1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Varis Ameliyatı

Varis, son zamanlarda tedavi seçeneklerinde artış görülen ve eskiye kıyasla daha kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bir çeşit damar problemi olan bu hastalık, varis ameliyatı ile de çözüme kavuşturulabilir. Ameliyat ile tedavi şart değildir fakat kimi durumlarda hastanın ve doktorun tercih ettiği bir yöntemdir.

Varis Ameliyatı Nasıl Olur?

Genelde devlet hastanelerinde daha çok tercih edilen varis ameliyatı nasıl olur?

Varis Ameliyatı
Varis hastalığının ortaya çıkma sebebi toplardamarlarda yer alan kapakçıklardır. Bu kapakçıklardan kaynaklanan bozulma yüzünden kirli kan geri çekilemez ve damarlarda bir genişleme oluşur. Bu genişlemenin seviyesine bağlı olarak doktor, hastaya ameliyat seçeneğini sunar.

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Peki, eğer hasta ameliyat olmayı kabul ederse varis ameliyatı nasıl yapılır?

Varis ameliyatlarında bu kapakçıkların onarımı mümkün olmadığı için varisli damar bacak dokuları arasından koparılarak çıkarılır. Doktorun tecrübesine ve hastanın bedenindeki kimi faktörlere göre operasyonun süresi yarım saat ile iki saat arasında olabilir. Ameliyat sırasında hasta narkoz etkisinde olduğu için bir sancı hissetmez. Varis ameliyatı sonrasında bacak dokuları arasında kanamaya bağlı olarak ağrı ve morarma görülür.

Varis ameliyatı nasıl yapılır sorusuna başka bir şekilde cevap vermek istersek şöyle diyebiliriz. Varisli damarların bacağın belli bölgelerinden yapılan kesiler ile tutulup koparılmasıdır da diyebiliriz. Damarlar koparıldığı için dokuların içine kanama olması son derece normaldir. Varis ameliyatından sonra iyileşme oldukta uzun sürmektedir. 

Varis Ameliyatı Sonrası

Varis ameliyatı sonrasında ise hastalar biraz daha dikkatli davranmalıdır. Ameliyatın gerçekleştiği bölgenin daha iyi korunması ve kan akışının daha da sağlıklı gerçekleşmesi için bandaj ya da varis çorabı giyilmesi gerekebilir. Kimi operasyonlardan sonra belirgin dikiş izleri görebilirsiniz, ameliyatsız varis tedavisi yönteminde bu dikiş izleri görülmez.

Varis Ameliyatı Olanların Yorumları

Varis ameliyatı olanların yorumlarına baktığımız zaman hastalar genelde ameliyat sonrası riskler ve operasyonun ardından kalıcı olma potansiyeline sahip dikiş izlerinden endişe duyarlar. Endişelerin haricinde, başarılı operasyonların sonucunda birçok hasta daha kaliteli bir hayata adım atabilir. Ancak ameliyatsız varis tedavisinin elde ettiği başarıyı elde etmek çok zordur.

Varis Ameliyatları

Varis ameliyatları, narkoz etkisi bittikten sonra ağrılı bir sürecin başlamasına sebep olabilir ama varis olan bölgedeki rahatsızlık hissi kısa vadede son bulacağı için bu sürece katlanmak gerekir.

Lazerle Varis Ameliyatı

Lazerle varis ameliyatı, aslında ameliyat sınıfına girmeyen bir tedavi yöntemidir. Ağrısız, kolay ve etkili bir tedavi yöntemi olan lazer, narkoz gerektirmeyen, iz bırakmayan ve birçok durumda yatış gerektirmeyen bir işlemdir.

Varis Ameliyatı Riskleri

Varis ameliyatı riskleri olan bir operasyondur. Üç gün ile bir hafta arasında hastanede yatmak gerekebilir, operasyon sonrasında bir süre ağrı çekebilirsiniz ve 20 günden uzun süre iş hayatınızdan uzak kalıp dinlenmeniz gerekebilir.

