1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Varis

Varis

Varis Nedir? 

Varisten genellikle kadınlar daha çok şikayetçidir. Ayrıca estetik bakımdan tende hoş bir görüntü oluşturmaz. Bu belirtileri görenler varis nedir diye araştırmaya başlarlar. Kadınlarda görülen bazı hormonlar, varis oluşmasını arttırabilir. Vücuttaki pompalanan kan, kalbin kapakçıklarına geldiği zaman, kapakçıkların tam olarak kapanmaması sonucu fazla basınç yapar ve bacaklardaki toplardamarlar genişler. Böyle bir durumda bacaklarda gözle görülebilen varisler ortaya çıkabilir.

Bacakta varis neden olur?

Uzun süre ayakta durulması gereken işlerde çalışan kişilerde, varisli damarların görülme ihtimali yükselir. Lakin varis, genetik sebepler yüzünden damar kapakçıklarının düzgün biçimde çalışmadığı zamanlarda, yaşla beraber, menopoz dönemlerinde, gebelikte ve bacak yaralanmasında ortaya çıkabilir. Bacakta varis neden olur diye daha ayrıntılı bilgiye sitemizde cevaplar bulabilirsiniz.

Erkeklerde Varis Neden Olur?

Erkeklerde varis hastalığının artmasının nedeni, yürüyüş ve sporun az yapılmasındandır. Erkekler evlerinden işlerine giderken en fazla arabaya, otobüse veya toplu taşıma araçlarına kadar yürürler. Bu da erkeklerde varis rahatsızlığının görülme nedenlerindendir. İş alanlarında, eskiye göre çok oturarak veya hareketsiz olarak çalıştığı için kilo alırlar. Bu da rahatsızlıktaki başka bir neden olabilir.

Varis Başlangıcına Ne İyi Gelir?

Uzun süre oturmaktan veya ayakta kalmaktan kaçınmalısınız. Bacaklarınızı sürekli aynı pozisyonda tutarsanız, kan sirkülasyonu azalır. Fazla kilolarınızı vermeye çalışmalısınız. Çünkü bacaklarınızdaki damarlar üzerinde baskı oluşur. Bacaklarınızı yükseltmeli ve üst üste atmamalısınız. Böylece kan damarları üstündeki baskıyı azaltırsınız. Sık giysiler ve yüksek topuklu ayakkabılar giymemelisiniz. Bu tür şeyler kanın damarlardan geçmesini zorlaştırabilir. Günlük egzersizler yaparsanız, kan dolaşımınızı arttırabilir bacak kaslarınızın gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Varisin Tedavisi Nedir?

Son 10 yılda gelişmiş teknolojiyle beraber, bütün varis hastaları ameliyatsız tedavi edilebilir hale gelmiştir. Radyofrekans ve lazer yöntemleriyle damar içinden işlem yapılabilir. Köpük ve skleroterapi gibi yöntemlerde ise damar içerisinden çok ince bir iğne yapılabilir. Tabii bu yöntemlere karar verilmesi için, bizlere başvurmanız ve muayene olarak rahatsızlığınızın derecesini öğrenmemiz gerekir.

Peki, venöz yetmezlik tedavi edilmezse ne olur?

Venöz yetmezlik tedavi edilmezse derin toplardamarları etkileyebilir, bir süre sonra buralarda yetmezlik gelişebilir. Sonuçta bacaktaki ağrılar artar, ilerleyen dönemlerde ayakların iç kısımlarında yaralar açılır. Varis Tedavi edilmezse yaralar iyileşmez. Bu yaralar, varis ülseri yaralarına dönüşebilir. Bu yüzden, uzman bir radyolog tarafından tedavi edilmesi gerekir.

 • Varis Yarası Kremi
  Varis Yarası Kremi Nedir?

  Varis Yarası Kremi varis kremleri ile karıştırılmamalıdır. Varis yarası kremi bacaklardaki varise bağlı olarak ortaya çıkan yaraların tedavisi için kullanılan kremlerdir. Bu kremlerin amacı açık yaraların iyileştirilmesini sağlarlar. Ancak varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe bu varis yaraları açılmaya devam edecektir. 

  Varis kremleri varisi tedavi ettiğini söyleyen ürünlerdir. Ancak hiçbir varis kremi varis hastalığını tedavi edemez. Varis yarası kremleri ise bu açık yaraların iyileştirilmesi için kullanılırlar. 

 • Varise Ne İyi Gelir?
  Varise Ne İyi Gelir?

