1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Varis

Varis Nedir? 

Varisten genellikle kadınlar daha çok şikayetçidir. Ayrıca estetik bakımdan tende hoş bir görüntü oluşturmaz. Bu belirtileri görenler varis nedir diye araştırmaya başlarlar. Kadınlarda görülen bazı hormonlar, varis oluşmasını arttırabilir. Vücuttaki pompalanan kan, kalbin kapakçıklarına geldiği zaman, kapakçıkların tam olarak kapanmaması sonucu fazla basınç yapar ve bacaklardaki toplardamarlar genişler. Böyle bir durumda bacaklarda gözle görülebilen varisler ortaya çıkabilir.

Bacakta varis neden olur?

Erkeklerde VarisBacakta varis neden olur diye daha ayrıntılı bilgiye sitemizde cevaplar bulabilirsiniz.

Erkeklerde Varis Neden Olur?

Erkeklerde varis hastalığının artmasının nedeni, yürüyüş ve sporun az yapılmasındandır. Erkekler evlerinden işlerine giderken en fazla arabaya, otobüse veya toplu taşıma araçlarına kadar yürürler. Bu da erkeklerde varis rahatsızlığının görülme nedenlerindendir. İş alanlarında, eskiye göre çok oturarak veya hareketsiz olarak çalıştığı için kilo alırlar. Bu da rahatsızlıktaki başka bir neden olabilir.

Varis Başlangıcına Ne İyi Gelir?

Uzun süre oturmaktan veya ayakta kalmaktan kaçınmalısınız. Bacaklarınızı sürekli aynı pozisyonda tutarsanız, kan sirkülasyonu azalır. Fazla kilolarınızı vermeye çalışmalısınız. Çünkü bacaklarınızdaki damarlar üzerinde baskı oluşur. Bacaklarınızı yükseltmeli ve üst üste atmamalısınız. Böylece kan damarları üstündeki baskıyı azaltırsınız. Sık giysiler ve yüksek topuklu ayakkabılar giymemelisiniz. Bu tür şeyler kanın damarlardan geçmesini zorlaştırabilir. Günlük egzersizler yaparsanız, kan dolaşımınızı arttırabilir bacak kaslarınızın gelişmesini sağlayabilirsiniz.

Varisin Tedavisi Nedir?

varisin-tedavisi-nedirSon 10 yılda gelişmiş teknolojiyle beraber, bütün varis hastaları ameliyatsız tedavi edilebilir hale gelmiştir. Radyofrekans ve lazer yöntemleriyle damar içinden işlem yapılabilir. Köpük ve skleroterapi gibi yöntemlerde ise damar içerisinden çok ince bir iğne yapılabilir. Tabii bu yöntemlere karar verilmesi için, bizlere başvurmanız ve muayene olarak rahatsızlığınızın derecesini öğrenmemiz gerekir.

Peki, venöz yetmezlik tedavi edilmezse ne olur?

Venöz yetmezlik tedavi edilmezse derin toplardamarları etkileyebilir, bir süre sonra buralarda yetmezlik gelişebilir. Sonuçta bacaktaki ağrılar artar, ilerleyen dönemlerde ayakların iç kısımlarında yaralar açılır. Varis Tedavi edilmezse yaralar iyileşmez. Bu yaralar, varis ülseri yaralarına dönüşebilir. Bu yüzden, uzman bir radyolog tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Kronik Venöz Yetmezlik Nedir?

Bacaklarınızdaki damarlar kanı kalbinize geri taşır. Kanın geriye doğru akmasını önleyen tek yönlü valfleri vardır. Kronik venöz yetmezliğiniz varsa, valfler olması gerektiği gibi çalışmaz ve kan bacaklarınıza geri dönebilir. Bu, kanın toplanmasına veya damarlarda toplanmasına neden olur.
Zamanla, Kronik Venöz Yetmezlik bacaklarınızda ağrı, şişme ve cilt değişikliklerine neden olabilir. Ayrıca bacaklarınızda ülser adı verilen açık yaralara da yol açabilir.

