1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Varis Çorapları

Varis Çorapları ve Varis Tedavisi

Bacaklardaki toplar damarlar kan dolaşımını sağlar. Bu damarlarda kapaklar bulunur. Kapakların görevini yapamadığı durumlarda, kan damarlardan aşağıya doğru iner ve şişlik oluşturur. Varis rahatsızlığının standart tedavisinde kullanılan varis çorapları, hastalık süresince, tedavi sorasında ve risk altında olanlarda önleyici olarak kullanılır.

Varis Çorabı

Varis Çorapları
Varis çorabı, varis oluşumunu engellemez ancak hastalıktan dolayı ortaya çıkan sıkıntıları azaltır. Yapıldığı elastik malzeme sayesinde bacağı kuvvetlice sarar. Farklı noktalara basınç yapan, uzunlukları değişik çoraplar vardır.

En İyi Varis Çorabı

En iyi varis çorabı seçimi, hastalığın durumuna ve şiddetine göre doktor tarafından belirlenir. Varis çorabını kişisel seçimler ile almanın ya da başkasına önerilen çorabı kullanmanın yararı olmaz. Çoraplar ortalama 6 ay kadar işlevini sürdürür. Ayrıca yırtılan, delinen, esneyen veya hasar gören çorapların da kullanılmasının faydası olmaz. Soğuk su ile elde sabunla yıkamak çorabın ömrünü uzatır. Makine, yüksek ısı ve kimyasallar çoraba zarar verir.

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Varis çorabı ne işe yarar sorusunu cevaplamak için çorabın işlevini açıklamak gerekir. Çorap, kan dolaşımını düzenler ve damarlarda biriken kanın yukarı itilmesini sağlar. Bilek ve ayak kısmını daha kuvvetli saran çorap ile kan kalbe doğru pompalanır. Ancak hasta çorabı giyerken, kırışıklık veya katlanma olmamasına özen göstermelidir. Kat yapan bölge, kan dolaşımını olumsuz etkiler.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır?

Çorabı giymek alışkanlık ister. Varis çorabı nasıl kullanılır, hastaların en çok ilgilendiği konulardan biridir. Giymesi ilk başlarda kişiyi zorlar. Çorabı giymek için özel tasarımlı aparatlar vardır. Bazı hastalar, losyon sürerek çorap giymeyi tercih edebilir. Zamanla varis çorabını giymek kolaylaşır.

Varis Çorabı Kaç Saat Giyilmeli?

Varis çorabı kaç saat giyilmeli konusunda en net cevabı tedaviyi sürdüren doktor verir. Ancak genellikle çorap sabah giyilir ve doktorun aksi bir önerisi yoksa uyumadan önce çıkarılır. Uyku sırasında şişliği inen bacaklara çorabı giymek daha rahat olacaktır.

Varis Çorabı Faydaları

Varis çorabı faydaları hakkında net bir bilgiye sahip olmak için, tedavi boyunca bacakların durumu incelenir. Eğer ağrı, şişlik gibi varis ile ilgili şikayetlerde azalama varsa, çorap doğru şekilde kullanılıyor demektir. 

Varis Çorabının Faydaları Nelerdir?

Varis çorabının faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse, hastayı rahatlatır ve ağrılarını dindirmeye yardım eder. Çorap varisin ilerlemesinin önüne geçer ancak tam tedavi sağlamaz. Varis uzun dönemde daha ciddi sıkıntılara yol açan bir rahatsızlıktır, çoraplar bu ilerlemenin önüne geçer.

Varis ÇoraplarıHasta Yorumları5
 • Varisten kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

  Sevgiler Saygılar

  Yasemin Ağar

 • Çok rahat ve konforlu bir tedavi 24.01.2018
  Varis tedavisi yaptıranlar

  Yıllardır beni rahatsız eden varis probleminden Rengin Hocam sayesinde kurtuldum. Çok rahat ve konforlu bir tedavi dönemi geçirdim. Sonuç Beklediğimden iyi oldu. Doğru adrese geldiğim için çok şanslıyım. Başarılarınızın devamını diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun

  Sevgiler.

  Leyla Zülfikar

 • Varis şikayetlerimiz çok yüksek boyutlara ulaşmıştı 02.03.2019
  Endovenöz lazer ablasyon yaptıranlar

  Dr. Rengin Hanım'la karşılaştığımız için özellikle şükürler olsun. Annemiz yüksek riskli kalp kapak ve aort damar hastası,kalp hastalıklarının yanı sıra varis şikayetlerimizde çok yüksek boyutlara ulaşmıştı,bir sondaki evre varis ülseri diye geçen kanamalı yaralar olacaktı.Bir çok doktorun yüksek risk grubunda gördüğü annemizin tedavisini Rengin Hanım üstlendi. Varis konusundaki tecrübeleri içimizi rahatlatan en önemli noktaydı.Tedavi sürecimiz en ufak dahi sorun olmadan tamamlandı ve sonuç gerçekten harika. Şifalı ellere teslim olmak bu olsa gerek.

