1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Varis Çorapları

Varis Çorapları ve Varis Tedavisi

Bacaklardaki toplar damarlar kan dolaşımını sağlar. Bu damarlarda kapaklar bulunur. Kapakların görevini yapamadığı durumlarda, kan damarlardan aşağıya doğru iner ve şişlik oluşturur. Varis rahatsızlığının standart tedavisinde kullanılan varis çorapları, hastalık süresince, tedavi sorasında ve risk altında olanlarda önleyici olarak kullanılır.

Varis Çorabı

Varis Çorapları
Varis çorabı, varis oluşumunu engellemez ancak hastalıktan dolayı ortaya çıkan sıkıntıları azaltır. Yapıldığı elastik malzeme sayesinde bacağı kuvvetlice sarar. Farklı noktalara basınç yapan, uzunlukları değişik çoraplar vardır.

En İyi Varis Çorabı

En iyi varis çorabı seçimi, hastalığın durumuna ve şiddetine göre doktor tarafından belirlenir. Varis çorabını kişisel seçimler ile almanın ya da başkasına önerilen çorabı kullanmanın yararı olmaz. Çoraplar ortalama 6 ay kadar işlevini sürdürür. Ayrıca yırtılan, delinen, esneyen veya hasar gören çorapların da kullanılmasının faydası olmaz. Soğuk su ile elde sabunla yıkamak çorabın ömrünü uzatır. Makine, yüksek ısı ve kimyasallar çoraba zarar verir.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis çorabı ne işe yarar sorusunu cevaplamak için çorabın işlevini açıklamak gerekir. Çorap, kan dolaşımını düzenler ve damarlarda biriken kanın yukarı itilmesini sağlar. Bilek ve ayak kısmını daha kuvvetli saran çorap ile kan kalbe doğru pompalanır. Ancak hasta çorabı giyerken, kırışıklık veya katlanma olmamasına özen göstermelidir. Kat yapan bölge, kan dolaşımını olumsuz etkiler.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır?

Çorabı giymek alışkanlık ister. Varis çorabı nasıl kullanılır, hastaların en çok ilgilendiği konulardan biridir. Giymesi ilk başlarda kişiyi zorlar. Çorabı giymek için özel tasarımlı aparatlar vardır. Bazı hastalar, losyon sürerek çorap giymeyi tercih edebilir. Zamanla varis çorabını giymek kolaylaşır.

Varis Çorabı Kaç Saat Giyilmeli?

Varis çorabı kaç saat giyilmeli konusunda en net cevabı tedaviyi sürdüren doktor verir. Ancak genellikle çorap sabah giyilir ve doktorun aksi bir önerisi yoksa uyumadan önce çıkarılır. Uyku sırasında şişliği inen bacaklara çorabı giymek daha rahat olacaktır.

Varis Çorabı Faydaları

Varis çorabı faydaları hakkında net bir bilgiye sahip olmak için, tedavi boyunca bacakların durumu incelenir. Eğer ağrı, şişlik gibi varis ile ilgili şikayetlerde azalama varsa, çorap doğru şekilde kullanılıyor demektir. 

Varis Çorabının Faydaları Nelerdir?

Varis çorabının faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse, hastayı rahatlatır ve ağrılarını dindirmeye yardım eder. Çorap varisin ilerlemesinin önüne geçer ancak tam tedavi sağlamaz. Varis uzun dönemde daha ciddi sıkıntılara yol açan bir rahatsızlıktır, çoraplar bu ilerlemenin önüne geçer.

Varis ÇoraplarıHasta Yorumları5
 • Estetik Bacaklara Kavuştum. 28.09.2017
  Estetik varis tedavisi yaptıranlar

  Öncelikle Rengin hocam ve ekibine teşekkür ile başlamak istiyorum. Artık benim için büyük bir sıkıntı haline gelmiş varis problemim kalmadı. Daha önce de gitmiş olduğum Kalp ve Damar Cerrahi doktorlarının ultrasonda sorun olmasına rağmen yapabilecek bir işlem yok denmesine rağmen iyi ki sizinle tanışmışım. Lazer ve Köpük Tedavisi sayesinde sağlıklı aynı zamanda da daha estetik bacaklara kavuştum. Sayenizde varisin tedavi edilebilir ve aynı zamanda da önemli bir hastalık olduğunu anladım. 

  Ayrıca muayene ortamı ve çalışan personelin hakkını vermek lazım. Sonrasında da ulaşabilip tüm sorularıma cevap verdiğiniz ve ilginiz için tekrar tekrar teşekkürler!.. 

  Varis problemi olan tüm hastaları yolunun buraya düşmesi dileğiyle...

  Esra Yetkiner. 

 • Varislerimden kurtuldum 03.01.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  Genç kızlığımdan beri varislerim vardı. Korkumdan dolayı tedavi olamıyordum.  Rengin hn. muayenesini TV gördüm. Bir cesaret geldim. Rengin hn. görüştüm. Konuşmaları , ilgi ve alakası ile tedavi olmaya karar verdim. 3 seans geldim. Varislerimden kurtuldum. Bu zamana kadar boşuna beklemişim, korkmuşum. Varisleri olan , tedaviden korkanlar hiç korkmadan Rengin hn. muayenehasine gelip tedavi olabilirler .

