfusun yaklaşık yüzde 50'sini etkileyen yaygın bir durumdur ve kadınlarda görülmesi erkeklerden daha sıktır.
 
Çoğu hasta için varisler ve kılcal damar varisleri (varisli damarların daha küçük ve daha yaygın varyasyonu) temel olarak kozmetik bir sorundur. Diğerlerinde, ağrıya, kan pıhtılarına, cilt yaralarına veya diğer sorunlara neden olabilirler. Hastanın yardım isteme sebepleri ne olursa olsun, kliniğimiz, lazerle varis tedavisinin en gelişmiş versiyonu da dahil olmak üzere çok çeşitli kapsamlı varis tedavisi sunulmaktadır.
 
Risk Faktörleri
Varis gelişme şansınız aşağıdaki koşullarda artar: 

 • Uzun süre ayakta durmak 
 • Ekstra ağırlık damarlarınıza daha fazla baskı yapar. (Aşırı kilo)
 • Normal yaşlanma süreci, damarlarınızdaki kan akışını düzenleyen valflerde aşınma ve yıpranmaya neden olur
 • Hormonal değişiklikler nedeniyle, kadınların erkeklerden daha varis ve örümcek damarları geliştirme olasılığı daha yüksektir
 • Aile tarihi bir rol oynar; varisli damarları oluşturabilir.

Varis Tedavisi
Varis TedaviVaris kliniiğimizde, örümcek damarları, kılcal varisler ve en yaygın olarak varisli damarlar gibi yaygın damar durumları için kapsamlı tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Cerrahi olmayan tedaviler alt bacağa kan akışını azaltabilir. Varis çorapları varisten kaynaklanan ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmak için de kullanılabilir. İbuprofen veya diğer antienflamatuar ilaçlar gibi ilaçlar ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Daha fazla tedaviye ihtiyaç duyulursa, bazı hastalar için cerrahi seçenekler gündeme gelebilir. Bu durumda damar sıyırma (çıkarma) ağrılı olabilir ve birçok hasta için, kan damarlarını bloke etmek için schleroterapi enjeksiyonları (kimyasal büzülme) gibi cerrahi olmayan tedaviler kullanılarak benzer sonuçlar elde edilebilir. Bu da sorunlu damarların küçülmesine ve kaybolmasına neden olur. Kliniğimizde bu tedavi kullanılmamakta ameliyatsız tedavi sağlanmaktadır. 
 
Varisli damarlar da venöz ablasyondaki yenilikler kullanılarak tedavi edilebilir. Ablasyon (damarın devre dışı bırakılması),damarın lazer veya radyofrekans enerjisi kullanılarak içeriden kapatıldığı, daha az komplikasyon, daha az rahatsızlık ve hızlı iyileşme ile minimal invaziv bir endovasküler prosedürdür. Mikroflebektomi (ven çıkarma) benzer şekilde çok küçük bir insizyonla yapılır.
 
Tedavi sonrasında kapanan bu damarlar vücut tarafından emilir.  Kapanan venöz damardaki kan akışı cildin yüzeyinin altındaki damarlara yönlendirilir. Bu tedavi, daha geniş bir hasta grubunda daha hızlı ve daha etkili sonuçlar sağlar.

 
 • Variz agri yapar mi?

  Varis hastalığına yanlış bir değerlendirme ile variz denildiği olmaktadır. Hastalığın doğru adı variz değil varistir. 

 • Varis başlangıcı olanlar ne yapmalı?

  Varis başlangıcı olduğunu düşünüyorsanız bu problemi dikkate almalı ve teşhis ve tedavi seçeneklerini değerlendirmek için varis muayenesi olmanız gerekir. Varis belirtilerini inceleyiniz. devamı...

 • Varis hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

  Uzmanlar komplikasyonlara yol açmadan erken aşamalarda teşhis ve tedavi edilmesini önermektedir. Varisli damarlar tedavi edilmezse, gelecekte olabilecekler devamı...

 • Bacaklardaki varislere ne iyi gelir?

  İlk aşamalarda, hastalık hastaları nadiren rahatsız eder. Bununla birlikte, genişlemiş damarların varlığı, onları henüz rahatsız etmeseler bile, devamı...

