1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Varis Kremleri

Varis, toplardamarların genişlemesiyle ortaya çıkan bir sağlık sorunu. Toplardamarların neden genişlediğine bakacak olursak ya damara ait kapakçığın arızalı olduğunu ya da herhangi bir sebeple damar içi basıncının arttığını görürüz. Hangi sebeple olursa olsun, kirli kanı kalp ve akciğere geri taşımakla görevli toplardamarlar görevlerini yapamaz, kan bulunduğu yerde birikir, bu da damarın genişlemesine sebep olur. Peki varis kremleri işe yarar mı?

Varis İçin Krem

Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilecek olan bu durum en çok bacaklarda görülür. Varisler bacaklarda ağrıya, kramplara, şişkinliğe ve zaman geçtikçe yaralara sebep olabilir. Çoğu zaman hastaların tek şikâyeti, bacak estetiğini bozan yeşil-mavi damarların görünümü olur. Durum böyle olunca, hastalığın tek tedavisinin varis ameliyatı olduğunu düşünen hastalar, daha zahmetsiz ve daha ucuz tedavi seçenekleri ararlar. Varis için krem ise internette yapılan ilk araştırmada karşımıza çıkan en kolay çözüm gibi görülür.

Varis Kremleri ve Varis Tedavisi

Daha çok kadınlar, özellikle de deniz mevsimi geldiğinde, estetik olarak kendilerine rahatsızlık veren dış varis için krem, losyon, merhem gibi harici olarak kullanılan, pratik bir çözüm arayışına girerler. Varis Kremleri sonuçta eş-dost tavsiyesi, kulaktan dolma bilgiler, yazılı ve görsel medyadaki pazarlama tekniklerinin de yönlendirmesiyle, piyasada varis kremi adıyla satılan çok sayıda ürüne ulaşmak mümkün olur. Hatta bunlardan bazıları gerçekten de şikâyetleri hafifletmekte işe yarayabilir. Ancak sadece günü kurtarır, görüntüyü düzeltmediği için bacaklarınızın güzel görünmesini sağlayamaz. Günü kurtaran bu çözüm uzun vadede, asıl sorunu ihmal etmenize, olası bir iç varis teşhisini geciktirmenize ve ciddi sağlık sorunları yaşamanıza sebep olabilir.  

Varis Kremi İşe Yarar Mı?

İnsan sağlığını ilgilendiren her konuda olduğu gibi, "varis kremi işe yarar mı?" sorusunun muhatabı da, uzman bir doktor olmalıdır. Varisin oluşumunda genetik faktörler, yaş, cinsiyet, yaşam tarzı, meslek, beslenme biçimi, başka hastalıkların varlığı gibi onlarca etken rol oynar. Bu durumda kozmetik ürünler satan bir mağazadan alınan bir ürünün, fayda sağlaması beklenemez. Varis bir estetik sorun olmanın çok ötesinde, ciddi bir damar hastalığını da işaret ediyor olabilir. Gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra, doktorunuz size özel tedavi yöntemlerinden bahsedecek ve beklentilerinizi de dikkate alarak bir tedavi planlayacaktır.   

Varis Kremleri İşe Yarar mı?

Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır olacaktır. Varis kremleri genişlemiş bir toplardamarın yeniden daralmasını sağlayamazlar. Fiziksel olarak bozulmuş ve görevini yerine getiremez hale gelmiş olan bu hastalığın tek tedavisi varisleşmiş olan damarın çeşitli tedavi yöntemleri ile kapatılmasından başka bir şey değildir.

Bu nedenle varis tedavisi için uzmanları ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. 

Varis KremleriHasta Yorumları5
 • Kesinlikle kesi ve dikiş yok 24.01.2018
  Lazerle varis tedavisi yaptıranlar
  Kesinlikle kesi ve dikiş yok

  Dr.Rengin Hanıma Kardeşim Emrah Özdek aracılığı ile ulaştım. Yıllardır çekmiş olduğum rahatsızlık geceleri uykularımın bölünmesi, bacaklarımda ağrı ve ara ara devam eden kramp ağrıları ve dahası...

  Tedavi olduğum süreç sonrası bu sıkıntılarımdan ve şikayetlerimden kurtulmuş olmam ve tedavi sürecindeki en önemli noktalardan birisi de kesinlikle kesi ve dikiş olmaması oldukça başarılı.

  8 yıldır çektiğim bu rahatsızlığı kendi ihmalime veriyorum Ancak siz geçiktirmeyin.

  Teşekkürler Dr.Rengin Türkgüler :)) Yusuf Özdek

 • Varislerim iki seansta bitmiş durumda 09.04.2019
  Varislere köpük tedavisi yaptıranlar

  Sayın Rengin Hocam;

  Varis tedavisi için geldiğim bu yerde büyük memnuniyetle ayrıldım.Abimde de olduğu için tekrarlamasından çekiniyordum ama rengin Hocamla birlikte 2 seansta iki bacağımda bitmiş durumda.

