1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Varis Nedir?

Varis Nedir?

Varis nedir? sorusuna verilecek en iyi cevap bacak toplardamarlarında meydana gelen genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir denilebilir. Varis, bacaklarda kirli kanın birikmesine neden olarak bacakların kaşınmasına, ağrımasına ve ilerleyen aşamada yaraların açılmasına neden olabilen bir hastalıktır. Varis hastalığı sadece estetik bir sorun olarak görülmemelidir. Ancak özellikle kılcal varisler estetik kaygılara neden olmaktadır.

Varis nedir, nasıl oluşur sorusuna ise en kısa yanıt olarak damarlardan akan kanın düzgün akmayıp geriye doğru akması durumu denebilir. Bunun nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Varis Nedir?

Varis hastalığı nedir? Bacak toplardamarlarının zamanla genişlemesine veya şişmesine denir. Yani bacaklardaki damarların belirgin hale gelmesidir. Genelde vücudun en çok basınç altında kalan bölgelerinde yani bacaklarda görülür. Varis sorunu olan kişilerde gece krampları, bacak kaşıntıları, şişlik ve ağrı oluşumu gözlenir.

Varis Ne Demek?

Varis ne demek sorusuna estetik bir sorundur demek son derece yanlış olur.Varis sadece estetik bir sağlık sorunu değildir. Varis tedavi edilmelidir. Aksi halde varis hastalığının yaratacağı etkiler telafisi güç sorunları ortaya koyabilir.

Varisin Zararları

Varisin ZararlarıVaris hastalığı aynı zamanda sağlık için de son derece tehlikeli olabilir. Varisin zararları hakkında bilgi vermekte fayda vardır. Varis tedavi edilmediği zaman ciltte çeşitli ödemlere neden olabilir. İlerleyen zamanlarda, kan dolaşımıyla ilgili hastalıklara neden olur.

Varis Başlangıcı

Varis başlangıcı, bacaklardaki damarların ortaya çıkmasıyla anlaşılır. Varis başlangıcı genellikle kişinin yaşam biçiminden ortaya çıkmaktadır. Özellikle hareketsiz bir yaşam sürmek varis başlangıcına neden olmaktadır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis BelirtileriVaris hastalığındaki ilk bulgular sızlamalarla ortaya çıkabilir. Görünüşte hiçbir şey olmasa da bacakta ağrılar hissedilebilir. Yanma, kas ağrısı, bacaklarda ağırlık hissi, damar etrafında gözlenen kaşıntılar, oturma gibi durumlarda ciddileşen ağrılar oluşabilir. Gözle görülen ilk belirti ise bacak altındaki damarların belirgin hale gelmesidir. Varis başlangıcı nasıl anlaşılır sorusunun en basit cevabı budur. Varis belirtileri görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Varis Nasıl Oluşur? Nasıl Önlenir?

Varis bir kez başladığında bunu engellemek oldukça zordur. Fakat ilerleme süresi azaltılabilir. Bunun için varis çorabı kullanmak, ayakta çok fazla kalmamak ve yürüyüş yapmak azaltıcı yöntemler arasındadır.

Varis Kimlerde Görülür?

Kadınlarda üretilen hormonlar nedeniyle damarlar duvarlarını kırabilir ve bu durumda varis oluşur. Aileden herhangi birinde varis gözlenmişse bu durum sizde de ortaya çıkabilir. Aynı zamanda yaşlanan damarlar, genç damarlara göre daha az elastiktir. Bunlara ek olarak fazla kilolu olmak, sürekli oturarak iş yapmak, hareketsiz kalmak ve gebe olmak da varis hastalığına neden oluyor.

Varis Hastalığı Nedir?

Varis hastalığı genellikle bacaklarda görülen anormal derecede kalın, şişkin ve boğumlu damarlardır. 50 yaşın üzerindeki nüfusun yaklaşık yüzde 50'sini etkileyen yaygın bir durumdur ve kadınlarda görülmesi erkeklerden daha sıktır.
 
Çoğu hasta için varisler ve kılcal damar varisleri (varisli damarların daha küçük ve daha yaygın varyasyonu) temel olarak kozmetik bir sorundur. Diğerlerinde, ağrıya, kan pıhtılarına, cilt yaralarına veya diğer sorunlara neden olabilirler. Hastanın yardım isteme sebepleri ne olursa olsun, kliniğimiz, lazerle varis tedavisinin en gelişmiş versiyonu da dahil olmak üzere çok çeşitli kapsamlı varis tedavisi sunulmaktadır.
 
Risk Faktörleri
Varis gelişme şansınız aşağıdaki koşullarda artar: 

 • Uzun süre ayakta durmak 
 • Ekstra ağırlık damarlarınıza daha fazla baskı yapar. (Aşırı kilo)
 • Normal yaşlanma süreci, damarlarınızdaki kan akışını düzenleyen valflerde aşınma ve yıpranmaya neden olur
 • Hormonal değişiklikler nedeniyle, kadınların erkeklerden daha varis ve örümcek damarları geliştirme olasılığı daha yüksektir
 • Aile tarihi bir rol oynar; varisli damarları oluşturabilir.

