1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Varis Kremleri

Varis, toplardamarların genişlemesiyle ortaya çıkan bir sağlık sorunu. Toplardamarların neden genişlediğine bakacak olursak ya damara ait kapakçığın arızalı olduğunu ya da herhangi bir sebeple damar içi basıncının arttığını görürüz. Hangi sebeple olursa olsun, kirli kanı kalp ve akciğere geri taşımakla görevli toplardamarlar görevlerini yapamaz, kan bulunduğu yerde birikir, bu da damarın genişlemesine sebep olur. Peki varis kremleri işe yarar mı?

Varis İçin Krem

Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilecek olan bu durum en çok bacaklarda görülür. Varisler bacaklarda ağrıya, kramplara, şişkinliğe ve zaman geçtikçe yaralara sebep olabilir. Çoğu zaman hastaların tek şikâyeti, bacak estetiğini bozan yeşil-mavi damarların görünümü olur. Durum böyle olunca, hastalığın tek tedavisinin varis ameliyatı olduğunu düşünen hastalar, daha zahmetsiz ve daha ucuz tedavi seçenekleri ararlar. Varis için krem ise internette yapılan ilk araştırmada karşımıza çıkan en kolay çözüm gibi görülür.

Varis Kremleri ve Varis Tedavisi

Daha çok kadınlar, özellikle de deniz mevsimi geldiğinde, estetik olarak kendilerine rahatsızlık veren dış varis için krem, losyon, merhem gibi harici olarak kullanılan, pratik bir çözüm arayışına girerler. Varis Kremleri sonuçta eş-dost tavsiyesi, kulaktan dolma bilgiler, yazılı ve görsel medyadaki pazarlama tekniklerinin de yönlendirmesiyle, piyasada varis kremi adıyla satılan çok sayıda ürüne ulaşmak mümkün olur. Hatta bunlardan bazıları gerçekten de şikâyetleri hafifletmekte işe yarayabilir. Ancak sadece günü kurtarır, görüntüyü düzeltmediği için bacaklarınızın güzel görünmesini sağlayamaz. Günü kurtaran bu çözüm uzun vadede, asıl sorunu ihmal etmenize, olası bir iç varis teşhisini geciktirmenize ve ciddi sağlık sorunları yaşamanıza sebep olabilir.  

Varis Kremi İşe Yarar Mı?

İnsan sağlığını ilgilendiren her konuda olduğu gibi, "varis kremi işe yarar mı?" sorusunun muhatabı da, uzman bir doktor olmalıdır. Varisin oluşumunda genetik faktörler, yaş, cinsiyet, yaşam tarzı, meslek, beslenme biçimi, başka hastalıkların varlığı gibi onlarca etken rol oynar. Bu durumda kozmetik ürünler satan bir mağazadan alınan bir ürünün, fayda sağlaması beklenemez. Varis bir estetik sorun olmanın çok ötesinde, ciddi bir damar hastalığını da işaret ediyor olabilir. Gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra, doktorunuz size özel tedavi yöntemlerinden bahsedecek ve beklentilerinizi de dikkate alarak bir tedavi planlayacaktır.   

Varis Kremleri İşe Yarar mı?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır olacaktır. Varis kremleri genişlemiş bir toplardamarın yeniden daralmasını sağlayamazlar. Fiziksel olarak bozulmuş ve görevini yerine getiremez hale gelmiş olan bu hastalığın tek tedavisi varisleşmiş olan damarın çeşitli tedavi yöntemleri ile kapatılmasından başka bir şey değildir.

Bu nedenle varis tedavisi için uzmanları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. 

Varis KremleriHasta Yorumları5
 • Bacağım Gerçekten Yeniden Doğdu 28.10.2017
  Lazerle varis tedavisi yaptıran hasta yorumu

  Öncelikle siz değerli insanları tanıdığım için çok mutluyum. Benim öyle bir ağrılarım vardı ki anlatılmaz. Resmen bacağım yok gibiydi. Ama bir gün ansızın bir abimin vasıtasıyla Rengin hocam'a yönlendirildim ve ilk önce bana Lazer tedavisini uygun gördü. Ardından köpüklü tedavi ve 3 gün sonrasında tekrar köpüklü tedavi ve bir buçuk ay sonunda aldığımız sonuç inanılmaz ve eskisi ile alakası yok bacağım gerçekten yeniden doğdu. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım ve demek istediğim tek bir şey var. Rengin hocamı bu olay ile bağlantısı olan dostlarımı yönlendirmek. Benden bu kadar. Üç ay sonra görüşmek üzere k.i.b. Allah yolunuzu bahtınızı açık eylesin çok teşekkür ederim.