  Sevgili hocamız Rengin Hanım ve geğerli ekip arkadaşlarına herşey için çok çok teşekkür ederiz.

  ZEHRA KASAP VE AİLESİ

 • Bacaklarımdaki varislerden dolayı ağrı yaşıyordum. 07.10.2020

  Merhaba, Ben Osman Canpolat

  Yaklaşık 10 yıldır bacakalarımdaki varislerden dolayı oluşan ağrı yaşıyordum. Taki yolum güleryüzlü ekibi ve kıymetli Rengin hocam ile karşılaşana kadar. Çok belirgin hatlar olmasına rağmen umutsuzluk nedir bilmeden beni güleryüzü ve bilgeliği ile uzman eli ile iki seansta ağrılarımda son verdi. Sanmıyorum ki onun tedavisi uygıladığı, tedavi tekrarlasın. Çok teşekkür ederim.

  Güvenmenin adresi Rengin hocam.

  İyi çalışmalar diliyorum :) Elleriniz şifa dağıtıyor.

 • Bacağım Gerçekten Yeniden Doğdu 28.10.2017
  Lazerle varis tedavisi yaptıran hasta yorumu

  Öncelikle siz değerli insanları tanıdığım için çok mutluyum. Benim öyle bir ağrılarım vardı ki anlatılmaz. Resmen bacağım yok gibiydi. Ama bir gün ansızın bir abimin vasıtasıyla Rengin hocam'a yönlendirildim ve ilk önce bana Lazer tedavisini uygun gördü. Ardından köpüklü tedavi ve 3 gün sonrasında tekrar köpüklü tedavi ve bir buçuk ay sonunda aldığımız sonuç inanılmaz ve eskisi ile alakası yok bacağım gerçekten yeniden doğdu. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım ve demek istediğim tek bir şey var. Rengin hocamı bu olay ile bağlantısı olan dostlarımı yönlendirmek. Benden bu kadar. Üç ay sonra görüşmek üzere k.i.b. Allah yolunuzu bahtınızı açık eylesin çok teşekkür ederim.

  Yunus Deniz

  Bayrampaşa / İstanbul. 

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • A
  Ayten Duman20.11.2020

  Varis tedavisinin çözüm olmadığını söylüyor bazı doktorlar. hatta daha tehlikeli olduğu anlatılıyor. Bu tedaviyi yapan doktorlar 'tedavi olup sorunlardan tamamen kurtulacaksınız diye' insanları teşvik ediyorlar ama yeniden aynı duruma geleceğini söylemiyorlar.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ayten hanım merhaba. Size bu işlemleri kim anlattı bilmiyorum ama benim hastalarım gayet memnun bir şekilde kliniğimden ayrılıp bir çok da hastaya da bunların mümkün olduğunu dile getiriyorlar. Tedavi ettiğim hiç bir damarda bu zamana kadar tekrarlama yaşamadım. Yeni damarlar oluşabilir, sağlıklı damarlar varis olabilir ancak müdahale ettiğim damarlarda bir tekrarlama olmuyor. Varis çorapları da sadece tek başına varisleri tedavi etmez. Teşekkürler, sağlıklı günler dilerim.

 • K
  Kemal Yahya Bağçacı23.02.2018

  Merhaba hocam varis ameliyatı sonrasında varis tekrarlama ihtimali varmı ? Ve varis ameliyatının zararları varmı ? Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun Veysel bey. 0312 2241314 /0532 3853193 telefon numaralarımız. Ararsanız ayrıntılı bilgi verebiliriz. İyi günler diliyorum

 • N
  Nurgül Güneş22.12.2017

  Varis çorabının faydalarını anlatmışsınız ancak ben uzun yıllardır varis çorabı kullanıyorum. Varisim her geçen gün daha da artıyor. Bunun sebebi ne olabilir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Nurgül hanım, varis çorabının faydalarını anlatırken bir hususun altını çizmiş bulunuyoruz. O da varisi iyileştirmeyeceğidir. Varis çorabı giyerek varis sorunundan kurtulamazsınız. Varise bağlı şikayetleri hafifletirsiniz. Ama varisiniz ilerlemeye devam eder. Çok geç kalmadan varis tedavisi olmanızı tavsiye ederiz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193