1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Skleroterapi

Skleroterapi Varis Tedavisi

Toplardamarların çeşitli sebeplerle genişlemesi ve deri altından dışarıya yansıyan kıvrımlı, mor, kabarık bir görüntüye yani varise sebep olur. Çoğunlukla sadece estetik bir sorun olarak görülse de varisler şişlik ve ağrı yapabilir ya da zaman içinde daha önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Vücutta toplardamarların olduğu herhangi bir yerde varis oluşabilir ama en çok bacaklarda görülür. Skleroterapi bu sorunun çözümünde en sık başvurulan yöntemdir.

Skleroterapi Nedir?

Skleroterapi
Skleroterapi nedir sorusu bu kelime ile ilk kez karşılaşan varis hastalarının sorduğu bir sorudur. Skleroterapi varis tedavi yöntemidir. Fakat her varisin tedavisinde kullanılan bir yöntem de değildir. 1 ile 4 milimetre çapındaki, çok ince kılcal damarlarda uygulanır. Çok ince uçlu bir iğneyle bu kılcal damarların içine skleroterapi ilacı (sklerozan) enjekte edilir. Bu ilaç damar içi tabakasında kimyasal bir reaksiyon oluşturarak, damarın kapanmasını ve zamanla tamamen yok olmasını sağlar. Orta büyüklükteki varis damarlarının tedavisinde damara enjekte edilen ilaç, köpürtülerek verilir ve skleroterapi köpük tedavisi olarak adlandırılır.

Skleroterapi Köpük Tedavisi

Yeni teknolojilerin kullanıldığı modern yöntemler ve yeni nesil ilaçlar sayesinde varis tedavileri artık daha güvenli ve kolay hale geldi. Bu yüzden her geçen gün daha fazla insan, sırf estetik yönden şikâyetleri olsa bile varislerinden kurtulmak için uzmanların kapısını çalıyor. Bu durumda Skleroterapi köpük tedavisi iyi bir seçenek olarak uygulanmaktadır.

Diğer varis tedavisi yöntemlerinde olduğu gibi Skleroterapi köpük tedavisi yönteminin %100 başarı garantisi vermediğini hatırlatmak isteriz. Tedavinin başarısı kişinin yaşına, cinsiyetine, kullandığı ilaçlara, sahip olduğu hastalıklara, yaşam tarzına, vücut ağırlığına ve tabi damarlarının yapısına bağlı olarak değişir. Skleroterapi köpük tedavisi uygulanan damarlarda kesin olarak kapanma sağlar ancak diğer damarlarda varis oluşmasının önüne geçilemez.

Skleroterapi İlacı ve Etkisi

Skleroterapi ilacı uygulamasından hemen sonra damar skleroterapi ilacının etkisi ile kapanır ama görüntünün düzelmesi varisin büyüklüğüne göre 1-2 ay sürebilir. İnce varisler ve yaygın olmayan varis tedavileri için yarım saatlik 1 seans yeterli olurken, daha kalın damarlar ve yaygın varisler için 6-7 seans gerekebilir. Bu durumda skleroterapi fiyatı da değişiklik gösterecektir.

Damarların kapanması kötü bir şey değil mi?

Skleroterapinin her damarda uygulanabilecek bir tedavi olmadığını söylemiştik. Bu tedavi, zaten işlevini kaybetmiş, dolaşıma faydası olmayan, aksine zararı olan küçük ya da orta çaplı damarlarda uygulanabilir. Bu damarların kapanması ya da ortadan kalkmasının zararı değil tam tersi, şikayetleri ortadan kaldırmakta faydası vardır. Tedavi muayenehane ortamında uygulanır ve hastalar uygulamanın hemen ardından yürüyerek evlerine gidebilir, hayatlarına devam edebilirler. 

Skleroterapi Tedavisi

Bacaklar, baldırlar ve ayakların göze çarpmayan örümcek ve retiküler (küçük varis) damarları hastalarımız arasında yaygın bir şikayettir. Neyse ki, Skleroterapi adı verilen bir tedavi bu probleme son verebilir. Skleroterapi, damarlara çok az miktarda kimyasal tahriş edici enjekte edilmesini içerir ve bu da damarın pıhtılaşmasına, skarlaşmasına ve görüntüsünün kaybolmasına neden olur. Tedaviler, tedavi edilen damarların sayısına ve karmaşıklığına bağlı olarak 10 ila 15 dakika ila 45 dakika arasında sürer.

Varisli Damarlar Nelerdir?

Varisli damarlar büyük mavi, koyu mor damarlardır. Deriden dışarı çıkıntı yaparlar ve çoğu zaman kablo benzeri bir görünüme sahiptirler ve bükülebilir veya şişebilirler. Varis en sık bacaklarda bulunur.