Kronik Venöz Yetmezlik Nedenleri

Bacağınızdaki derin bir damardaki ( derin damar trombozu adı verilen ) bir kan pıhtısı bir valfe zarar verebilir. Egzersiz yapmazsanız , bu da CVI'ye neden olabilir. Böylece uzun süre oturabilir veya ayakta durabilirsiniz. Bu, damarlarınızdaki basıncı yükseltir ve valfi zayıflatabilir.
Kadınların CVI alma olasılığı erkeklerden daha fazladır. Aşağıdaki durumlarda da şansınız daha yüksek olabilir:
• Şişman
• 50 yaş üstü
• Hamile veya bir kereden fazla hamile kalmış
• CVI öyküsü olan bir aileden
• Kan pıhtısı öyküsü olan biri
• Sigara içen

Kronik Venöz Yetmezlik Belirtileri

Bunları bacaklarınızda görebilirsiniz:
• Özellikle alt bacak ve ayak bileğinde şişme veya ağırlık
• Ağrı
• Kaşıntı
• Varis (cildin yüzeyine yakın bükülmüş, genişlemiş damarlar)
• Deri gibi görünen cilt

Tedavi olmadan, basınç ve şişme bacaklarınızdaki kılcal damarlar denilen küçük kan damarlarını patlatacaktır. Bu, özellikle ayak bileklerinin yakınında cildinizi kırmızımsı kahverengi yapabilir. Bu şişlik ve ülserlere neden olabilir. Bu ülserlerin iyileşmesi zordur. Ayrıca enfekte olma olasılığı daha yüksektir, bu da daha fazla soruna neden olabilir.

Kronik Venöz Yetmezlik belirtilerinden herhangi birine sahipseniz, doktorunuzla konuşun. Ne kadar erken tedavi ederseniz, ülser olma olasılığınız o kadar az olur.

Kronik Venöz Yetmezlik Teşhisi

kronik venöz yetmezlikDoktorunuz tıbbi geçmişinizi alacaktır. Daha sonra vasküler veya dupleks ultrason adı verilen bir testle bacaklarınızdaki kan akışını kontrol ederler . Doktorunuz cildinize damarın üzerine küçük bir cihaz yerleştirecektir. Ses dalgalarını kullanarak kan damarını görebilir ve kanın ne kadar hızlı ve hangi yönde aktığını kontrol edebilirler.
Bazen bacağınızın şişmesinin diğer nedenlerini kontrol etmek için röntgenlere veya özel taramalara ihtiyacınız olabilir.

Kronik Venöz Yetmezlik Tedavisi

Ana hedef şişmeyi durdurmak ve bacak ülserlerini önlemektir. Doktorunuz yaşınıza, belirtilerinize ve diğer şeylere göre bir tedavi kombinasyonu önerebilir. CVI'nın yönetilmesine yardımcı olacak bazı seçenekler şunlardır:

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Bacak damarlarınızda kan akışına daha iyi yardımcı olabilirsiniz. Adımlar şunları içerir:

Varis çorapları. Bu elastik çoraplar, kanın hareket etmesine yardımcı olmak için bacaklarınıza baskı yapar. Farklı sıkılıklara, uzunluklara ve stillere sahiptirler. Doktorunuz hangisinin sizin için en uygun olduğunu önerebilir.
Hareketi. Uzun süre oturmamaya veya ayakta durmamaya çalışın. Bir süre oturmanız gerekiyorsa, kan akışınıza yardımcı olmak için bacaklarınızı, ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi sıkın veya sıkın . Çok ayakta durursanız, oturmak ve ayaklarınızı kaldırmak için mola verin. Bu, bacak damarlarınızdaki basıncı düşürmeye yardımcı olur.
Egzersiz yapmak. Çalışma dışarı vücudunuzun sizin de kanı pompalamak yardımcı olur. Yürüme, bacaklarınızı daha güçlü hale getirmenin ve kan akışını artırmanın iyi ve basit bir yoludur.
İlaçlar
Doktorunuz enfeksiyonları veya bacak ülserlerini tedavi etmek için bir antibiyotik reçete edebilir. Bazen, kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olmak için size ilaç verirler.
Tıbbi Yöntemler
CVI'nız daha ilerideyse, cerrahi olmayan bir tedaviye ihtiyacınız olabilir.
Skleroterapi . Doktorunuz problem damarına bir çözüm enjekte edecektir. Damar izler, daha sağlıklı damarlardan kan akmaya zorlar. Zamanla, vücudunuz yaralı damarı emer.
Endovenöz termal ablasyon . Bu yeni yöntem, problem damarını ısıtmak ve kapatmak için yüksek frekanslı radyo dalgaları veya lazer kullanır.
Ameliyat
Her 10 kişiden 1'inden azında CVI ameliyatı gerekir.
Bağlanma. Damar kesilir ve bağlanır, böylece kan akmaz. Doktorunuz ayrıca çok hasarlı bir damarı çıkarabilir. Genellikle aynı gün eve gidersiniz.
Damar onarımı. Doktorunuz damar veya valfleri düzeltir. Bu, bacağınızdaki açık bir kesim veya uzun, içi boş bir kateter veya tüp kullanılarak daha küçük bir açıklıktan yapılabilir.
Damar nakli. Doktorunuz problemli veni vücudunuzun başka bir yerinden sağlıklı biriyle değiştirir.
Damar bypass'ı. Bu üst uyluktaki damarlarda ve sadece en şiddetli vakalarda yapılır. Doktorunuz sağlıklı bir damarın bir kısmını vücudunuzun başka bir kısmından alır. Bunu, etkilenen damarın etrafındaki kanı yeniden yönlendirmek için kullanacaktır. Genellikle hastanede 2-5 gün kalırsınız.

 • Varis Tedavisinden sonra bacaklarım bir tüy gibi hafifledi 03.12.2019
  Skleroterapi varis tedavisi yaptıranlar

  Yaklaşık yirmi yıldır varis sıkıntım vardı.Ağrılarım son on aydır çok artmıştı. Artık özellikle sol ayağımın üstüne basamıyordum. 

  Dr. rengin Türkgüler Hocam'a yaptığım araştırmalar sonucu ulaştım. İyi ki ona rastgelmişim. Rengin Hocam ilk olarak görüntülü

  inceleme yaptı. Her iki bacağımda da dışardan da rahatça görünen kalın varisli damarlarım vardı. Ana damarımda sorun olmadığını

  söyledi. Rengin Hocam her iki bacağım için skleroterapi tedavisi yapacağını belirtti. İlk seansıma aynı gün başladı. Hiç ağrı hissetmedim.

  Rengin Hocam ertesi gün içinde randevu verdi ve ikinci seansımı aldım. Bir mucize gibiydi. Bacaklarım bir tüy gibi hafifledi. Çok şükür

  ağrılarım son buldu. İlk bir hafta varis çorabı giydim ve merhemimi, yağımı sürdüm. Bir ay sonra Rengin Hocam'a kontrole geldim.

  Beraber öncesi fotoğraflarıma baktık. Hiç bir damarımın izi kalmamıştı. Ağrılar bitmişti.

  Dr. Rengin Türkgüler hocam size çok teşekkür ederim. Derdime derman oldunuz.

  Uzun yıllar bu kutsal mesleği yapmanızı, benim gibi herkese şifa vermenizi dilerim.

  Emekli İngilizce Öğretmeni 

  Aylin ÇAKIREL 

 • Bacaklarımdaki varislerden dolayı ağrı yaşıyordum. 07.10.2020

  Merhaba, Ben Osman Canpolat

  Yaklaşık 10 yıldır bacakalarımdaki varislerden dolayı oluşan ağrı yaşıyordum. Taki yolum güleryüzlü ekibi ve kıymetli Rengin hocam ile karşılaşana kadar. Çok belirgin hatlar olmasına rağmen umutsuzluk nedir bilmeden beni güleryüzü ve bilgeliği ile uzman eli ile iki seansta ağrılarımda son verdi. Sanmıyorum ki onun tedavisi uygıladığı, tedavi tekrarlasın. Çok teşekkür ederim.

  Güvenmenin adresi Rengin hocam.

  İyi çalışmalar diliyorum :) Elleriniz şifa dağıtıyor.