  Varis, damarlarda boğum oluşması ve damarlarda genişlemeler olması sonucunda ortaya çıkar. En yaygın görülen vücut bölgesi bacak ve ayak damarlarıdır. Bunun sebebi ise ayakta dururken veya yürürken vücudun alt kısmında olan bacaklara çok fazla baskı yapılmasıdır. Peki varise ne iyi gelir. Varis ağrılarını azaltmak ve varisi engellemek için çeşitli varis egzersizleri bulunuyor, bu egzersizler ile varisi önlemek biraz daha kolay olabilir. Sürekli oturmak veya ayakları hareket ettirmemek bu soruna neden olur. Bunun için oturmaya bir süre ara verip kısa ve sürekli yürüyüşler yapılmalıdır.

  Varis Egzersizleri

  Aslında varis hastalığının belirtileri olan ağrıları hafifletmek ve varisin ilerlemesini sağlamak için varis egzersizleri yapmak yararı olabilir.

  • Bir sandalyede oturup topuklarınızı sağlam bir şekilde yere basın ve ayakların ön kısmını kaldırıp indirin. Daha sonra ayakların önünü basıp topuklarınıza aynı işlemi yapın. Bu hareketleri 20 kez tekrarlayın.
  • Başka bir egzersiz ise yere sırt üstü uzanıp bacaklarınızı 45 derecelik açıyla yukarı doğru kaldırın. Bu pozisyondayken tek bacağınızı saat yönünde döndürün ve 20 kez tekrarlayın. Diğer bacağınız için de aynı işlemi yapın.
  Varis İlaçları

  Eczanelerde ve internette pek çok varis ilaçları bulunur. Bu ilaçların varisi tedavi etmek gibi bir özelliği olmadığını unutmamak gerekir. En önemlisi ve doğrusu bir doktora gidip onun önerdiği varis ilaçlarını kullanmaktır. Önerilen bazı varis ilaçları mevcuttur. Daflon, görülen şişlik, kramp problemlerine yönelik olarak kullanılır. İlacın rahatlatma etkisi bulunur. Fakat bu ilacın hamilelerde kullanılması önerilmiyor. Doxium, yakınmaları azaltan bir ilaç türüdür. Venoruton forte ise, bacak ağrısı, ödem ve kramplardan geçici kurtulma sağlar. 

  Varis İçin Ne Yapılmalı?
  • Ortaya çıkan ağrıları engellemek için bacaklarınızı yukarıda tutun. Bunun için varis yastıklarından alabilirsiniz. Fakat alternatif olarak bacaklarınızın altına üç adet yastık koyabilirsiniz.
  • Özellikle yaz aylarında fırsat buldukça yüzmeye çalışmalısınız. Yüzmek ağrı ve kramp problemlerini engeller.
  • Bacaklarınıza düzenli olarak masajlar yapın.
  • Egzersizleri yaparken varis çorabı kullanabilirsiniz.
  • Çok kiloluysanız kilo vermeye özen gösterin.
  • Krem, sülük gibi tedavi yöntemlerini kullanmayın. Bunların ne kadar yararlı olduğundan bahsedilse de vücut için zararları da bulunuyor.

  Varisi önlemek için ne yapılabilir.

  Varis hastalığı aslında önlenmesi mümkün olan bir hastalık değildir. Bu nedenle varisi önlemek için alınacak önlemler varisin oluşmasını değil daha çok varisin ilerlemesini yavaşlatacaktır.

 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

 • Varis Ağrısına Ne İyi Gelir
  Varis Ağrısına Ne İyi Gelir

  Yaklaşık her 6 kişiden 5'inde görülen varis, dünya genelinde insanları en çok etkileyen problemlerden biri. Bacak toplardamarlarında yapısal bir bozukluk nedeni ile oluşan varis, kirli kanın dolaşıma girmeyip, damar içinde birikmesi ile oluşur. Toplardamar içerisinde bulunan ve kirli kanın aşağıya inmesini engelleyen kapaklar görevini yapamaz, kan yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru iner. Damarlardaki genişlemeye bağlı olarak, bacaklarda birtakım sıkıntılar oluşur. Kramplar, ciltte renk değişimi, ağrı, şişlik gibi belirtiler verir. Ağrı bunların içerisinde en şiddetlisidir. 

  Varis Ağrılarına Ne İyi Gelir?

  Varis ağrıları, gün içinde hasta ayakta durdukça yoğunlaşır. Uyku sırasında damarlar içerisinde biriken kirli kan dağılır. Buna bağlı olarak da şişlik hafifler. Varis ağrılarını dindirmek için geçici çözümler uygulanabilir.

  • Bunlardan ilki bacakları her gün düzenli olarak, yaklaşık yarım saat kadar kalp hizasından yüksek bir konuma koyarak dinlendirmektir.
  • Bir diğer yöntem ise varis çorabı kullanmaktır. 
  Varis Çorabı Nedir?