Örümcek Damarları Nedir?

Örümcek damarları çok küçük ve çok ince kırmızı veya mavi damarlardır. Cildin yüzeyine varisli damarlardan daha yakındırlar. İnce bir kırmızı çizgi, ağaç dalları veya örümcek ağları gibi görünebilirler. Örümcek damarları bacaklarda ve yüzde bulunabilir ve küçük veya geniş bir alanı kaplayabilir.

Retiküler Damarlar Nelerdir?

Retiküler damarlar besleyici damarlar olarak da bilinir. Cildin yüzeyinin altındaki mavi ve yeşil damarlardır.

Retiküler damarlar, damardaki artan basınç nedeniyle genişler. Kalıtımdan kaynaklanabilirler. Sadece retiküler damarlarınız olabilir ama aynı zamanda örümcek damarlarınız da olabilir.

Örümcek Ve Retiküler Damarlara Ne Sebep Olur?

Örümcek ve retiküler damarlar birçok faktörden kaynaklanabilir.

 • Kalıtım.  Varisleri olan bir aile üyesine sahip olmak, onların sizde de gelişmesi riskini artırabilir. Varisi olan insanların yaklaşık yarısında aile öyküsü vardır.
 • Yaş.  Yaşlanmanın normal yıpranması ve yırtılması damarlardaki kapakçıkların zayıflamasına ve çalışmamasına neden olabilir.
 • Cinsiyet.  Kadınların erkeklerden iki ila üç kat daha fazla varis gelişimi olasılığı vardır. Türk kadınların yarısında varis var. Ergenlik, hamilelik, menopoz veya doğum kontrol hapları alması nedeniyle hormonlardaki değişiklikler, bir kadında varisin gelişme riskini artırabilir.
 • Gebelik.  Hamilelik sırasında, fetüsün büyümesi bacaklardaki damarlar üzerindeki baskıyı arttırır. Hamilelik sırasında ortaya çıkan varisli damarlar genellikle doğumdan sonraki 3 ila 12 ay içinde düzelir.
 • Aşırı kilo ve obezite.  Vücuda fazladan ağırlık verilmesi damarlara ek baskı uygulayabilir.
 • Uzun süre ayakta durma veya oturma.  Bu özellikle bacakların bükülmesi veya çaprazlanması için geçerlidir. Ayakları bükülmüş veya çaprazken otururken, damarlar kanı kalbe pompalamak için daha fazla çalışmak zorundadır.

Varisli damarların diğer olası nedenleri ırk, duruş, meslek, östrojen ve progesteron gibi hormonlar ve yetersiz perforasyon damarlarıdır.

Skleroterapi Tedavisinden Sonra Ne Beklemeliyim?

Tedaviden sonra olası morarma, şişme ve düşük seviyeli ağrı / rahatsızlık beklenebilir. Tedaviden hemen sonra en az 15-20 dakika yürümeyi teşvik ediyoruz. Tedaviden sonra kompresyon çorapları 2-3 gün boyunca sürekli olarak giyilmelidir. Geniş varisler için daha uzun sıkıştırma önerilebilir. Derin ven trombozu riskini azaltmak ve şişliği azaltmak / en aza indirmek için tedavi sonrası kompresyon gereklidir. Hastaların tedaviden 9-10 gün sonra değerlendirme için kliniğimize dönmelerini rica ediyoruz. Yapılan kontrol sonrası kapanmamış damarlar tespit edilirse işlemin tamamlanması sağlanıyor.

Skleroterapi Yapıldıktan Sonra Nelerden Kaçınmalıyım?

Tedaviyi takip eden iki ila üç gün boyunca, ağır egzersiz, güneşlenme, uzun uçak uçuşları, sıcak banyo veya saunadan kaçının.

SkleroterapiHasta Yorumları5
 • Memnuniyetim devam ediyor. 03.01.2018
  Kılcal damar köpük tedavisi yaptıranlar

  Tuğba ARSLAN'dan sevgilerle,

  Şişkin bacaklardan kurtardığınız için sonsuz teşekkürler :) Lazer ve köpük tedavisi oldum. Üzerinden yıllar geçti daha da memnuniyetim devam ediyor. Hem sağlık hem güzellik için bu adrese buyrun.

  Sağlıkla

 • Varis Tedavisinden sonra bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019
  Skleroterapi varis tedavisi yaptıranlar

  Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. 

  Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü

  inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını

  söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim.

  Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür

  ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim.

  Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti.

  Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz.

  Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim.