 • Ben böyle bir sonuç beklemiyordum 03.05.2017
  Köpük tedavisi yaptıran hasta yorumu

  Merhabalar ben Rengin Hanım'a Doktor anneler grubundan ablamın tavsiyesi üzerine geldim. İlk geldiğim gün bana güleryüzü , samimi sohbeti ile o kadar güven verdiki :)

  Tedaviye başladığımda bu samimi sohbet güleryüz profesyonelliğe dönüştü. İşinde o kadar başarılı ki.... Ben böyle bir sonuç beklemiyordum. Uzun yıllardır varislerimle yaşadım. Şimdi Rengin Türkgüler 'in  sayesinde varsilerimden kurtuldum.

  ÇOOK MUTLUYUM. Rengin Hanıma ve güler yüzü ile ilgisi ile Safiye Hanıma çoook teşekkür ederim.

  İyiki varsınız iyiki sizi tanımışım

  RENGİN TÜRKGÜLER.....

 • Varislerimden kurtuldum 03.01.2018
  Bacak kılcal damar tedavisi yaptıranlar

  Genç kızlığımdan beri varislerim vardı. Korkumdan dolayı tedavi olamıyordum.  Rengin hn. muayenesini TV gördüm. Bir cesaret geldim. Rengin hn. görüştüm. Konuşmaları , ilgi ve alakası ile tedavi olmaya karar verdim. 3 seans geldim. Varislerimden kurtuldum. Bu zamana kadar boşuna beklemişim, korkmuşum. Varisleri olan , tedaviden korkanlar hiç korkmadan Rengin hn. muayenehasine gelip tedavi olabilirler .

  Rengin hn ve Safiye hanıma çok teşekkür ederim.

   

 • Varislerim iki seansta bitmiş durumda 09.04.2019
  Varislere köpük tedavisi yaptıranlar

  Sayın Rengin Hocam;

  Varis tedavisi için geldiğim bu yerde büyük memnuniyetle ayrıldım.Abimde de olduğu için tekrarlamasından çekiniyordum ama rengin Hocamla birlikte 2 seansta iki bacağımda bitmiş durumda.

  Şuan çok rahatım bügünde kontrole geldim ve herşeyin çok iyi gittiğini öğrendim. Hem sağlık açısından hemde görünüş açısından heryeş çok iyi. İlginiz, güler yüzünüz herşey için çok teşekkürler.

  Benim işlemim artık bitti.

  Sevgilerle

  Kadir Yiğit Hatipoğlu

  01.04.2019

 • Varisi önleme tedbirleri, beslenme ve jimnastik
  Önleme tedbirleri, beslenme ve jimnastik

  İlk aşamalarda, hastalık hastaları nadiren rahatsız eder. Bununla birlikte, genişlemiş damarların varlığı, onları henüz rahatsız etmeseler bile, yaşam için büyük bir tehlike taşır, çünkü herhangi bir anda en tehlikeli komplikasyon ortaya çıkabilir - tromboflebit .

  Varisli damarlarda, hasarlı valfler kanın yüzeysel venöz sisteme girmesine izin vererek buradaki basınçta bir artışa neden olur ve bu da genişlemelerine yol açar. Kan akışı yavaşlar, dokulara oksijen girişi azalır, ülserler ortaya çıkar.

  Hastalığın nedenleri:

  • kalıtım; kalıtsal damar zayıflığı
  • uzun vadeli statik yükler
  • sedanter yaşam tarzı
  • hormonal ilaçlar ve hormonal bozukluklar almak
  • gebelik
  • bacak yaralanmaları
  • ağırlık kaldırma, aşırı yükleme (örneğin, birkaç yıl hareketsiz bir yaşam tarzından sonra aktif eğitimin aniden başlaması)
  • sigara içmek

  Risk grubu , eşit derecede genç ve yaşlı insanları içerir:

  • yüksek topuklu giyenler;
  • aktiviteleri bacaklarda ağır bir yük ile ilişkili olan sporcular (tenis, halter, vücut geliştirme);
  • mesleği, çalışma günü boyunca saatlerce ayakta çok zaman geçiren kuaför, satış elemanı, öğretmen, garson ve diğer mesleklerin temsilcilerini yapar;
  • "Hareketsiz" meslekler ve bacak bacak üstüne atmayı sevenler;
  • kahve ve alkol severler, çünkü bu ürünler vücudu kurutur ve böylece kanı kalınlaştırır, kalbe geri dönüş yolunu zorlaştırır.

