1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Varis Ameliyatı

Varis Ameliyatı

Varis, son zamanlarda tedavi seçeneklerinde artış görülen ve eskiye kıyasla daha kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bir çeşit damar problemi olan bu hastalık, varis ameliyatı ile de çözüme kavuşturulabilir. Ameliyat ile tedavi şart değildir fakat kimi durumlarda hastanın ve doktorun tercih ettiği bir yöntemdir.

Varis Ameliyatı Nasıl Olur?

Genelde devlet hastanelerinde daha çok tercih edilen varis ameliyatı nasıl olur?

Varis hastalığının ortaya çıkma sebebi toplardamarlarda yer alan kapakçıklardır. Bu kapakçıklardan kaynaklanan bozulma yüzünden kirli kan geri çekilemez ve damarlarda bir genişleme oluşur. Bu genişlemenin seviyesine bağlı olarak doktor, hastaya ameliyat seçeneğini sunar.

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Peki, eğer hasta ameliyat olmayı kabul ederse varis ameliyatı nasıl yapılır?

Varis ameliyatlarında bu kapakçıkların onarımı mümkün olmadığı için varisli damar bacak dokuları arasından koparılarak çıkarılır. Doktorun tecrübesine ve hastanın bedenindeki kimi faktörlere göre operasyonun süresi yarım saat ile iki saat arasında olabilir. Ameliyat sırasında hasta narkoz etkisinde olduğu için bir sancı hissetmez. Varis ameliyatı sonrasında bacak dokuları arasında kanamaya bağlı olarak ağrı ve morarma görülür.

Varis ameliyatı nasıl yapılır sorusuna başka bir şekilde cevap vermek istersek şöyle diyebiliriz. Varisli damarların bacağın belli bölgelerinden yapılan kesiler ile tutulup koparılmasıdır da diyebiliriz. Damarlar koparıldığı için dokuların içine kanama olması son derece normaldir. Varis ameliyatından sonra iyileşme oldukta uzun sürmektedir. 

Varis Ameliyatı Sonrası

Varis ameliyatı sonrasında ise hastalar biraz daha dikkatli davranmalıdır. Ameliyatın gerçekleştiği bölgenin daha iyi korunması ve kan akışının daha da sağlıklı gerçekleşmesi için bandaj ya da varis çorabı giyilmesi gerekebilir. Kimi operasyonlardan sonra belirgin dikiş izleri görebilirsiniz, ameliyatsız varis tedavisi yönteminde bu dikiş izleri görülmez.

Varis Ameliyatı Olanların Yorumları

Varis ameliyatı olanların yorumlarına baktığımız zaman hastalar genelde ameliyat sonrası riskler ve operasyonun ardından kalıcı olma potansiyeline sahip dikiş izlerinden endişe duyarlar. Endişelerin haricinde, başarılı operasyonların sonucunda birçok hasta daha kaliteli bir hayata adım atabilir. Ancak ameliyatsız varis tedavisinin elde ettiği başarıyı elde etmek çok zordur.

Varis Ameliyatları

Varis ameliyatları, narkoz etkisi bittikten sonra ağrılı bir sürecin başlamasına sebep olabilir ama varis olan bölgedeki rahatsızlık hissi kısa vadede son bulacağı için bu sürece katlanmak gerekir.

Lazerle Varis Ameliyatı

Lazerle varis ameliyatı, aslında ameliyat sınıfına girmeyen bir tedavi yöntemidir. Ağrısız, kolay ve etkili bir tedavi yöntemi olan lazer, narkoz gerektirmeyen, iz bırakmayan ve birçok durumda yatış gerektirmeyen bir işlemdir.

Varis Ameliyatı Riskleri

Varis ameliyatı riskleri olan bir operasyondur. Üç gün ile bir hafta arasında hastanede yatmak gerekebilir, operasyon sonrasında bir süre ağrı çekebilirsiniz ve 20 günden uzun süre iş hayatınızdan uzak kalıp dinlenmeniz gerekebilir.

Varis AmeliyatıSık Sorulan Sorular1
 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193