Varis AmeliyatıHasta Yorumları5
 • Bacağım Gerçekten Yeniden Doğdu 28.10.2017
  Lazerle varis tedavisi yaptıran hasta yorumu

  Öncelikle siz değerli insanları tanıdığım için çok mutluyum. Benim öyle bir ağrılarım vardı ki anlatılmaz. Resmen bacağım yok gibiydi. Ama bir gün ansızın bir abimin vasıtasıyla Rengin hocam'a yönlendirildim ve ilk önce bana Lazer tedavisini uygun gördü. Ardından köpüklü tedavi ve 3 gün sonrasında tekrar köpüklü tedavi ve bir buçuk ay sonunda aldığımız sonuç inanılmaz ve eskisi ile alakası yok bacağım gerçekten yeniden doğdu. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım ve demek istediğim tek bir şey var. Rengin hocamı bu olay ile bağlantısı olan dostlarımı yönlendirmek. Benden bu kadar. Üç ay sonra görüşmek üzere k.i.b. Allah yolunuzu bahtınızı açık eylesin çok teşekkür ederim.

  Yunus Deniz

  Bayrampaşa / İstanbul. 

 • Varislerim iki seansta bitmiş durumda 09.04.2019
  Varislere köpük tedavisi yaptıranlar

  Sayın Rengin Hocam;

  Varis tedavisi için geldiğim bu yerde büyük memnuniyetle ayrıldım.Abimde de olduğu için tekrarlamasından çekiniyordum ama rengin Hocamla birlikte 2 seansta iki bacağımda bitmiş durumda.

  Şuan çok rahatım bügünde kontrole geldim ve herşeyin çok iyi gittiğini öğrendim. Hem sağlık açısından hemde görünüş açısından heryeş çok iyi. İlginiz, güler yüzünüz herşey için çok teşekkürler.

  Benim işlemim artık bitti.

  Sevgilerle

  Kadir Yiğit Hatipoğlu

  01.04.2019

 • Varis şikayetlerimiz çok yüksek boyutlara ulaşmıştı 02.03.2019
  Endovenöz lazer ablasyon yaptıranlar

  Dr. Rengin Hanım'la karşılaştığımız için özellikle şükürler olsun. Annemiz yüksek riskli kalp kapak ve aort damar hastası,kalp hastalıklarının yanı sıra varis şikayetlerimizde çok yüksek boyutlara ulaşmıştı,bir sondaki evre varis ülseri diye geçen kanamalı yaralar olacaktı.Bir çok doktorun yüksek risk grubunda gördüğü annemizin tedavisini Rengin Hanım üstlendi. Varis konusundaki tecrübeleri içimizi rahatlatan en önemli noktaydı.Tedavi sürecimiz en ufak dahi sorun olmadan tamamlandı ve sonuç gerçekten harika. Şifalı ellere teslim olmak bu olsa gerek.

  Sevgili hocamız Rengin Hanım ve geğerli ekip arkadaşlarına herşey için çok çok teşekkür ederiz.

  ZEHRA KASAP VE AİLESİ

 • Varislerimden kurtuldum 03.01.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  Genç kızlığımdan beri varislerim vardı. Korkumdan dolayı tedavi olamıyordum.  Rengin hn. muayenesini TV gördüm. Bir cesaret geldim. Rengin hn. görüştüm. Konuşmaları , ilgi ve alakası ile tedavi olmaya karar verdim. 3 seans geldim. Varislerimden kurtuldum. Bu zamana kadar boşuna beklemişim, korkmuşum. Varisleri olan , tedaviden korkanlar hiç korkmadan Rengin hn. muayenehasine gelip tedavi olabilirler .

  Rengin hn ve Safiye hanıma çok teşekkür ederim.

   

 • Bacaklarımdaki varislerden dolayı ağrı yaşıyordum. 07.10.2020

  Merhaba, Ben Osman Canpolat

  Yaklaşık 10 yıldır bacakalarımdaki varislerden dolayı oluşan ağrı yaşıyordum. Taki yolum güleryüzlü ekibi ve kıymetli Rengin hocam ile karşılaşana kadar. Çok belirgin hatlar olmasına rağmen umutsuzluk nedir bilmeden beni güleryüzü ve bilgeliği ile uzman eli ile iki seansta ağrılarımda son verdi. Sanmıyorum ki onun tedavisi uygıladığı, tedavi tekrarlasın. Çok teşekkür ederim.

