1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

İç Varis

Dışarıdan görülebilecek kadar deri yüzeyine yakın olan varisler, sağlık açısından değilse bile estetik olarak sıkıntı yaratır. İç Varis, vücutta toplardamarların bulunduğu herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. Kollarda, boyunda ama en çok bacaklarda görülür. Ağrı, şişlik, ilerleyen zamanlarda deride yaralara sebep olur. İşi gereği günün büyük bölümünü ayakta geçirmek zorunda olanlar için ağrılar zaman zaman dayanılmaz olabilir. 

İç Varis Nedir?

İç Varis
Varis hastalığının bir tipi olan iç varis nedir sorusu varis hastaları tarafından sıkça sorulmaktadır. Bacaklardaki kanı akciğer ve kalbe geri götürmekle görevli olan toplardamarlar iki çeşittir. Bunlardan biri hemen derinin altında yer alır ve boyutları küçüktür. Diğeri ise, bacağın iç tarafında, bacak kaslarının içindedir ve kanın %90'ını taşıyan, ana toplardamardır. İşte bu dokuların içinde bulunan toplardamarda meydana gelen genişlemenin ya da kapakçıklarındaki bozukluğun sebep olduğu varis, iç varis olarak isimlendirilir. 

İç varis, dışarıdan bakınca görülmez.

Bu yüzden hastalar farkına varmaz ve tedaviye yönelmezler. İç varis teşhisi, hastanın şikâyetlerinin dinlenmesi, klinik muayene ve ardından doppler gibi görüntüleme teknikleri kullanılarak konabilir.

İç Varis Belirtileri Nelerdir?

İç varis de tıpkı dış varis gibi; ağrı, bacaklarda şişlik, kramplar, topuk çevresinde renk değişikliği, yaralar gibi şikâyetlere sebep olur. Fakat dışarıdan bakınca görülemediği için eğer aynı zamanda dış varis de yoksa tanı koymak güçtür. Bu nedenle iç varis belirtileri gözle görülen belirtilerden farklı olarak ortaya çıkabilmektedir.

İç Varis Tedavisi

İç varis tedavisi geçmişte sadece ameliyat ile yapılabilmekteydi. Bu yöntemde iç varise neden olan damarlar ameliyat ile çıkarılmaktaydı. Gelişen teknoloji ve ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerinin girişimsel radyoloji uzmanları tarafından uygulanmaya başlanması ile birlikte iç varis ameliyatı yapılmamaya başlandı. Bunun yerine endo venöz lazer ablasyon yani EVLA uygulanmaya başlandı.

İç Varis Ameliyatı

İç varisler dışarıdan görünmediği ve estetik olarak sorun yaratmadığı için, hastalar şikâyetleri olsa bile iç varis ameliyatı olmak istemez. Ağrı kesiciler ya da varis çorabı gibi geçici çözümlere yönelirler. Oysa etkin bir şekilde tedavi edilmeyen iç varisler; ayaklarda ve bacaklarda yaralara, pıhtı oluşmasına ve akciğer damar tıkanıklığına, hatta ölüme sebep olabilir.

Varis İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Hastada dış varis varsa, büyük ihtimalle iç varis de vardır. İç varis tedavi edilmeden tam bir varis tedavisinden söz edilemez. Halk arasında gizli varis de denen iç varis ameliyatları Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı doktorlar tarafından yapılır. Bugün dünyada kullanılan en modern varis tedavisi yöntemleri artık girişimsel radyoloji uzmanları tarafından uygulanmaktadır.

Girişimsel radyoloji uzmanları varisten ameliyatsız olarak kurtulmanızı sağlamaktadırlar.

 • Iç varis için hangi doktora gidilir?

  İç varis çoğu zaman cilt yüzeyinden görünmeyen varis tipidir. Cilt altında kalan ve gözle görülemeyen varislerin teşhisi renkli doppler ultrason ile yapılır. Bunun için iç varis teşhis ve ameliyatsız iç varis tedavisinin girişimsel radyoloji uzmanı tarafından yapılması gerekir. 