  Emekli İngilizce Öğretmeni 

  Aylin ÇAKIREL 

 • Çok rahat ve konforlu bir tedavi 24.01.2018
  Varis tedavisi yaptıranlar

  Yıllardır beni rahatsız eden varis probleminden Rengin Hocam sayesinde kurtuldum. Çok rahat ve konforlu bir tedavi dönemi geçirdim. Sonuç Beklediğimden iyi oldu. Doğru adrese geldiğim için çok şanslıyım. Başarılarınızın devamını diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun

  Sevgiler.

  Leyla Zülfikar

 • Bacaklarımdaki varislerden dolayı ağrı yaşıyordum. 07.10.2020

  Merhaba, Ben Osman Canpolat

  Yaklaşık 10 yıldır bacakalarımdaki varislerden dolayı oluşan ağrı yaşıyordum. Taki yolum güleryüzlü ekibi ve kıymetli Rengin hocam ile karşılaşana kadar. Çok belirgin hatlar olmasına rağmen umutsuzluk nedir bilmeden beni güleryüzü ve bilgeliği ile uzman eli ile iki seansta ağrılarımda son verdi. Sanmıyorum ki onun tedavisi uygıladığı, tedavi tekrarlasın. Çok teşekkür ederim.

  Güvenmenin adresi Rengin hocam.

  İyi çalışmalar diliyorum :) Elleriniz şifa dağıtıyor.

 • Varisten kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

  Sevgiler Saygılar

  Yasemin Ağar

 • Varisle mücadele için öneriler
  Varisle mücadele için öneriler

  Ağır bacakları rahatlatmak ve uzanırken kan dönüşünü iyileştirmek için uygulanması kolay olan geleneksel bir teknik, yatağın ayaklarını kaldırmaktır. Basamak yükseltici kullanılabilir.

  Bir başka basit varis önleme hareketi: ayak bileklerinizden uyluklarınıza bir soğuk su püskürtmesi yaparak duşunuzu bitirin. Soğuk, vazokonstriktör etkiye sahiptir (kan damarlarını daraltır).

  Varisi önlemenin ve tedavi etmenin en iyi bilinen yöntemi, kompresyon çorapları veya varis çorapları olarak da adlandırılan kompresyon çoraplarıdır.

  Prensip basittir ve binlerce yıldır kullanılmaktadır: bir çorap veya bantlar
  bacaklar, ödem riskini azaltır ve damarların genişlemesini önler. Bantlar, çoraplar uzun süre kullanılabilir olduğunda geçici kullanım için tasarlanmıştır.

  Günümüzde kompresyon çorapları rahatlık ve estetik açıdan gelişmiştir. Hatta bazen tonlama maddeleri ile emprenye edilirler.

  Dikkat, sıkıştırma ve çekişme eşanlamlı değildir: Çekişme etkisini yalnızca kas kasılması sırasında gösterdiğinde sıkıştırma kalıcı olarak uygulanır. Başka bir deyişle, bir kompresyon çorabı bacağı yalnızca kasları kasıldığında (örneğin yürürken) kompresyon çorapları sürekli hareket ederken sıkılaştırır. İki eylem tamamlayıcıdır.

  Çoraplar, milimetre cıva (mmHg) cinsinden ifade edilen basınç dayanımlarına göre sınıflandırılır. Varis çoraplarında 4 sınıf vardır.

  • Sınıf I (10 ila 15 mmHg - 13-20 hPa - hafif venöz yetmezlik).
  • Sınıf II (15 ila 20 mmHg - 20,1-27 hPa - orta derecede venöz yetmezlik),
  • Sınıf III (20 ila 36 mmHg - 27,1-48 hPa - şiddetli venöz yetmezlik),
  • Sınıf IV (> 36 mmHg).


  Hangi kompresyon sınıfının kullanılacağına doktor karar verir. Daha sonra doktor veya eczacı, çorabın en uygun şeklini ve modelini belirlemek için bacak ölçülerini alır.
  Hastalara, özellikle artrit hastalarına yardımcı olmak için çoraplarını giymelerine yardımcı olmak için farklı sistemler - çoraplar - ve teknikler geliştirilmiştir. IPS <0.6 olan alt ekstremitelerde

  septik tromboz, phlegmatia coerulae dolens , ilerlemiş diyabetik mikroanjiyopati ve obliteratif arter hastalığında kompresyon bantları ve çoraplar kontrendikedir .

  Varis hastalığı ve hava yolculuğu

  Varisli damarlar, uçak yolculuğu sırasında venöz tromboz gelişiminde bir risk faktörüdür. Bu problemden kaçınmak için hareket edin, uçakta yürüyün, su için ve en önemlisi kompresyon çorabı giyin.  