Varis Nedir?Hasta Yorumları5
 • Varisten kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

  Sevgiler Saygılar

  Yasemin Ağar

 • Varis şikayetlerimiz çok yüksek boyutlara ulaşmıştı 02.03.2019
  Endovenöz lazer ablasyon yaptıranlar

  Dr. Rengin Hanım'la karşılaştığımız için özellikle şükürler olsun. Annemiz yüksek riskli kalp kapak ve aort damar hastası,kalp hastalıklarının yanı sıra varis şikayetlerimizde çok yüksek boyutlara ulaşmıştı,bir sondaki evre varis ülseri diye geçen kanamalı yaralar olacaktı.Bir çok doktorun yüksek risk grubunda gördüğü annemizin tedavisini Rengin Hanım üstlendi. Varis konusundaki tecrübeleri içimizi rahatlatan en önemli noktaydı.Tedavi sürecimiz en ufak dahi sorun olmadan tamamlandı ve sonuç gerçekten harika. Şifalı ellere teslim olmak bu olsa gerek.

  Sevgili hocamız Rengin Hanım ve geğerli ekip arkadaşlarına herşey için çok çok teşekkür ederiz.

  ZEHRA KASAP VE AİLESİ

 • Bacaklarımdaki varislerden dolayı ağrı yaşıyordum. 07.10.2020

  Merhaba, Ben Osman Canpolat

  Yaklaşık 10 yıldır bacakalarımdaki varislerden dolayı oluşan ağrı yaşıyordum. Taki yolum güleryüzlü ekibi ve kıymetli Rengin hocam ile karşılaşana kadar. Çok belirgin hatlar olmasına rağmen umutsuzluk nedir bilmeden beni güleryüzü ve bilgeliği ile uzman eli ile iki seansta ağrılarımda son verdi. Sanmıyorum ki onun tedavisi uygıladığı, tedavi tekrarlasın. Çok teşekkür ederim.

  Güvenmenin adresi Rengin hocam.

  İyi çalışmalar diliyorum :) Elleriniz şifa dağıtıyor.

 • Varis Tedavisinden sonra bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019
  Skleroterapi varis tedavisi yaptıranlar

  Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. 

  Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü

  inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını

  söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim.

  Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür

  ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim.

  Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti.

  Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz.

  Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim.

  Emekli İngilizce Öğretmeni 

  Aylin ÇAKIREL 

 • Estetik Bacaklara Kavuştum. 28.09.2017
  Estetik varis tedavisi yaptıranlar

  Öncelikle Rengin hocam ve ekibine teşekkür ile başlamak istiyorum. Artık benim için büyük bir sıkıntı haline gelmiş varis problemim kalmadı. Daha önce de gitmiş olduğum Kalp ve Damar Cerrahi doktorlarının ultrasonda sorun olmasına rağmen yapabilecek bir işlem yok denmesine rağmen iyi ki sizinle tanışmışım. Lazer ve Köpük Tedavisi sayesinde sağlıklı aynı zamanda da daha estetik bacaklara kavuştum. Sayenizde varisin tedavi edilebilir ve aynı zamanda da önemli bir hastalık olduğunu anladım. 

  Ayrıca muayene ortamı ve çalışan personelin hakkını vermek lazım. Sonrasında da ulaşabilip tüm sorularıma cevap verdiğiniz ve ilginiz için tekrar tekrar teşekkürler!.. 

  Varis problemi olan tüm hastaları yolunun buraya düşmesi dileğiyle...

  Esra Yetkiner. 

 • Varis Belirtileri ve Teşhisi
  Varis belirtileri ve teşhisi
  Ana belirti, bacak derisinin altında görülebilen bu genişlemiş damarların görünümüdür. Hatta bazen var olan tek şeydir. Diğer durumlarda, varisli damarlara tipik venöz yetmezlik belirtileri eşlik eder : ağrı, kramplar, karıncalanma, ağır bacak hissi, kaşıntı, yanma hissi ... Varisli damarlardan muzdarip kişi de olabilir "sabırsızlıktan" muzdarip olmak: hareketsizlik döneminde bacaklarda meydana gelen uyuşukluk hissine karşı savaşmak için hareket etme ihtiyacı.

  Bir venöz bozukluk olan varisli damarlar, flebologlar veya anjiyologlar, venöz sistem ve patolojilerinde uzman kişiler, tanı koymada en nitelikli olanlardır.
  Doktor, özellikle varislerin kökeninde olabilecek faktörleri (meslek, kalıtım, yaşam tarzı vb.) Belirlemek için öncelikle hastayla konuşacaktır. Sonra bacakları ve ayakları inceleyecek.
  Damarları haritalamak ve kan akışını analiz etmek için, uzmanın bir ultrason doppler , bir ultrason cihazı (güvenli ve hasta tarafından algılanmayan) vardır. Adından da anlaşılacağı gibi, hem ultrason - venöz ağın görüntülenmesi - hem de Doppler - kan hareketinin incelenmesine izin verir. Doppler ultrasonu sayesinde, doktor venöz ağı araştırır ve özellikle pıhtıların varlığını belirleyebilir.
 • Varis Hastalığı Ciddi Midir?
  Varis Hastalığı Ciddi Midir?