  Güvenmenin adresi Rengin hocam.

  İyi çalışmalar diliyorum :) Elleriniz şifa dağıtıyor.

Varis AmeliyatıSık Sorulan Sorular2
 • Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur
  Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur, Bir bütün olarak vücudu nasıl etkiler 

  Doktora gitmek için çok ciddi bir neden olana kadar insanlar genellikle bu hastalığa göz yumarlar. Bununla birlikte, uzmanlar komplikasyonlara yol açmadan erken aşamalarda teşhis ve tedavi edilmesini önermektedir.

  Varisli damarlar tedavi edilmezse, gelecekte olabilecekler:

  • Venöz sistemde geri dönüşü olmayan değişiklikler.
  • Tromboz - etkilenen damarların duvarlarında kırılan ve ölümcül sonuçlara yol açabilen kan pıhtıları görülür.
  • Yüke dayanmayan, kopan varislerden kanama.
  • Akciğerdeki bir arterin gövdesine bir kan pıhtısı girdiğinde pulmoner enfarktüs veya PE (pulmoner emboli) dahil tromboembolizm. Akciğeri besleyen damara bir kan pıhtısı girerse, organın kaybına neden olabilir. Yer değiştirdiğinde, bir kan pıhtısı kan dolaşımından daha derin damarlara geçebilir ve tromboza neden olabilir.
  • Trofik ülserler kanayan açık yaralar, etraflarındaki deri renk değiştirir. Böyle bir durum sadece estetik değil, aynı zamanda enfeksiyon olasılığı nedeniyle de tehlikelidir.
  • Dermatit, cildin iltihaplanmasıdır.
  • Egzama, kaşıntı ve yanmanın eşlik ettiği deri döküntüsüdür.
  • Ölümcül olabilen akut tromboflebit.
  • Flebit - damar duvarı iltihaplanır, kalınlaşır, ağrı oluşur, buradaki cilt kırmızıya döner.
 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • I
  Ilyas02.01.2022

  Meraba hocam 1 ay önce çift taraf açık varis ameliyatı oldum sağ bacağımda ağrı dahi kalmadı ancak sol bacağımfa hala varisli damarlar var ve ağrı oluyor doktorum zamanla bu damarların kaybilacağını söyledi ama san ki solbacağım hiç ameliyat olmamış gibi sizin yorumunuz nedir saygılar

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  İlyas bey merhaba varis ameliyatı yapmıyorum. Hangi damara nasıl müdahale edildi bilmediğim için konu hakkında size doğru yada yanlış bilgi vermek istemem. Doktorunuza danışmanızı önerir, sağlıklı günler dilerim.

 • Ü
  Ünzile Avcı29.12.2021

  Radyofrekans yöntemi ile lıkal anestezi ile ameliyat oldum her iki bacağımdan. Damarların yok edilmiş olması sınrasında tıbbi açıdan sorun çıkarmaz mı ?Damarın yok olması gerekli olsa da , yapılmaması daha mı doğru ?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Radyofrekans yapmıyorum. Hasta olan damarlar yani varisli damarlara Endovenöz Lazer Ablasyon tedavisi ile yakma işlemi uyguluyorum. Dolaşımı sağlayan damarların kapatılması sorun yaşatmaz. Müdahale edilen damarlar yedek damarların varisleşmesidir. Varisleşen bu damarlara müdahale edilmesi sorun teşkil etmez.

 • E
  Emine Ekici15.08.2021

  Lazerle varis ameliyatı oldum iki bacağımdan sol bacağım baldır arkası köpük tedavisi yaparız dedi doktor olmasam sorun olurmu

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhaba tedavinizi ben yapmadığım için bilgi vermem doğru olmaz. Doktorunuza danışmanızı önerir, sağlıklı günler dileirm.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193