 • Iç varis tedavi edilmezse ne olur?

  İç varis tedavi edilmediğinde bacaklarda varise bağlı şikayetlerin ortaya çıkması mümkündür. Ağrı, kaşıntı, şişlik ve trombüs oluşmasının önlenmesi için iç varisin tedavi edilmesi gerekir. Devamı...

 • Iç varis şikayetleri nelerdir?

  İç varis genellikle dıştan gözle görülen belirtiler vermediği için çoğu zaman geç anlaşılır. Ancak iç varis şikayetlerinin görülmesi halinde mutlaka varis muayenesi olunması ve gecikmeden tedavi olunması gerekir. 

İç VarisHasta Yorumları5
 • Bacağım Gerçekten Yeniden Doğdu 28.10.2017
  Lazerle varis tedavisi yaptıran hasta yorumu

  Öncelikle siz değerli insanları tanıdığım için çok mutluyum. Benim öyle bir ağrılarım vardı ki anlatılmaz. Resmen bacağım yok gibiydi. Ama bir gün ansızın bir abimin vasıtasıyla Rengin hocam'a yönlendirildim ve ilk önce bana Lazer tedavisini uygun gördü. Ardından köpüklü tedavi ve 3 gün sonrasında tekrar köpüklü tedavi ve bir buçuk ay sonunda aldığımız sonuç inanılmaz ve eskisi ile alakası yok bacağım gerçekten yeniden doğdu. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım ve demek istediğim tek bir şey var. Rengin hocamı bu olay ile bağlantısı olan dostlarımı yönlendirmek. Benden bu kadar. Üç ay sonra görüşmek üzere k.i.b. Allah yolunuzu bahtınızı açık eylesin çok teşekkür ederim.

  Yunus Deniz

  Bayrampaşa / İstanbul. 

 • Varislerim iki seansta bitmiş durumda 09.04.2019
  Varislere köpük tedavisi yaptıranlar

  Sayın Rengin Hocam;

  Varis tedavisi için geldiğim bu yerde büyük memnuniyetle ayrıldım.Abimde de olduğu için tekrarlamasından çekiniyordum ama rengin Hocamla birlikte 2 seansta iki bacağımda bitmiş durumda.

  Şuan çok rahatım bügünde kontrole geldim ve herşeyin çok iyi gittiğini öğrendim. Hem sağlık açısından hemde görünüş açısından heryeş çok iyi. İlginiz, güler yüzünüz herşey için çok teşekkürler.

  Benim işlemim artık bitti.

  Sevgilerle

  Kadir Yiğit Hatipoğlu

  01.04.2019

 • Varis Tedavisinden sonra bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019
  Skleroterapi varis tedavisi yaptıranlar

  Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. 

  Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü

  inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını

  söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim.

  Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür

  ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim.

  Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti.

  Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz.

  Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim.

  Emekli İngilizce Öğretmeni 

  Aylin ÇAKIREL 

 • Bacaklarımdaki varislerden dolayı ağrı yaşıyordum. 07.10.2020

  Merhaba, Ben Osman Canpolat

  Yaklaşık 10 yıldır bacakalarımdaki varislerden dolayı oluşan ağrı yaşıyordum. Taki yolum güleryüzlü ekibi ve kıymetli Rengin hocam ile karşılaşana kadar. Çok belirgin hatlar olmasına rağmen umutsuzluk nedir bilmeden beni güleryüzü ve bilgeliği ile uzman eli ile iki seansta ağrılarımda son verdi. Sanmıyorum ki onun tedavisi uygıladığı, tedavi tekrarlasın. Çok teşekkür ederim.

  Güvenmenin adresi Rengin hocam.

  İyi çalışmalar diliyorum :) Elleriniz şifa dağıtıyor.

 • Çok rahat ve konforlu bir tedavi 24.01.2018
  Varis tedavisi yaptıranlar

  Yıllardır beni rahatsız eden varis probleminden Rengin Hocam sayesinde kurtuldum. Çok rahat ve konforlu bir tedavi dönemi geçirdim. Sonuç Beklediğimden iyi oldu. Doğru adrese geldiğim için çok şanslıyım. Başarılarınızın devamını diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun

  Sevgiler.