  Varis çorabı, bacaklara belirli bir sıkılıkta basınç uygulayarak kirli kanın dolaşıma girmesini sağlayan medikal bir üründür. Tedavi yöntemi değildir ancak hastanın varisleri ile ilgili şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Çoraplar, hekim tarafından hastaya özel olarak verilir. Bir kişide işe yarayan varis çorabı bir diğerinde faydalı olmayabilir. Çoraplar varis ağrıları üzerinde etkilidir, varisin kendisini tedavi etmez. 

  Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

  Varis ağrısı için uygulanacak geçici çözümler bir yere kadar işe yarayacaktır. Ağrılardan kurtulmanın en kesin yöntemi, varislerin tedavi edilmesidir. Günümüzde varis tedavisi, konusunda uzman hekimler tarafından çok kısa sürede yapılır. Ağır ve sancılı bir yöntem olan damarların ameliyat ile bacaktan çıkarılması yerine alternatif ameliyatsız tedavi yöntemleri gelişmiştir. 

  Yeni Tedaviler ile Başarılı Sonuçlar

  Ameliyatlı varis tedavisi, varisli damarın bacaktan kopartılarak çıkartılması esasına dayanır. Lazer, köpük, radyofrekans gibi yöntemler ise, yine damarın işlevsizleştirilmesine yöneliktir. Ancak buradaki fark, uygulamaların hastanın bacağında kesik açmadan yapılmasıdır. Klinik ortamında, yaklaşık yarım saat kadar süren seanslar ile, sorunlu toplardamar kapatılır ve bölgeye kirli kan akışı engellenir. 

 • Varis Nasıl Önlenir?
  Varis Nasıl Önlenir?

  Kalın varislerin şiddetini azaltmak için kilo almamak, dar kıyafet giymemek gibi yöntemler kullanılabilir. En etkili yöntem ise tedavi olmaktır.

  Varisten kurtulmak için mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Evde uygulanan yöntemler, sülük tedavisi gibi yöntemler tercih edilmemelidir. Ameliyat için de doktora danışıp ona göre bir yol izlenmesi gerekir. Ani kararlarla bu yöntemlerin uygulanmamasına özen gösterilmelidir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • A
  Aslı22.02.2019

  Merhaba Dr. Rengin Türkçüler varis tedavisi ücreti nekadar

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Aslı hanım merhabalar Ankara da yapmış olduğum varis tedavileri hakkında detaylı bilgi için bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayacağız. Teşekkürler.

 • Y
  Yasin Demir04.02.2019

  Merhaba Dr. Rengin Türkgüler Varis tedavisi olmak istiyorum muayene ücreti ne kadardir Ankarada oturuyorum bilgi verirseniz sevinirim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Yasin bey merhabalar. Fiyat bilgisi ve randevu için 0532 385 31 93 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 • A
  Ahmet Bal04.01.2019

  Hocam benim annemde varis var bir arkadaşımda annesini sizde varis tedavisi yaptırmış ve çok memnun kalmışlar lazer ve köpük fiyatınız nedir ve ocak ayının sonu için bana randevu verebilir misiniz annemin adı Meryem Bal teşekkür ederim saolun

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ahmet bey merhabalar,geçmiş olsun.Tedavi fiyatları ve randevu için 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızı ararsanız size bilgi vereceklerdir. İyi günler diliyorum.

 • E
  Esin Ayhan19.12.2018

  Hocam merhaba, benim bacaklarımın arka tarafında kalın kalın damarlar var. Bu damarlardan dolayı çok sıkıntı çekiyorum. Çok çirkin göründüğü için denize bile giremiyorum. Bu kadar kalın varisler tedavi edilebilir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Esin hanım merhabalar ! EVLA tedavisi sayesinde ameliyat olmadan,çok kolay bir yöntemle varislerinizden kurtulmanız elbette mümkündür. 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.Teşekkürler.

 • A
  Asuman Terzi16.10.2018

  Bende çok fazla kılcal varis var ve bu varisler bacaklarımda kıl var gibi görünmesine neden oluyor. Bu kadar yoğun kılcal varisin tedavisi mümkün müdür. Bir de kaç seans sürer. Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Asuman hanım geçmiş olsun. Bacaklarınızda gördüğünüz kılcal varislerin tedavisi mümkündür. Bu nedenle muayene randevusu almanızı tavsiye ederim.

 • K
  Kasım Salih06.07.2018

  merhaba, benim bacaklarım çok fazla ağrıyor. özellikle geceleri uykumdan uyanacak kadar sıkıntı çekiyorum. bunun için bir kaç defa kalp damar cerrahına gittim. sorun yok dediler. sebebi ne olabilir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kasım bey öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.Bunun teşhisini burda koymak zor olduğu için kliniğimze gelerek sizin için uygun olan tedavi planını belirlemek için size ayakta Doppler Us ve ultrason çekmesi gerekir Dr. Rengin hocamızın. Damarlarınızın ağrımasının sebbei varise bağlımı değilmi buna karar verilerek tedavinize karar verilir.Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314