  Yunus Deniz

  Bayrampaşa / İstanbul. 

 • Varisten kolay kurtulmak inanılmaz 08.11.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  20 yıldır yanımdan ayrılmayan ağrılarımdan 2 seansta kurtuldum.Rengin hocama ve hemşire arkadaşlara çok teşekkür ederim. Keşke daha önce tanısaymışım, daha önce gelseymişim.Varislerimin bana yaşattığı ızdıraplardan bu kadar kolay kurtulmak inanılmaz...Çok güzel... Tatlı dilli, güler yüzlü meslektaşım Allah razı olsun, hayat boyu başarı ve mutluluklar diliyorum.

  Sevgiler Saygılar

  Yasemin Ağar

 • Varis şikayetlerimiz çok yüksek boyutlara ulaşmıştı 02.03.2019
  Endovenöz lazer ablasyon yaptıranlar

  Dr. Rengin Hanım'la karşılaştığımız için özellikle şükürler olsun. Annemiz yüksek riskli kalp kapak ve aort damar hastası,kalp hastalıklarının yanı sıra varis şikayetlerimizde çok yüksek boyutlara ulaşmıştı,bir sondaki evre varis ülseri diye geçen kanamalı yaralar olacaktı.Bir çok doktorun yüksek risk grubunda gördüğü annemizin tedavisini Rengin Hanım üstlendi. Varis konusundaki tecrübeleri içimizi rahatlatan en önemli noktaydı.Tedavi sürecimiz en ufak dahi sorun olmadan tamamlandı ve sonuç gerçekten harika. Şifalı ellere teslim olmak bu olsa gerek.

  Sevgili hocamız Rengin Hanım ve geğerli ekip arkadaşlarına herşey için çok çok teşekkür ederiz.

  ZEHRA KASAP VE AİLESİ

 • İyi ki tanışmışım 06.10.2017
  Köpük tedavisi yaptıranlar

  Kızım Şule Erakman Yılmaz'ın sayesinde doktorum Rengin Türkgüler hanımla tanıştım, iyi ki tanışmışım. Köpük tedavisi oldum. Çok memnun kaldım. Çok teşekkür ediyorum. Yolu açık olsun diliyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

  Sevgiler

 • Varislerim iki seansta bitmiş durumda 09.04.2019
  Varislere köpük tedavisi yaptıranlar

  Sayın Rengin Hocam;

  Varis tedavisi için geldiğim bu yerde büyük memnuniyetle ayrıldım.Abimde de olduğu için tekrarlamasından çekiniyordum ama rengin Hocamla birlikte 2 seansta iki bacağımda bitmiş durumda.

  Şuan çok rahatım bügünde kontrole geldim ve herşeyin çok iyi gittiğini öğrendim. Hem sağlık açısından hemde görünüş açısından heryeş çok iyi. İlginiz, güler yüzünüz herşey için çok teşekkürler.

  Benim işlemim artık bitti.

  Sevgilerle

  Kadir Yiğit Hatipoğlu

  01.04.2019

Varis KremleriSık Sorulan Sorular2
 • Varis Yarası Kremi
  Varis Yarası Kremi Nedir?

  Varis Yarası Kremi varis kremleri ile karıştırılmamalıdır. Varis yarası kremi bacaklardaki varise bağlı olarak ortaya çıkan yaraların tedavisi için kullanılan kremlerdir. Bu kremlerin amacı açık yaraların iyileştirilmesini sağlarlar. Ancak varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe bu varis yaraları açılmaya devam edecektir. 

  Varis kremleri varisi tedavi ettiğini söyleyen ürünlerdir. Ancak hiçbir varis kremi varis hastalığını tedavi edemez. Varis yarası kremleri ise bu açık yaraların iyileştirilmesi için kullanılırlar. 

 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • S
  Sait Tural19.06.2019

  Varis ameliyatı riskleri nedir toplar damara açık ameliyat risklimidir ameliyattan sonra varis tekralama olasılıgı nedir tvariste kesin çözüm nedir cevaplarsanız sevinirim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Sait bey. Ben varis ameliyatı yapmıyorum. Ameliyatsız varis tedavisi yapıyorum. Tedavi uygun bir şeklide yapıldıktan sonra, herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Yaptığım tedavi yöntemi Endovenöz Lazer Ablasyon tedavisidir. Gerekli olan damarlara ; venöz yetmezlik damar genişlemesi , ameliyatlık veya iç varis gibi damarlara yapılıyor. Daha kapsamlı bilgi için sizi arayacaklar. Teşekkürler.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193