1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Varis Belirtileri

Varis Belirtileri

Damarların genişleyip boğumlu hale gelmesi neticesinde oluşan bir hastalık olan varis, belirtileri ile birlikte ortaya çıkar ve gözle görülür semptomlar gösterir. Varis belirtileri genelde ayak ve bacaklarda gelişen varis, bedenin alt kısmında yer alan damarlardaki basıncın da artmasına sebep olur. Varis, birçok sebep yüzünden oluşabileceği gibi genelde meslek gereği uzun süreler ayakta durmak ya da hareketsiz kalmak zorunda olan insanlarda daha çok ortaya çıkar.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Genelde ağrı ve sızıdan farklı semptomların olduğu varis belirtileri nelerdir?

Damarlarda gözle görülebilir bir şekilde mor ya da mavi bir renk oluşumuna rastlanır. Bacak damarlarında bükük bir kablo halinde görünüm ya da şişkinlik oluşur. Nadir durumlarda ağrı ve sızı hissi ortaya çıkar. Bacağa belli bir mesafeden bakıldığı zaman damarlar net bir şekilde görülür.

Varisin Belirtileri

Varisin belirtileri arasında zonklama, yanma, kas ağrısı, alt bacakta şişme gibi durumlarda bulunur. Bazen damarların bazılarında kaşıntı hissi oluşabilir ve kişi bu hissi kaşıyarak geçirmek istediğinde bacakta kanamalar görülebilir. Aynı zamanda ayak bileğine yakın alanlarda cilt üzerinde yaraların da görüldüğü durumlar vardır. Açılan bu yaralara venöz yara denilmektedir. Varis tedavi edilmedikçe geçmezler. 

Varis Yaraları

Varis yaraları, toplardamarlarda kapakların bozulması ve kanın ters yöne akması ile oluşan kirli kan birikmesi neticesinde uzun vadede gelişen yaralardır. Hastalığı takip eden seneler içerisinde yüksek basınç yüzünden dokularda ve bilhassa bacak derisinde bozulma yüzünden yaralar ve renk değişimi oluşabilir. Genelde bacak varisleri yüzünden ortaya çıkan bu yaralar, rahatsız edici bir görüntü verebilir.

Ayakta Varis Belirtileri

Hastalığın etkisini sürdürmesiyle beraber ayakta varis belirtileri de görülebilir. Bu belirtiler arasında ayakta ve ayak bileğinde oluşan şişlik, hafif yanma hissi, ayak parmaklarında oluşan uyuşma gibi sorunlar yer alır.

Varis İçin Ne Yapılmalı?

Varis, tedavi edilmediği ve etkisini artırdığı durumda uzun vadeler içerisinde negatif sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Peki varis için ne yapılmalı?

Kişi, egzersiz yaparak kilo vermeye çalışmalı ve kişisel bakımına özen göstermelidir. Zaman zaman uzanarak bacaklarını kaldırmalı ve bu bölgeyi rahatlatmalıdır. Ayrıca uzun süre oturmak ya da ayakta kalmaktan kaçınmalıdır. Varis çorabı gibi kompresyon sağlayan çoraplar da tercih edilebilir ve lazer tedavisi, ameliyat, skleroterapi gibi yöntemler ile varislerden kurtulmak amaçlanabilir.

Varis BelirtileriSık Sorulan Sorular2
 • Varis Neden Oluşur?
  Varis Neden Oluşur?

  Varis bacak toplar damarları içinde bulunan kapakçıkların çalışmaması yani bozulması nedeniyle oluşur. Varis oluşumunu tetikleyen bir kaç faktör vardır. Bu faktörlerin en önemlisi genetik yatkınlıktır. 

  Bacak toplardamarlarında görülen genişleye neden olan bir kaç sebep vardır. Bunlar, 

  • genetik yatkınlık
  • aşırı kilo
  • hareketsiz yaşam tarzı
  • hamilelik
  • uzun süre ayakta kalınarak yapılan işler (berberlik, garsonluk vs)
 • Varis Ağrısına Ne İyi Gelir
  Varis Ağrısına Ne İyi Gelir

  Yaklaşık her 6 kişiden 5'inde görülen varis, dünya genelinde insanları en çok etkileyen problemlerden biri. Bacak toplardamarlarında yapısal bir bozukluk nedeni ile oluşan varis, kirli kanın dolaşıma girmeyip, damar içinde birikmesi ile oluşur. Toplardamar içerisinde bulunan ve kirli kanın aşağıya inmesini engelleyen kapaklar görevini yapamaz, kan yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru iner. Damarlardaki genişlemeye bağlı olarak, bacaklarda birtakım sıkıntılar oluşur. Kramplar, ciltte renk değişimi, ağrı, şişlik gibi belirtiler verir. Ağrı bunların içerisinde en şiddetlisidir. 

