1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Varis Çorapları

Varis Çorapları

Varis Çorapları ve Varis Tedavisi

Bacaklardaki toplar damarlar kan dolaşımını sağlar. Bu damarlarda kapaklar bulunur. Kapakların görevini yapamadığı durumlarda, kan damarlardan aşağıya doğru iner ve şişlik oluşturur. Varis rahatsızlığının standart tedavisinde kullanılan varis çorapları, hastalık süresince, tedavi sorasında ve risk altında olanlarda önleyici olarak kullanılır.

Varis Çorabı

Varis çorabı, varis oluşumunu engellemez ancak hastalıktan dolayı ortaya çıkan sıkıntıları azaltır. Yapıldığı elastik malzeme sayesinde bacağı kuvvetlice sarar. Farklı noktalara basınç yapan, uzunlukları değişik çoraplar vardır.

En İyi Varis Çorabı

En iyi varis çorabı seçimi, hastalığın durumuna ve şiddetine göre doktor tarafından belirlenir. Varis çorabını kişisel seçimler ile almanın ya da başkasına önerilen çorabı kullanmanın yararı olmaz. Çoraplar ortalama 6 ay kadar işlevini sürdürür. Ayrıca yırtılan, delinen, esneyen veya hasar gören çorapların da kullanılmasının faydası olmaz. Soğuk su ile elde sabunla yıkamak çorabın ömrünü uzatır. Makine, yüksek ısı ve kimyasallar çoraba zarar verir.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis çorabı ne işe yarar sorusunu cevaplamak için çorabın işlevini açıklamak gerekir. Çorap, kan dolaşımını düzenler ve damarlarda biriken kanın yukarı itilmesini sağlar. Bilek ve ayak kısmını daha kuvvetli saran çorap ile kan kalbe doğru pompalanır. Ancak hasta çorabı giyerken, kırışıklık veya katlanma olmamasına özen göstermelidir. Kat yapan bölge, kan dolaşımını olumsuz etkiler.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır?

Çorabı giymek alışkanlık ister. Varis çorabı nasıl kullanılır, hastaların en çok ilgilendiği konulardan biridir. Giymesi ilk başlarda kişiyi zorlar. Çorabı giymek için özel tasarımlı aparatlar vardır. Bazı hastalar, losyon sürerek çorap giymeyi tercih edebilir. Zamanla varis çorabını giymek kolaylaşır.

Varis Çorabı Kaç Saat Giyilmeli?

Varis çorabı kaç saat giyilmeli konusunda en net cevabı tedaviyi sürdüren doktor verir. Ancak genellikle çorap sabah giyilir ve doktorun aksi bir önerisi yoksa uyumadan önce çıkarılır. Uyku sırasında şişliği inen bacaklara çorabı giymek daha rahat olacaktır.

Varis Çorabı Faydaları

Varis çorabı faydaları hakkında net bir bilgiye sahip olmak için, tedavi boyunca bacakların durumu incelenir. Eğer ağrı, şişlik gibi varis ile ilgili şikayetlerde azalama varsa, çorap doğru şekilde kullanılıyor demektir. 

Varis Çorabının Faydaları Nelerdir?

Varis çorabının faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse, hastayı rahatlatır ve ağrılarını dindirmeye yardım eder. Çorap varisin ilerlemesinin önüne geçer ancak tam tedavi sağlamaz. Varis uzun dönemde daha ciddi sıkıntılara yol açan bir rahatsızlıktır, çoraplar bu ilerlemenin önüne geçer.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • K
  Kemal Yahya Bağçacı23.02.2018

  Merhaba hocam varis ameliyatı sonrasında varis tekrarlama ihtimali varmı ? Ve varis ameliyatının zararları varmı ? Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun Veysel bey. 0312 2241314 /0532 3853193 telefon numaralarımız. Ararsanız ayrıntılı bilgi verebiliriz. İyi günler diliyorum

 • N
  Nurgül Güneş22.12.2017

  Varis çorabının faydalarını anlatmışsınız ancak ben uzun yıllardır varis çorabı kullanıyorum. Varisim her geçen gün daha da artıyor. Bunun sebebi ne olabilir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Nurgül hanım, varis çorabının faydalarını anlatırken bir hususun altını çizmiş bulunuyoruz. O da varisi iyileştirmeyeceğidir. Varis çorabı giyerek varis sorunundan kurtulamazsınız. Varise bağlı şikayetleri hafifletirsiniz. Ama varisiniz ilerlemeye devam eder. Çok geç kalmadan varis tedavisi olmanızı tavsiye ederiz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193