1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Varis Hastalığı

Varis Hastalığı

Varis Hastalığı

Genel olarak bacak toplardamarlarındaki genişlemeye varis hastalığı denilir. Varis bir hastalık olup ciddiye alınmalı ve tedavisi geciktirilmemelidir. Varis hastalığı çoğu hasta tarafından estetik kaygılar ile tedavi ettirilmesine rağmen sağlık açısından ihmal edilmemesi gereken bir sağlık sorunudur.

Varis Nedir

Vücudumuzda bulunan damarların görevi kan dolaşımı yapmaktır. Atardamarlar vücutta bulunan organlara ve dokulara temiz kanı taşırken, toplardamarlar ise kirli kanı kalbe geri gönderir. Kan kalbe doğru çıkarken kanın geriye doğru kaçmaması için damarlarda kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklardaki mekanizma sayesinde pis kan geri akmaz. Eğer bu sistem bozulursa varis oluşur. Toplardamarların genişlemesi ve şişmesi olarak da adlandırılan varis, daha çok kadınlarda görülür. Varis nedir sorusunun en basit cevabı budur.

Varis zararlarının sadece estetik bir sorun olduğu zannedilse de sağlık açısından da düşünülmelidir. Çünkü varisin oluşması, kalbe giden damarlarda problem olduğu anlamına gelir. Bu durum kan akışının yavaşlaması, damarlarda meydana gelen tıkanıklık nedeniyle organların zarar görmesi gibi problemlere yol açabilir. Dolayısıyla varis önemsenmeli ve tedavi olunmalıdır.

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varis şikâyeti olan hastalarının çoğu varise hangi doktor bakar bilmedikleri için genel olarak Sağlık Ocağı'na ya da Dahiliye (İç Hastalıkları) Bölümü'ne muayene olurlar. Ancak bu doktorlar varis konusunda uzman olmadıkları için ilaç yazarlar veya varis çorabı önerirler. Bu durum tedaviden çok ağrıları azaltmaya yöneliktir. Peki varis nasıl tedavi edilir? Varisin tedavi yöntemleri nelerdir ve varis nasıl önlenir gibi konularda uzman doktorlar hastayı varisin büyüklüğüne göre yönlendirir. Ameliyat gerektirmeyen durumda ise skleroterapi ile varis damarlarının kapanması için bir sıvı enjektesi yapıldıktan sonra varisler solgunlaşır. Bunun dışında lazer ameliyatları, köpük tedavisi gibi yöntemlerle de varis yok edilir. 

Varis İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Varis, uzun süre hareketsiz kalan kişilerde veya ayakta çalışan kişilerde görülür. Bu yüzden öğretmen hastalığı olarak da bilinir. Varis rahatsızlığı toplardamarlarda görüldüğü gibi kılcal damarlarda da görülebilir. Bu daha çok varis başlangıcı olarak görülür. Tedavi için varis hangi bölüme girer bunu bilip doğru yere muayene olunmalıdır. Bu bir damar rahatsızlığı olduğundan muayene olduğunuz varis doktorunun girişimsel radyoloji uzmanı olması gerekir. Muayeneden sonra doktor varisin boyutuna göre tedavi belirler. Varis doktoru artık girişimsel radyoloji uzmanlarıdır. Varis, toplardamarların şişmesi veya fonksiyonlarını yitirmesi ile oluştuğundan iyileşmesi için ilaç tedavisi, krem ve bitkisel tedaviler çözüm olmaz.

Varisin dört derecesi veya tipi vardır:

Derece 1 Varisler

Bu aşamada, morumsu-mor damarlar bazı yerlerde ve ciltte görülür. Bazen yıldız şeklinde olabilirler ve örümcek damarları olarak adlandırılırlar. Genellikle sadece kozmetik bir problemdir, ancak bazı durumlarda bacaklarda ağırlık ve yorgunluk hissi üretebilirler.

Derece 2 Varisler

Damarlar daha görünür hale gelir ve ilk belirtiler fark edilmeye başlar, örneğin:

 • Bacaklarda ağırlık ve yorgunluk.
 • Ağrı
 • Kramplar
 • Karıncalanma
 • Isı veya kaşıntı ve batma hissi.

Derece 3 Varisler

Damarlar daha geniş ve kıvrımlıdır. Semptomlar giderek artar ve cilt renginde şişme ve ödem ve değişiklikler olur

Derece 4 Varisler

Egzama alanları ve ülserler ortaya çıkar. Ülserlerin tedavisi zordur ve kolayca enfekte olabilir.

Varis HastalığıSık Sorulan Sorular1
 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • Y
  Yurdagül Hocalıoğlu22.12.2017

  doktor hanın merhaba, varis hastalığının tüm belirtileri bende var. tedavi olmak istiyorum. ama arkadaşlarıma sizden bahsettim. radyoloji uzmanı varisten ne anlar dediler. bu konuda yazınızı da okudum ama varise hangi doktor bakar sorusuna net bir cevap için bana telefon ile bilgi verir misiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Yurdagül hanım öncelikle geçmiş olsun, Ben girişimsel radyoloji uzmanıyım. Girişimsel radyoloji uzmanları dünyanın her yerinde pek çok hastalığı ameliyatsız olarak tedavi etmektedirler. Cerrahi yöntemlerin alternatifi olarak ortaya çıkan yöntemler kapalı ameliyat olarak da bilinmektedir. Daha fazla bilgi için bize telefon ile ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193