  Rengin hn ve Safiye hanıma çok teşekkür ederim.

   

 • Memnuniyetim devam ediyor. 03.01.2018
  Kılcal damar köpük tedavisi yaptıranlar

  Tuğba ARSLAN'dan sevgilerle,

  Şişkin bacaklardan kurtardığınız için sonsuz teşekkürler :) Lazer ve köpük tedavisi oldum. Üzerinden yıllar geçti daha da memnuniyetim devam ediyor. Hem sağlık hem güzellik için bu adrese buyrun.

  Sağlıkla

 • Ben böyle bir sonuç beklemiyordum 03.05.2017
  Köpük tedavisi yaptıran hasta yorumu

  Merhabalar ben Rengin Hanım'a Doktor anneler grubundan ablamın tavsiyesi üzerine geldim. İlk geldiğim gün bana güleryüzü , samimi sohbeti ile o kadar güven verdiki :)

  Tedaviye başladığımda bu samimi sohbet güleryüz profesyonelliğe dönüştü. İşinde o kadar başarılı ki.... Ben böyle bir sonuç beklemiyordum. Uzun yıllardır varislerimle yaşadım. Şimdi Rengin Türkgüler 'in  sayesinde varsilerimden kurtuldum.

  ÇOOK MUTLUYUM. Rengin Hanıma ve güler yüzü ile ilgisi ile Safiye Hanıma çoook teşekkür ederim.

  İyiki varsınız iyiki sizi tanımışım

  RENGİN TÜRKGÜLER.....

 • Kesinlikle kesi ve dikiş yok 24.01.2018
  Lazerle varis tedavisi yaptıranlar
  Kesinlikle kesi ve dikiş yok

  Dr.Rengin Hanıma Kardeşim Emrah Özdek aracılığı ile ulaştım. Yıllardır çekmiş olduğum rahatsızlık geceleri uykularımın bölünmesi, bacaklarımda ağrı ve ara ara devam eden kramp ağrıları ve dahası...

  Tedavi olduğum süreç sonrası bu sıkıntılarımdan ve şikayetlerimden kurtulmuş olmam ve tedavi sürecindeki en önemli noktalardan birisi de kesinlikle kesi ve dikiş olmaması oldukça başarılı.

  8 yıldır çektiğim bu rahatsızlığı kendi ihmalime veriyorum Ancak siz geçiktirmeyin.

  Teşekkürler Dr.Rengin Türkgüler :)) Yusuf Özdek

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • S
  Sevgi Dönmez25.04.2022

  sağ ayağıda varizimde ağri sertlesme ve yangı var dokunsam bile ağrıyo 68 yaďindayım tedav şansım varmı

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba gün içinde sizi arayarak detaylı bilgi verilecek. Sağlıklı günler dilerim.

 • A
  Ayten Duman20.11.2020

  Varis tedavisinin çözüm olmadığını söylüyor bazı doktorlar. hatta daha tehlikeli olduğu anlatılıyor. Bu tedaviyi yapan doktorlar 'tedavi olup sorunlardan tamamen kurtulacaksınız diye' insanları teşvik ediyorlar ama yeniden aynı duruma geleceğini söylemiyorlar.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ayten hanım merhaba. Size bu işlemleri kim anlattı bilmiyorum ama benim hastalarım gayet memnun bir şekilde kliniğimden ayrılıp bir çok da hastaya da bunların mümkün olduğunu dile getiriyorlar. Tedavi ettiğim hiç bir damarda bu zamana kadar tekrarlama yaşamadım. Yeni damarlar oluşabilir, sağlıklı damarlar varis olabilir ancak müdahale ettiğim damarlarda bir tekrarlama olmuyor. Varis çorapları da sadece tek başına varisleri tedavi etmez. Teşekkürler, sağlıklı günler dilerim.

 • K
  Kemal Yahya Bağçacı23.02.2018

  Merhaba hocam varis ameliyatı sonrasında varis tekrarlama ihtimali varmı ? Ve varis ameliyatının zararları varmı ? Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun Veysel bey. 0312 2241314 /0532 3853193 telefon numaralarımız. Ararsanız ayrıntılı bilgi verebiliriz. İyi günler diliyorum

 • N
  Nurgül Güneş22.12.2017

  Varis çorabının faydalarını anlatmışsınız ancak ben uzun yıllardır varis çorabı kullanıyorum. Varisim her geçen gün daha da artıyor. Bunun sebebi ne olabilir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Nurgül hanım, varis çorabının faydalarını anlatırken bir hususun altını çizmiş bulunuyoruz. O da varisi iyileştirmeyeceğidir. Varis çorabı giyerek varis sorunundan kurtulamazsınız. Varise bağlı şikayetleri hafifletirsiniz. Ama varisiniz ilerlemeye devam eder. Çok geç kalmadan varis tedavisi olmanızı tavsiye ederiz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193