  Leyla Zülfikar

 • Varis Hastalığı Ciddi Midir?
  Varis Hastalığı Ciddi Midir?

  Varis sadece çirkin bir sıkıntı değil, aynı zamanda sizi kan pıhtıları, ülserler, şişme, hiperpigmentasyon ve venöz hastalık riskine sokan potansiyel sağlık tehlikeleridir.

  Varisi olan hastalar, bacaklarda ağrı ve rahatsızlık, kaşıntı, yorgunluk ve cildin şişmesi gibi semptomlar da yaşar. Bu semptomlar tedavi edilmemiş varislerde daha da kötüleşebilir ve şu anda semptomlar yaşamıyorsanız, bunlar zamanla gelişebilir.

  Varisleşmiş damarlarınız hakkında endişeleriniz varsa, o zaman sizin için en iyi tedavi yöntemini önerebilecek deneyimli girişimsel radyoloji uzmanımızla görüşmek için iletişime geçmenizi öneririz.

 • Yürüyüş yapmak varise iyi gelir mi?

  Egzersiz yapmak için birçok neden var ve kardiyovasküler sağlık bunun büyük bir parçası. Tabii ki, birçok insan damarların sağlığı anlamına geldiğinin farkında değil. Egzersiz yaparken kalplerini düşünürler, ancak genellikle tüm kanı organlarına ve dokularına gidip getiren ve hareket ettiren arterleri ve damarları düşünmezler. Egzersiz yapanlarda varis olamayacağı düşünülebilir. 

  Yürüyüş en iyi egzersizlerden biridir. 

  Bazı insanlar yürümenin çok iyi bir egzersiz olduğunu düşünmese de, kalori yakar ve daha zinde ve sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca varisli damarlarınız olsa bile hareket etmek ve aktif kalmak için iyi bir yoldur. Çünkü bu damarlar genellikle daha zorlu aktivitelerde yürüdüğü yoldan yürümekten çok fazla stres altına girmezler. Genellikle koşu veya ağır halter gibi sporlardan uzak durmak en iyisidir. Çünkü ağır sporlar bazen damarlara çok fazla baskı yapabilir ve zorlar. Yine de bisiklete binmek veya yürümek, yorucu veya zor olmayacak iyi seçeneklerdir.

  Ne kadar yürüyüşün sizin için güvenli olduğunu ve varise ilişkin endişeleriniz olduğunda formda kalmak ve aktif kalmak için yapabileceğiniz başka şeyler olup olmadığını tartışmak için doktorunuzla birlikte değerlendirebilirsiniz. Tabii ki, başka bir seçenek onları tedavi ettirmektir, böylece artık bir sorun değildir. Birçok insan bunu yapmayı tercih eder, ancak henüz buna hazır olmayabilirsiniz. Bu arada, damarlarınıza zarar vermeyecek veya size ek ağrıya neden olmayacak birçok şey yapabilirsiniz.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • I
  Isminur Keskin12.02.2019

  Hocam iç varis için hangi varis ilacı kullanılmalıdır. Bu konuda bana cevap verebilir misiniz?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  İsminur hanım merhabalar. İç varis tedavisi için bitkisel veya ilaç alma yönünden hiç bir tedavisi olmayan bir varis sorunudur. Bu gibi problemli varisleri ameliyatsız varis tedavi olan Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) tedavisi yapıyorum. Kesi,dikiş,anestezi almadan çok kısa ve sağlıklı yoldan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. 0532 385 31 93 numaralı telefon hattımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.Teşekkürler.