  Bir hastalık nasıl tanınır:

  Çalışma gününün sonunda bacaklarınızda ağırlık hissederseniz ve en sevdiğiniz ayakkabılarınız hafif ödem nedeniyle sıkıştıysa, bunlar ilk işaretlerdir. Periyodik olarak ortaya çıkan kramplar, baldırlarda ağrı da belirtidir.

  Damarlardaki gözle görülür değişiklikler genellikle küçük kılcal - örümcek damarların ortaya çıkmasıyla birlikte.

  İleride büyük damarlarda geri dönüşü olmayan süreçler meydana gelir, yüzeye çıkarlar, bazı yerlerde cilt incelir ve düğümlü görünürler.

  Beslenme ve diyet

  Varisli damarlar için bir diyet maksimum sebze ve meyvedir, minimum tuzlu beslenmedir. Hayvansal protein, yağ ve rafine karbonhidrat bakımından düşük bir diyet. Baharatlı yiyecekler kanı kalınlaştırır ve bu da kan pıhtılarının oluşumuna yol açar. Alkol de benzer etkiye sahiptir. Mümkün olduğunca az et tüketilmesi tavsiye edilir. Vejetaryen yemeklerini tercih eden Papualılar ve Uzakdoğu halklarının bu hastalıktan hiç muzdarip olmaması boşuna değildir.

  Diyetinize balıkları, taze meyve ve sebzeleri, lif bakımından zengin, C vitamini yönünden zengin yiyecekleri ve rutini dahil edin. Hepsi bitki ürünlerinden faydalıdır. ABC prensibi burada çalışır, burada A havuç, B marul ve C yeşillik ve turunçgillerdir. Bu listeye kan damarlarının duvarlarını güçlendiren çok önemli iki vitamin daha eklenmelidir. Bunlar zeytinyağında bulunan E vitamini ile cevizde, yeşil çayda ve kuşburnunda bulunan P vitaminidir. C ve E vitaminleri, damarların ve venöz kapakların bağ dokusu olan kolajenin bileşenleridir. Şaşırtıcı bir şekilde, filizlenmiş buğday ve çavdar taneleri, bezelye, fasulye ve yeşil soğan damarları temel besinlerle zenginleştirir ve daha elastik hale getirir. Sarımsak özel bir yere sahiptir.

  Varisi Önleme:

  Varisli damarların ilk belirtilerine sahipseniz, oldukça basit kurallara uymak yavaşlayacak ve hatta bazı durumlarda daha fazla gelişmesini önleyecektir.

  • Sıcak banyolar, sauna, uzun süre güneşe maruz kalmaktan uzak durun. Yukarıdakilerin tümü venöz tonu azaltır, alt ekstremitelerde kanın durmasına neden olur.
  • Daha fazla hareket edin . Düzenli egzersiz, damarları güçlendirmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Orta derecede aerobik, koşu ve yüzme damarlarınızın iyileşmesine yardımcı olacaktır.
  • Ağırlığı azaltın . Aşırı kilolu kişiler özellikle bu hastalığa karşı hassastır. Şişman bir kişinin kan damarlarında normal kilolu bir kişiye göre daha fazla kan vardır, bu nedenle bu tür damarlar çok fazla yüke sahiptir. Böyle bir durumdaki fazla kilolu insanlar, sadece bir parça tavsiye verebilir - kilo vermek ve kilolarını sürekli normal tutmak.
  • Damarları sıkıştıracağı için dar giysiler, çoraplar ve sıkı elastik bantlı çoraplar giymeyin. Ancak destekleyici taytlar ve çoraplar varisli damarların bir dereceye kadar önlenmesine yardımcı olur.
  • Eşit olarak değişen yükler, asla aynı konumda uzun süre kalmayın.
  • Bacak bacak üstüne atma! Bir dizini diğerinin üzerine atmak, kan akışının yolunda bir engel oluşturur.
  • Taşı. Uzun süre ayakta durmak varisli damarlara neden olabilir, çünkü bu durumda normal kan akışı bozulur. Uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa ağırlığınızı değiştirmeye çalışın. Uzun süre oturmak da sizin için iyi değildir: Zaman zaman kalkıp odanın içinde dolaşın veya yarım saatte bir yürüyün.
  • Sabah egzersiz yapın. Yatmadan önce ve sabah uyandıktan sonra, ayak parmaklarınızı ve ayaklarınızı 3-5 dakika döndürün - bu, alt ekstremitelerde kan dolaşımını iyileştirir.
  • Çok yüksek topuklu veya dar ayakkabılar giymeyin.
  • İşten sonra ayaklarınızın üzerine soğuk su dökün .
  • Yazın su kenarlarında daha fazla yürüyün .

