1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Skleroterapi

Skleroterapi

Skleroterapi Varis Tedavisi

Toplardamarların çeşitli sebeplerle genişlemesi ve deri altından dışarıya yansıyan kıvrımlı, mor, kabarık bir görüntüye yani varise sebep olur. Çoğunlukla sadece estetik bir sorun olarak görülse de varisler şişlik ve ağrı yapabilir ya da zaman içinde daha önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Vücutta toplardamarların olduğu herhangi bir yerde varis oluşabilir ama en çok bacaklarda görülür. Skleroterapi bu sorunun çözümünde en sık başvurulan yöntemdir.

Skleroterapi Nedir?

Skleroterapi nedir sorusu bu kelime ile ilk kez karşılaşan varis hastalarının sorduğu bir sorudur. Skleroterapi varis tedavi yöntemidir. Fakat her varisin tedavisinde kullanılan bir yöntem de değildir. 1 ile 4 milimetre çapındaki, çok ince kılcal damarlarda uygulanır. Çok ince uçlu bir iğneyle bu kılcal damarların içine skleroterapi ilacı (sklerozan) enjekte edilir. Bu ilaç damar içi tabakasında kimyasal bir reaksiyon oluşturarak, damarın kapanmasını ve zamanla tamamen yok olmasını sağlar. Orta büyüklükteki varis damarlarının tedavisinde damara enjekte edilen ilaç, köpürtülerek verilir ve skleroterapi köpük tedavisi olarak adlandırılır.

Skleroterapi Köpük Tedavisi

Yeni teknolojilerin kullanıldığı modern yöntemler ve yeni nesil ilaçlar sayesinde varis tedavileri artık daha güvenli ve kolay hale geldi. Bu yüzden her geçen gün daha fazla insan, sırf estetik yönden şikâyetleri olsa bile varislerinden kurtulmak için uzmanların kapısını çalıyor. Bu durumda Skleroterapi köpük tedavisi iyi bir seçenek olarak uygulanmaktadır.

Diğer varis tedavisi yöntemlerinde olduğu gibi Skleroterapi köpük tedavisi yönteminin %100 başarı garantisi vermediğini hatırlatmak isteriz. Tedavinin başarısı kişinin yaşına, cinsiyetine, kullandığı ilaçlara, sahip olduğu hastalıklara, yaşam tarzına, vücut ağırlığına ve tabi damarlarının yapısına bağlı olarak değişir. Skleroterapi köpük tedavisi uygulanan damarlarda kesin olarak kapanma sağlar ancak diğer damarlarda varis oluşmasının önüne geçilemez.

Skleroterapi İlacı ve Etkisi

Skleroterapi ilacı uygulamasından hemen sonra damar skleroterapi ilacının etkisi ile kapanır ama görüntünün düzelmesi varisin büyüklüğüne göre 1-2 ay sürebilir. İnce varisler ve yaygın olmayan varis tedavileri için yarım saatlik 1 seans yeterli olurken, daha kalın damarlar ve yaygın varisler için 6-7 seans gerekebilir. Bu durumda skleroterapi fiyatı da değişiklik gösterecektir.

Damarların kapanması kötü bir şey değil mi?

Skleroterapinin her damarda uygulanabilecek bir tedavi olmadığını söylemiştik. Bu tedavi, zaten işlevini kaybetmiş, dolaşıma faydası olmayan, aksine zararı olan küçük ya da orta çaplı damarlarda uygulanabilir. Bu damarların kapanması ya da ortadan kalkmasının zararı değil tam tersi, şikayetleri ortadan kaldırmakta faydası vardır. Tedavi muayenehane ortamında uygulanır ve hastalar uygulamanın hemen ardından yürüyerek evlerine gidebilir, hayatlarına devam edebilirler. 

SkleroterapiHasta Yorumları1
 • Çok rahat ve konforlu bir tedavi 24.01.2018

  Yıllardır beni rahatsız eden varis probleminden Rengin Hocam sayesinde kurtuldum. Çok rahat ve konforlu bir tedavi dönemi geçirdim. Sonuç Beklediğimden iyi oldu. Doğru adrese geldiğim için çok şanslıyım. Başarılarınızın devamını diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun Sevgiler. Leyla Zülfikar

 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Esra Tüzün28.02.2019

  hocam merhaba, benim bacaklarımda sürekli varis çıkıyor. daha önce iki doktor varis tedavisi yaptı ama sürekli tekrarlıyor. bunu önlemenin bir yolu var mı. varise kesin çözüm nedir

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Esra hanım merhabalar. Sizi muayene etmem,doppler ultrason çekmem gerekir. Derin sistemde bir venöz yetmezlik,damar genişlemesi, reflü akım bozukluğu, iç varis gibi durumlarda tedavi edilmediğinde bu gibi durumlarla da karşılaşabiliyoruz.Belkide vücudunuzda o damarları besleyen varisler vardır ve kapatılmadığı sürece devamlılığı da olabilir. Sizi muayene ederek venöz haritalamınızı çıkarırsam sanırım sorunlarınıza net bir çözüm bulmuş oluruz. Çok geçmiş olsun iyi günler.

 • R
  Rıdvan Ak07.05.2018

  Tedaviyi hangi şehirde uyguluyorsunuz ve fiyatı ne kadar

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Rıdvan bey merhaba, Varis tedavisini Ankara'da yapılmaktadır. Şehir dışından gelen hastalara aynı gün tedavi uygulanmaktadır. Fiyat bilgisi için telefon ile ayrıntılı bilgi verilebilmektedir.

 • Z
  Zeynep Güven15.03.2018

  Merhabalar yeni doğum yaptım çok uzun yıllardır varis mağduriyetin var tek seans fiyatını öğrensem seans sayım uzun fur ama fiyat alabilirsem doğum izninde gelmek isterim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Zeynep hanım geçmiş olsun, Gebeliğe bağlı varislerin tedavisi için fiyat bilgisini buradan veremiyoruz. Ancak varis muayenesi sonrasında size uygulanacak varis tedavisinin seans sayısı ve fiyatlar hakkında tarafınıza bilgi verilecektir. Daha fazla bilgi ve randevu için 0 532 385 31 93 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314