  Varis tedavisi
  Varis tedavisi için bitkiler ve ilaçlar

  Bitkisel tıpta at kestanesinin varisli damarlara karşı ideal bitki olduğu söylenmektedir. Tohumları antiinflamatuar, antiemik ve vazokonstriktör özelliklere sahip aescin içerir.

  Varisli damarlara karşı bir başka ünlü bitki: kırmızı asma .

  Bir mentol jelitopikal olarak uygulanan ferahlatıcı ayrıca ağrıyı hafifletebilir ve vazokonstriktör etkiye sahip olabilir.

  Varis tedavisi olanlardan olun

  Komplikasyonları önlemek ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek için sorunlu damarlar çıkarılabilir. Tedavi süreçleri şunları içerir:

  • Skleroterapi,
  • Termal ablasyon, Lazerle varis tedavisi ya da EVLA
  • Ameliyat.

  Skleroterapide damarın içine skleroterapi ürününün enjekte edilmesini içerir. Bir varyant, mikroskleroz, örümcek damarlarını hedef alır. Diğer tedavi yöntemi Lazer, radyo frekansı veya su buharı ile yapılabilir. Son olarak, varisli damarlar skleroterapi ile tedavi edilemediğinde, cerrahi seçenek kalır : sıyırma veya flebektomi yani varis ameliyatı

   

 • Skleroterapi için kaç seans gerekir
  Skleroterapi için kaç seans gerekir?

  Dr. Rengin Türkgüler örümcek ve varisli damarlarla ilgili geniş deneyimi en iyi sonuçlar elde etmiştir. 

  Çoğu durumda, bir örümcek veya varisli damarın kapatılması için tek bir tedavi seansı yeterli olmaktadır. Ancak muayeneniz sırasında size söyleneceği gibi spesifik varis alanının genişliği ve büyüklüğüne bağlı olarak varis tedavisi seans sayısının artması mümkün olabilir. 

  Bu konuda tedaviye başlamadan önce mutlaka tarafınız bilgilendirilecektir. 

  Örümcek varislerin veya genel varislerin skleroterapi veya köpük tedavisi ile tedavisi sırasında varisinizin büyüklüğüne göre kullanılacak ilaç miktarı değişecek ve tedavi seans sayısı da buna göre değişecektir.

  Her bir seansta bir ampül ilaç kullanılacak ve bu ilacın kullanılıp bitirilmesi seans için esas alınacaktır.

  Köpük tedavisi ne kadar sürer?

  sorusuna yukarıda anlatılan nedenlerle kesin ve net bir cevap vermek mümkün değildir. 

   

 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Esra Tüzün28.02.2019

  hocam merhaba, benim bacaklarımda sürekli varis çıkıyor. daha önce iki doktor varis tedavisi yaptı ama sürekli tekrarlıyor. bunu önlemenin bir yolu var mı. varise kesin çözüm nedir

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Esra hanım merhabalar. Sizi muayene etmem,doppler ultrason çekmem gerekir. Derin sistemde bir venöz yetmezlik,damar genişlemesi, reflü akım bozukluğu, iç varis gibi durumlarda tedavi edilmediğinde bu gibi durumlarla da karşılaşabiliyoruz.Belkide vücudunuzda o damarları besleyen varisler vardır ve kapatılmadığı sürece devamlılığı da olabilir. Sizi muayene ederek venöz haritalamınızı çıkarırsam sanırım sorunlarınıza net bir çözüm bulmuş oluruz. Çok geçmiş olsun iyi günler.

 • R
  Rıdvan Ak07.05.2018

  Tedaviyi hangi şehirde uyguluyorsunuz ve fiyatı ne kadar

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Rıdvan bey merhaba, Varis tedavisini Ankara'da yapılmaktadır. Şehir dışından gelen hastalara aynı gün tedavi uygulanmaktadır. Fiyat bilgisi için telefon ile ayrıntılı bilgi verilebilmektedir.

 • Z
  Zeynep Güven15.03.2018

  Merhabalar yeni doğum yaptım çok uzun yıllardır varis mağduriyetin var tek seans fiyatını öğrensem seans sayım uzun fur ama fiyat alabilirsem doğum izninde gelmek isterim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Zeynep hanım geçmiş olsun, Gebeliğe bağlı varislerin tedavisi için fiyat bilgisini buradan veremiyoruz. Ancak varis muayenesi sonrasında size uygulanacak varis tedavisinin seans sayısı ve fiyatlar hakkında tarafınıza bilgi verilecektir. Daha fazla bilgi ve randevu için 0 532 385 31 93 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193