  Varis hastası değilseniz, ancak sadece buna yatkınsanız, günlük kendi kendine masaj, nazikçe okşayarak ve bacaklarınızı aşağıdan yukarıya doğru yoğurarak önleme için yararlı olacaktır.

  "Varis" teşhisi zaten konulmuşsa, bacaklar için masaj prosedürleri kontrendikedir!

  Egzersiz eksikliği ve kronik kabızlık, varis gelişimine katkıda bulunan faktörlerdir.

  İş yerinde geçen bir günün ardından akşam bacaklarınızda ağırlık hissederseniz, uyurken ve dinlenirken bacaklarınızı yüksekte tutmalısınız. Dinlenirken, kitap okurken, TV izlerken - bacaklarınızı daha yükseğe atın. Yüksek bir yastık veya rulo kullanabilirsiniz.

  İşinize masada uzun bir oturma eşlik ediyorsa veya uzun süre ayakta kalıyorsanız, bacaklarınızın pozisyonunu daha sık değiştirmeli, yerine oturmalı ve ayaklarınızı döndürmelisiniz.

  Duştan veya banyodan sonra ayaklarınızı soğuk suyla durulayın. Bu hastalık için yararlı olan sporlar vardır, her şeyden önce yüzmek, aynı zamanda yürüyüş, hafif koşu, bisiklet, kayak.

  Sağlık ve terapötik jimnastik :

  Günlük özel egzersizler büyük fayda sağlayacaktır:

  1. Ayak parmaklarında yükselin. Başlangıç ​​pozisyonu - dik dururuz, ayaklar birbirine paraleldir ve birbirine bastırılır. Bire kadar - ayak parmaklarınızda yükselin, iki sayıya yükselin - kendinizi başlangıç ​​pozisyonuna indirin. 20-30 kez tekrarlayın.
  2. Yükseliş (çoraplar - ayrı). Başlangıç ​​pozisyonu - düz durun, topuklar - birlikte, ayak parmakları - ayrı. Bire kadar - ayak parmaklarınızda yükselin, iki sayıya yükselin - kendinizi başlangıç ​​pozisyonuna indirin. 20-30 kez tekrarlayın.
  3. Yüksel (topuklar ayrı). Başlangıç ​​pozisyonu - düz durun, ayak parmakları - birlikte, topuklar - ayrı. Böyle bir çarpık ayak pozisyonu ortaya çıkıyor. Bire kadar - ayak parmaklarınızda yükselin, iki sayıya yükselin - kendinizi başlangıç ​​pozisyonuna indirin. 20-30 kez tekrarlayın.
  4. Bir başka yararlı egzersiz, sırtüstü pozisyonda yapılan "bisiklet" tir. Bu egzersizi yaparken bacaklarınızı sonuna kadar düzeltmek çok önemlidir.

  Bu basit egzersizleri günlük aktivitelerinizi yaparken bile yapabilirsiniz (ofiste yulaf lapası pişirirken veya fotokopi makinesinin başında dururken). Sağlıklı olmak!

 • Varis Muayenesi Sırasında Ne Olacak?

  Varis Muayenesi Sırasında Ne Olacak?