  Şuan çok rahatım bügünde kontrole geldim ve herşeyin çok iyi gittiğini öğrendim. Hem sağlık açısından hemde görünüş açısından heryeş çok iyi. İlginiz, güler yüzünüz herşey için çok teşekkürler.

  Benim işlemim artık bitti.

  Sevgilerle

  Kadir Yiğit Hatipoğlu

  01.04.2019

 • Çok rahat ve konforlu bir tedavi 24.01.2018
  Varis tedavisi yaptıranlar

  Yıllardır beni rahatsız eden varis probleminden Rengin Hocam sayesinde kurtuldum. Çok rahat ve konforlu bir tedavi dönemi geçirdim. Sonuç Beklediğimden iyi oldu. Doğru adrese geldiğim için çok şanslıyım. Başarılarınızın devamını diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun

  Sevgiler.

  Leyla Zülfikar

 • Bacağım Gerçekten Yeniden Doğdu 28.10.2017
  Lazerle varis tedavisi yaptıran hasta yorumu

  Öncelikle siz değerli insanları tanıdığım için çok mutluyum. Benim öyle bir ağrılarım vardı ki anlatılmaz. Resmen bacağım yok gibiydi. Ama bir gün ansızın bir abimin vasıtasıyla Rengin hocam'a yönlendirildim ve ilk önce bana Lazer tedavisini uygun gördü. Ardından köpüklü tedavi ve 3 gün sonrasında tekrar köpüklü tedavi ve bir buçuk ay sonunda aldığımız sonuç inanılmaz ve eskisi ile alakası yok bacağım gerçekten yeniden doğdu. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım ve demek istediğim tek bir şey var. Rengin hocamı bu olay ile bağlantısı olan dostlarımı yönlendirmek. Benden bu kadar. Üç ay sonra görüşmek üzere k.i.b. Allah yolunuzu bahtınızı açık eylesin çok teşekkür ederim.

  Yunus Deniz

  Bayrampaşa / İstanbul. 

 • Estetik Bacaklara Kavuştum. 28.09.2017
  Estetik varis tedavisi yaptıranlar

  Öncelikle Rengin hocam ve ekibine teşekkür ile başlamak istiyorum. Artık benim için büyük bir sıkıntı haline gelmiş varis problemim kalmadı. Daha önce de gitmiş olduğum Kalp ve Damar Cerrahi doktorlarının ultrasonda sorun olmasına rağmen yapabilecek bir işlem yok denmesine rağmen iyi ki sizinle tanışmışım. Lazer ve Köpük Tedavisi sayesinde sağlıklı aynı zamanda da daha estetik bacaklara kavuştum. Sayenizde varisin tedavi edilebilir ve aynı zamanda da önemli bir hastalık olduğunu anladım. 

  Ayrıca muayene ortamı ve çalışan personelin hakkını vermek lazım. Sonrasında da ulaşabilip tüm sorularıma cevap verdiğiniz ve ilginiz için tekrar tekrar teşekkürler!.. 

  Varis problemi olan tüm hastaları yolunun buraya düşmesi dileğiyle...

  Esra Yetkiner. 

Varis KremleriSık Sorulan Sorular2
 • Varis Yarası Kremi
  Varis Yarası Kremi Nedir?

  Varis Yarası Kremi varis kremleri ile karıştırılmamalıdır. Varis yarası kremi bacaklardaki varise bağlı olarak ortaya çıkan yaraların tedavisi için kullanılan kremlerdir. Bu kremlerin amacı açık yaraların iyileştirilmesini sağlarlar. Ancak varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe bu varis yaraları açılmaya devam edecektir. 

  Varis kremleri varisi tedavi ettiğini söyleyen ürünlerdir. Ancak hiçbir varis kremi varis hastalığını tedavi edemez. Varis yarası kremleri ise bu açık yaraların iyileştirilmesi için kullanılırlar. 

 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • S
  Sait Tural19.06.2019

  Varis ameliyatı riskleri nedir toplar damara açık ameliyat risklimidir ameliyattan sonra varis tekralama olasılıgı nedir tvariste kesin çözüm nedir cevaplarsanız sevinirim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Sait bey. Ben varis ameliyatı yapmıyorum. Ameliyatsız varis tedavisi yapıyorum. Tedavi uygun bir şeklide yapıldıktan sonra, herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Yaptığım tedavi yöntemi Endovenöz Lazer Ablasyon tedavisidir. Gerekli olan damarlara ; venöz yetmezlik damar genişlemesi , ameliyatlık veya iç varis gibi damarlara yapılıyor. Daha kapsamlı bilgi için sizi arayacaklar. Teşekkürler.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193