 • J
  Julide25.07.2018

  Bende 6-7 senedir bacagimda kalın dıştan sis görünen varisler var ameliyatsiz bukadar disardan gorunun varise care olurmu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun Jülide hanım. Ameliyatsız tedavimiz son derece iyi bir tedavi yöntemidir. İşlemden sonra herhangi bir sorun yaşamadan sağlığınıza kavuşuyorsunuz.Şimdiki durumunuzu Dr. Rengin hocamız Doppler US çekerek varislerin tipi ve derecesine göre bir harita belirleyerek sizin için uygun olan tedavi planını uygulayacaktır. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir Tek senansta da biter.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 • M
  Melike30.06.2018

  Merhaba geçen gün doktora gittim bacağımın arka tarafında iki varis olduğunu be başlangıç evresinde olduğunu söyledi bunu ameliyatsız nasıl halledebilirim?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Melike Hanım geçmiş olsun.Kliniğimize gelerek ''Ameliyatsız Tedavi' ile bu sorununuzdan kurtulmanız mümkündür efendim. Dr. Rengin hocamızın kesi tanı için size ayakta Doppler US çekmesi gerekiyor.Sizin için bir venöz haritalama oluşturuyor.Sizin için uygun olan tedavi planı skleroterapi köpük tedavisi mi? Yoksa Endovenöz Ablasyon mu? buna karar veriliyor.Skleroterapi (Köpük Tedavisi) genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uyguladığımız bir yöntemdir.Kesi yok dikiş yok , anestezi almadan tedaviniz mümkündür.Eski sonuçlarınızı da getirirseniz kıyaslama yapılır daha iyi olur Melike hanım.Bize bırakmış olduğunuz telefon numarası ile sizi arayıp daha kapsamlı konuşmak bizleri mutlu eder.Hoşçakalın ..

 • I
  Is30.06.2018

  55 yıl market işlettim dolasıyla uzun zaman ayakta kaldım 10 yıldan beri ayaklarda hafif başlayan ağrılar ve şişmeler dolasıyla kaşınmalardan dolayı oluşan yaraya benzer belirtiler sık sık gelenkramplar nasıl tedavi olunur tedaviden iyileşme oranım nedir yardımlarınızı bekleyorum

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  İsmail bey öncelikle geçmiş olsun efendim.Kliniğimize gelerek ''Ameliyatsız Tedavi' ile bu sorununuzdan kurtulmanız mümkündür efendim. Dr. Rengin hocamızın kesin tanı için size ayakta Doppler US çekmesi gerekiyor.Sizin için bir venöz haritalama oluşturuyor.Sizin için uygun olan tedavi planı skleroterapi köpük tedavisi mi? Yoksa Endovenöz Ablasyon mu? buna karar veriliyor.Skleroterapi (Köpük Tedavisi) genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uyguladığımız bir yöntemdir.Kesi yok dikiş yok , anestezi almadan tedaviniz mümkündür. Doğru tanı ve teşhis önemlidir. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ise venöz yetmezliği,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken hastalarımızda uyguladığımız kesin çözümlü bir tedavi yöntemidir.Ameliyat olma durumunda bacaktaki damar tekrarlaması ve daha sonrasında oluşan sorunlar EVLA sonrası asla sizin için bir sorun yaratmaz.Tedavilere yürüyerek geliyor ve yürüyerek gidiyorsunuz. %100 sonuşlar aldığımız bu detaviyi gönül rahatlığı ile olabilirsiniz İsmail bey. Varisleriniz ilerlemeden ve daha büyük sorunlar açmadan kliniğimizde Dr. Rengin hocamızın size Doppler US ve ultrason çektikten sonra doğru teşhisinden sonra doğru tedaviye başlanacağından ve sağlığınıza kavuşacağınızdan emin olabilirsiniz. Fiyat & Randevu için bize (0312) 224 13 14 nolu telefonumuzdan ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz efendim. İyi günler dileriz.

 • R
  Recep Akdak19.05.2018

  İyi günler hocam babamın ayağında varis var 7.4mm açılma var dizinin altında ve diz ile ayak bileği arası varis var ameliyatsız çözün olur mu bilgilendirirseniz çok sevinirim doktor lazer le yakalım dedi ama ne kadar doğru bilmiyorum

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Recep bey geçmiş olsun. Babanıza ameliyatsız varis tedavisi yapılabilir. Babanız aynı gün yürüyerek evine gider ve ertesi gün normal hayatına devam eder.