  Kliniğimize başvuran hastaların tamamının tüm varis konsültasyonları girişimsel radyoloji uzmanı tarafından renkli doppler ultrason eşliğinde yapılır. Muayene ücretlidir ve bu ücrete ayakta renkli doppler ultrason dahildir. Doppler ultrason için ayrıca ücret alınmaz. Yapılan bu işlem varislerinin teşhisinde yüksek hassaslık sağlayacağı gibi tedavinin başarısına da doğrudan etki eder.

  Varis muayeneniz sırasında, doktorunuz sizinle sorunun tam olarak ne olduğunu, nereden kaynaklandığını ve hangi tedavilerin uygun olduğunu tartışacaktır. Size tam maliyet ve fiyatlandırma detayları ile detaylı bir tedavi planı verilecektir, böylece ödeme konusunda sürpriz olmayacaktır.

  Kişisel Hasta Koordinatörünüz de tüm sorularınızın cevaplandığından ve prosedür hakkında tam olarak bilgilendirildiğinizden emin olmak için sizinle konsültasyona katılacaktır. İhtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir konuda size yardımcı olmak için istişareyi takiben hazır olacaklar ve başka sorularınızı cevaplayacaklardır. Konsültasyonunuza katıldıktan sonra, hastalığınızı ve gereksinimlerinizi bilirler ve tedaviniz boyunca size rehberlik etmek için daima orada olacaklardır.

 • Varis Hastalığı Ciddi Midir?
  Varis Hastalığı Ciddi Midir?

  Varis sadece çirkin bir sıkıntı değil, aynı zamanda sizi kan pıhtıları, ülserler, şişme, hiperpigmentasyon ve venöz hastalık riskine sokan potansiyel sağlık tehlikeleridir.

  Varisi olan hastalar, bacaklarda ağrı ve rahatsızlık, kaşıntı, yorgunluk ve cildin şişmesi gibi semptomlar da yaşar. Bu semptomlar tedavi edilmemiş varislerde daha da kötüleşebilir ve şu anda semptomlar yaşamıyorsanız, bunlar zamanla gelişebilir.

  Varisleşmiş damarlarınız hakkında endişeleriniz varsa, o zaman sizin için en iyi tedavi yöntemini önerebilecek deneyimli girişimsel radyoloji uzmanımızla görüşmek için iletişime geçmenizi öneririz.

 • 20 Yaşında Varis Olur mu?

  20 yaşında varis olur mu?

  Varis hastalığı yaygın olarak genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık olduğu için 20 yaş gibi genç bir yaşta dahi ortaya çıkabilir. Varisin ortaya çıkmasına neden olan faktörler bu hastalığın erken yaşta ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle varis hastalığına yakalanmak için temelde genetik yatkınlık var ise hastalığın ortaya çıkması erken yaşta ortaya çıkabilir. Bu nedenle cevap vermek gerekirse 20 yaşında varis olabilir denilebilir.

 • Varis Yarası Kremi
  Varis Yarası Kremi Nedir?

  Varis Yarası Kremi varis kremleri ile karıştırılmamalıdır. Varis yarası kremi bacaklardaki varise bağlı olarak ortaya çıkan yaraların tedavisi için kullanılan kremlerdir. Bu kremlerin amacı açık yaraların iyileştirilmesini sağlarlar. Ancak varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe bu varis yaraları açılmaya devam edecektir. 

  Varis kremleri varisi tedavi ettiğini söyleyen ürünlerdir. Ancak hiçbir varis kremi varis hastalığını tedavi edemez. Varis yarası kremleri ise bu açık yaraların iyileştirilmesi için kullanılırlar. 

 • Varise Ne İyi Gelir?
  Varise Ne İyi Gelir?

  Varis, damarlarda boğum oluşması ve damarlarda genişlemeler olması sonucunda ortaya çıkar. En yaygın görülen vücut bölgesi bacak ve ayak damarlarıdır. Bunun sebebi ise ayakta dururken veya yürürken vücudun alt kısmında olan bacaklara çok fazla baskı yapılmasıdır. Peki varise ne iyi gelir. Varis ağrılarını azaltmak ve varisi engellemek için çeşitli varis egzersizleri bulunuyor, bu egzersizler ile varisi önlemek biraz daha kolay olabilir. Sürekli oturmak veya ayakları hareket ettirmemek bu soruna neden olur. Bunun için oturmaya bir süre ara verip kısa ve sürekli yürüyüşler yapılmalıdır.