  Varis sadece çirkin bir sıkıntı değil, aynı zamanda sizi kan pıhtıları, ülserler, şişme, hiperpigmentasyon ve venöz hastalık riskine sokan potansiyel sağlık tehlikeleridir.

  Varisi olan hastalar, bacaklarda ağrı ve rahatsızlık, kaşıntı, yorgunluk ve cildin şişmesi gibi semptomlar da yaşar. Bu semptomlar tedavi edilmemiş varislerde daha da kötüleşebilir ve şu anda semptomlar yaşamıyorsanız, bunlar zamanla gelişebilir.

  Varisleşmiş damarlarınız hakkında endişeleriniz varsa, o zaman sizin için en iyi tedavi yöntemini önerebilecek deneyimli girişimsel radyoloji uzmanımızla görüşmek için iletişime geçmenizi öneririz.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • V
  Vefa12.07.2020

  Varisler ğörsel olarak rahatsız ediyor doktorlar ğenetik dedi yani sağlık acısından bir şey yok yardımcı olurmusunuz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar. Görsel açıdan rahatsız olduğunuz kılcal ve orta dereceli varisli damarlara köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum. Bir süre sonra bunlar daha fazla yayıla bilir, yüzeye yakın damarlar patlama yaparak varis yaralarına sebebiyet verebilir. Daha detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı hattımızı ararsanız yardımcı olacaklar. Teşekkürler.

 • H
  Hüseyin Türkyılmaz05.06.2020

  bacaklarım da varisler görünür hale geldi ve iki gündür ağrı ve kasılma yapıyor tedavi yöntemleri ve hafifletici bitkisel veya ilaç önerirmisiniz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hüseyin bey geçmiş olsun. Varis hastalığına ilişkin belirtileri yaşadığınızı anlıyoruz. Ancak bu aşamada sıkıntılarınızı hafifletecek her hangi bitkisel ürün veya ilaç yoktur. Tedavi olmanız gerekmektedir. Bunun için bacaklarınızda renkli doppler ultrason yapılması ve hastalığın yeri ve derecesi tespit edilmelidir. Bundan sonra tedavi seçeneklerini konuşabiliriz. Varis kremleri veya bitkisel varis tedavisi ürünleri varis hastalığını iyileştiremez. İyi günler dilerim.

 • E
  Erhan Kurtkesen19.12.2018

  varis hastasıyım. uzun zamandır tedavi olmak istiyorum. ağrı oluyor mu?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Erhan bey öncelikle geçmiş olsun. Ağrısız , sağlıklı ve çok kolay bir yöntemdir uygulanan işlemler. Detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızdan bize ulaşabilirsiniz. Teşekkür ederim.

 • A
  Asım Alevli16.10.2018

  benim ayaklarımda geceleri çok fazla yanma oluyor. Soğuk suya sokuyorum nispeten rahatlıyorum. Bu durum varis olduğunu mu gösterir. teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Asım bey geçmiş olsun, varis belirtilerinden biri de ayaklarda yanmadır. Ancak ayaklarınızdaki yanma belirtisi tek başına varis hastalığına işaret etmez. Varis muayenesi olmadan bu konuda kesin bir cevap vermek mümkün değildir.

 • M
  Mehmet16.07.2018

  Mrb hocam benim annemdede varis varis var 120 kilosu var ayak di kapaklardada ağrı var sanırım kireç ayaklarıda şiş var taş gibi. Ağrı olyor ne yapabiliriz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz Mehmet bey.Varislere bağlı ağrısının yanı sıra kireçlenmelerde ağrılarına sebebiyet verebilir.Kilo alımına sebebiyet olarak varisleri oluşmuş olma ihtimali yüksektir.Uyguladığımız bu tedavi yöntemleri ile annenizin varise bağlı olan ağrılarına kökten çözüm getiriyoruz.Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir Tek senansta da biter.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 • S
  Selçuk18.05.2018

  Nasıl tedavi olayım

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Selçuk bey geçmiş olsun. Sorunuzu daha ayrıntılı şekilde telefon ile sorabilirsiniz. 0312 224 13 14

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193