  Varis Ağrılarına Ne İyi Gelir?

  Varis ağrıları, gün içinde hasta ayakta durdukça yoğunlaşır. Uyku sırasında damarlar içerisinde biriken kirli kan dağılır. Buna bağlı olarak da şişlik hafifler. Varis ağrılarını dindirmek için geçici çözümler uygulanabilir.

  • Bunlardan ilki bacakları her gün düzenli olarak, yaklaşık yarım saat kadar kalp hizasından yüksek bir konuma koyarak dinlendirmektir.
  • Bir diğer yöntem ise varis çorabı kullanmaktır. 
  Varis Çorabı Nedir?

  Varis çorabı, bacaklara belirli bir sıkılıkta basınç uygulayarak kirli kanın dolaşıma girmesini sağlayan medikal bir üründür. Tedavi yöntemi değildir ancak hastanın varisleri ile ilgili şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Çoraplar, hekim tarafından hastaya özel olarak verilir. Bir kişide işe yarayan varis çorabı bir diğerinde faydalı olmayabilir. Çoraplar varis ağrıları üzerinde etkilidir, varisin kendisini tedavi etmez. 

  Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

  Varis ağrısı için uygulanacak geçici çözümler bir yere kadar işe yarayacaktır. Ağrılardan kurtulmanın en kesin yöntemi, varislerin tedavi edilmesidir. Günümüzde varis tedavisi, konusunda uzman hekimler tarafından çok kısa sürede yapılır. Ağır ve sancılı bir yöntem olan damarların ameliyat ile bacaktan çıkarılması yerine alternatif ameliyatsız tedavi yöntemleri gelişmiştir. 

  Yeni Tedaviler ile Başarılı Sonuçlar

  Ameliyatlı varis tedavisi, varisli damarın bacaktan kopartılarak çıkartılması esasına dayanır. Lazer, köpük, radyofrekans gibi yöntemler ise, yine damarın işlevsizleştirilmesine yöneliktir. Ancak buradaki fark, uygulamaların hastanın bacağında kesik açmadan yapılmasıdır. Klinik ortamında, yaklaşık yarım saat kadar süren seanslar ile, sorunlu toplardamar kapatılır ve bölgeye kirli kan akışı engellenir. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • Ö
  Ömer Avşarlı19.12.2018

  hocam bacaklarımdaki varislerin tedavisi için bir kaç doktora göründüm. hepsi ameliyat olmam gerektiğini söylediler. ameliyattan başka bir öneriniz var mıdır?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ömer Bey öncelikle geçmiş olsun. Venöz yetmezliğiniz,damar genişletmeniz ve ameliyatlık bir damarınız söz konusu ise ameliyatsız varis tedavi yöntemi olan teknolojinin son örneği endovenöz lazer ablasyon tedavisi ile sağlıklı ve çok basi bir işlem ile varislerinizden kurtuluyorsunuz. Detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

 • H
  Harun Yılmaz16.10.2018

  bacaklarımda çok sık kramp oluyor. bu krampların fazla olması varis olduğunu mu gösterir. iyi günler dilerim.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Harun bey varis hastalığının belirtilerinden biri de kramptır. Ancak kramp tek başına varis hastalığı teşhisi koymak için yeterli değildir. Bu nedenle varis muayenesi olmanızı tavsiye ederim.

 • H
  Hakan10.05.2018

  bacağımda mavi damarlar görünüyor, ağrım ya da başka bir şikayetim yok, babamda da varis var bunlar varis olabilir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Hakan bey, Bacakta görülen her mavi damar varisten kaynaklanmaz. Muhtemelen babanızda varis problemi olduğu için bu damarlardan şüphelenmiş olabilirsiniz. Varis genetik bir hastalıktır. Ancak sadece damarların görünüyor olması varis anlamına gelmez. Ayakta venöz doppler ultrason ile varis muayenesi olmadan net bir şey söylemek yanlış olur. İyi günler dilerim.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314