 • Ö
  Ömer07.05.2018

  Hocam 10 ay önce toplardamar sol bacağımda tıkanmış geçtiğimiz cuma gününe kadar comadin kullandım.ve cuma günü doppler ultrason çekindim tıkanıklık görülmemiş ama kaçak varmış iç varis oluşmuş.doktorum coraspine devam etme mi ve varis ilacı almamı söyledi kullanıyorum ama ilaç çözüm değilmiş ne yapmam gerekiyor

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ömer bey geçmiş olsun, Muhtemelen derin venöz tromboz yani DVT geçirdiniz. Bu durumda bacağın asıl toplardamarlarında önce pıhtı oluşur, pıhtı geçtikten sonra yetmezlik meydana gelir. Malesef bu damarların lazerle veya ameliyat ile tedavisi mümkün değildir. Doktorunuz oldukça güzel bir tedavi önermiş. Şikayetlerinizin artması halinde ek olarak varis çorabı giymenizi tavsiye ederim.

 • E
  Emre Kaya03.03.2018

  Merhaba! Doktor hanım benim mesleğim gereği ayaktayım. Mesleğim Erkek Berberliği, genel olarak Sabah 08.00 akşam 20.00 saatleri genellikle ayaktayım yaşım 24 ve varis var ve 3 4 yıl önce başladı. Varisler ayak bileklerimde daha yoğun ince saç telleri gibi damarlar görünmekte bazen öyle bir ağrı yapıyor ki san ki ayak bilerklerimin üzerinde tonlarca yük var. Çalışırken artık otur diyor yani ayakta duramazsın çalışmak bu kadar diyor. Benim varislerden kurtulmam için sizinle iletişime geçmem gerekiyor ve en kısa zamanda tedavi olmam gerekiyor. ( Sorun şu ki bizim meslekte iş yerinde uzun süre olmadığımız süre içerisinde müşteri kaybına yol açıyor benim tedavi olduktan sonra ki süreç ne kadar zaman alır ? Ne kadar zamanda işime geri dönebilirim ? )

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun Emre bey. Ameliyatsız Varis tedavisi, 1 gün içinde iş başı yapabilmenize olanak sağlar. Hastalarımın çoğu sizin gibi uzun zaman ayakta duran insanlar zaten. Ayrıca telefonla ayrıntılı olarak bilgi verilecektir. İyi günler diliyorum

 • E
  Emrah20.01.2018

  Kalp damara gittim ic varis dedi baska birine gittim yok dedi ve yine baska doktora gittim az bi venoz yetmezlik dio ama ben ayakta duramiom 10 dakikadan sonra yorgnlk hisediom şişme surekli var d krampta oluyor ve bana bel fitiktan olablir dio sizce ne olablr hocam

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Emrah bey geçmiş olsun, Varis hastalığının belirtilerinin huzursuz bacak sendromu, düz tabanlığa bağlı ağrılar, bel fıtığı gibi ağrılar ile karıştırılması mümkündür. Ancak bacakta şişme genellikle varis hastalığına işaret eder. Varis hastası olup olmadığınıza karar verebilmem için sizi ayakta renkli doppler ultrason eşliğinde muayene etmem gerekir. Ayakta renkli doppler eşliğinde varis muayenesi ve tedavi için randevu için 0 532 385 31 93 numarasını arayınız.

 • H
  Hasan Kırşan22.12.2017

  Bacaklarımda gizli varis belirtisi var bu belirtileri hafifletmek için ne yapabileceğimi bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz. Bir de varis tedavisi fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Varis Tedavisi Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi ilgili yazımızı okuyarak edinebilirsiniz. Ayrıca gizli varis belirtilerini hafifletmek için varis çorabı giymenizi, bol bol yürüyüş yapmanızı, oturduğunuz zamanlarda ayaklarınızı yüksekte tutmanızı öneririz. Tabi ki varis tedavisi için çok geç kalmamanızı da özellikle belirtiyoruz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193