Varis Tedavisi
Varis TedaviVaris kliniiğimizde, örümcek damarları, kılcal varisler ve en yaygın olarak varisli damarlar gibi yaygın damar durumları için kapsamlı tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Cerrahi olmayan tedaviler alt bacağa kan akışını azaltabilir. Varis çorapları varisten kaynaklanan ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmak için de kullanılabilir. İbuprofen veya diğer antienflamatuar ilaçlar gibi ilaçlar ağrı ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Daha fazla tedaviye ihtiyaç duyulursa, bazı hastalar için cerrahi seçenekler gündeme gelebilir. Bu durumda damar sıyırma (çıkarma) ağrılı olabilir ve birçok hasta için, kan damarlarını bloke etmek için schleroterapi enjeksiyonları (kimyasal büzülme) gibi cerrahi olmayan tedaviler kullanılarak benzer sonuçlar elde edilebilir. Bu da sorunlu damarların küçülmesine ve kaybolmasına neden olur. Kliniğimizde bu tedavi kullanılmamakta ameliyatsız tedavi sağlanmaktadır. 
 
Varisli damarlar da venöz ablasyondaki yenilikler kullanılarak tedavi edilebilir. Ablasyon (damarın devre dışı bırakılması),damarın lazer veya radyofrekans enerjisi kullanılarak içeriden kapatıldığı, daha az komplikasyon, daha az rahatsızlık ve hızlı iyileşme ile minimal invaziv bir endovasküler prosedürdür. Mikroflebektomi (ven çıkarma) benzer şekilde çok küçük bir insizyonla yapılır.
 
Tedavi sonrasında kapanan bu damarlar vücut tarafından emilir.  Kapanan venöz damardaki kan akışı cildin yüzeyinin altındaki damarlara yönlendirilir. Bu tedavi, daha geniş bir hasta grubunda daha hızlı ve daha etkili sonuçlar sağlar.

 
 • Varis Hastalığı Ciddi Midir?
  Varis Hastalığı Ciddi Midir?

  Varis sadece çirkin bir sıkıntı değil, aynı zamanda sizi kan pıhtıları, ülserler, şişme, hiperpigmentasyon ve venöz hastalık riskine sokan potansiyel sağlık tehlikeleridir.

  Varisi olan hastalar, bacaklarda ağrı ve rahatsızlık, kaşıntı, yorgunluk ve cildin şişmesi gibi semptomlar da yaşar. Bu semptomlar tedavi edilmemiş varislerde daha da kötüleşebilir ve şu anda semptomlar yaşamıyorsanız, bunlar zamanla gelişebilir.

  Varisleşmiş damarlarınız hakkında endişeleriniz varsa, o zaman sizin için en iyi tedavi yöntemini önerebilecek deneyimli girişimsel radyoloji uzmanımızla görüşmek için iletişime geçmenizi öneririz.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • V
  Vefa12.07.2020

  Varisler ğörsel olarak rahatsız ediyor doktorlar ğenetik dedi yani sağlık acısından bir şey yok yardımcı olurmusunuz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar. Görsel açıdan rahatsız olduğunuz kılcal ve orta dereceli varisli damarlara köpük skleroterapi tedavisi uyguluyorum. Bir süre sonra bunlar daha fazla yayıla bilir, yüzeye yakın damarlar patlama yaparak varis yaralarına sebebiyet verebilir. Daha detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı hattımızı ararsanız yardımcı olacaklar. Teşekkürler.

 • H
  Hüseyin Türkyılmaz05.06.2020

  bacaklarım da varisler görünür hale geldi ve iki gündür ağrı ve kasılma yapıyor tedavi yöntemleri ve hafifletici bitkisel veya ilaç önerirmisiniz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hüseyin bey geçmiş olsun. Varis hastalığına ilişkin belirtileri yaşadığınızı anlıyoruz. Ancak bu aşamada sıkıntılarınızı hafifletecek her hangi bitkisel ürün veya ilaç yoktur. Tedavi olmanız gerekmektedir. Bunun için bacaklarınızda renkli doppler ultrason yapılması ve hastalığın yeri ve derecesi tespit edilmelidir. Bundan sonra tedavi seçeneklerini konuşabiliriz. Varis kremleri veya bitkisel varis tedavisi ürünleri varis hastalığını iyileştiremez. İyi günler dilerim.

 • E
  Erhan Kurtkesen19.12.2018

  varis hastasıyım. uzun zamandır tedavi olmak istiyorum. ağrı oluyor mu?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Erhan bey öncelikle geçmiş olsun. Ağrısız , sağlıklı ve çok kolay bir yöntemdir uygulanan işlemler. Detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızdan bize ulaşabilirsiniz. Teşekkür ederim.

 • A
  Asım Alevli16.10.2018

  benim ayaklarımda geceleri çok fazla yanma oluyor. Soğuk suya sokuyorum nispeten rahatlıyorum. Bu durum varis olduğunu mu gösterir. teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Asım bey geçmiş olsun, varis belirtilerinden biri de ayaklarda yanmadır. Ancak ayaklarınızdaki yanma belirtisi tek başına varis hastalığına işaret etmez. Varis muayenesi olmadan bu konuda kesin bir cevap vermek mümkün değildir.

 • M
  Mehmet16.07.2018

  Mrb hocam benim annemdede varis varis var 120 kilosu var ayak di kapaklardada ağrı var sanırım kireç ayaklarıda şiş var taş gibi. Ağrı olyor ne yapabiliriz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz Mehmet bey.Varislere bağlı ağrısının yanı sıra kireçlenmelerde ağrılarına sebebiyet verebilir.Kilo alımına sebebiyet olarak varisleri oluşmuş olma ihtimali yüksektir.Uyguladığımız bu tedavi yöntemleri ile annenizin varise bağlı olan ağrılarına kökten çözüm getiriyoruz.Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir Tek senansta da biter.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 • S
  Selçuk18.05.2018

  Nasıl tedavi olayım

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Selçuk bey geçmiş olsun. Sorunuzu daha ayrıntılı şekilde telefon ile sorabilirsiniz. 0312 224 13 14

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193