  Varis Egzersizleri

  Aslında varis hastalığının belirtileri olan ağrıları hafifletmek ve varisin ilerlemesini sağlamak için varis egzersizleri yapmak yararı olabilir.

  • Bir sandalyede oturup topuklarınızı sağlam bir şekilde yere basın ve ayakların ön kısmını kaldırıp indirin. Daha sonra ayakların önünü basıp topuklarınıza aynı işlemi yapın. Bu hareketleri 20 kez tekrarlayın.
  • Başka bir egzersiz ise yere sırt üstü uzanıp bacaklarınızı 45 derecelik açıyla yukarı doğru kaldırın. Bu pozisyondayken tek bacağınızı saat yönünde döndürün ve 20 kez tekrarlayın. Diğer bacağınız için de aynı işlemi yapın.
  Varis İlaçları

  Eczanelerde ve internette pek çok varis ilaçları bulunur. Bu ilaçların varisi tedavi etmek gibi bir özelliği olmadığını unutmamak gerekir. En önemlisi ve doğrusu bir doktora gidip onun önerdiği varis ilaçlarını kullanmaktır. Önerilen bazı varis ilaçları mevcuttur.

  Varis İçin Ne Yapılmalı?
  • Ortaya çıkan ağrıları engellemek için bacaklarınızı yukarıda tutun. Bunun için varis yastıklarından alabilirsiniz. Fakat alternatif olarak bacaklarınızın altına üç adet yastık koyabilirsiniz.
  • Özellikle yaz aylarında fırsat buldukça yüzmeye çalışmalısınız. Yüzmek ağrı ve kramp problemlerini engeller.
  • Bacaklarınıza düzenli olarak masajlar yapın.
  • Egzersizleri yaparken varis çorabı kullanabilirsiniz.
  • Çok kiloluysanız kilo vermeye özen gösterin.
  • Krem, sülük gibi tedavi yöntemlerini kullanmayın. Bunların ne kadar yararlı olduğundan bahsedilse de vücut için zararları da bulunuyor.

  Varisi önlemek için ne yapılabilir.

  Varis hastalığı aslında önlenmesi mümkün olan bir hastalık değildir. Bu nedenle varisi önlemek için alınacak önlemler varisin oluşmasını değil daha çok varisin ilerlemesini yavaşlatacaktır.

 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

 • Varis Ağrısına Ne İyi Gelir
  Varis Ağrısına Ne İyi Gelir

  Yaklaşık her 6 kişiden 5'inde görülen varis, dünya genelinde insanları en çok etkileyen problemlerden biri. Bacak toplardamarlarında yapısal bir bozukluk nedeni ile oluşan varis, kirli kanın dolaşıma girmeyip, damar içinde birikmesi ile oluşur. Toplardamar içerisinde bulunan ve kirli kanın aşağıya inmesini engelleyen kapaklar görevini yapamaz, kan yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru iner. Damarlardaki genişlemeye bağlı olarak, bacaklarda birtakım sıkıntılar oluşur. Kramplar, ciltte renk değişimi, ağrı, şişlik gibi belirtiler verir. Ağrı bunların içerisinde en şiddetlisidir. 

  Varis Ağrılarına Ne İyi Gelir?

  Varis ağrıları, gün içinde hasta ayakta durdukça yoğunlaşır. Uyku sırasında damarlar içerisinde biriken kirli kan dağılır. Buna bağlı olarak da şişlik hafifler. Varis ağrılarını dindirmek için geçici çözümler uygulanabilir.

  • Bunlardan ilki bacakları her gün düzenli olarak, yaklaşık yarım saat kadar kalp hizasından yüksek bir konuma koyarak dinlendirmektir.
  • Bir diğer yöntem ise varis çorabı kullanmaktır. 
  Varis Çorabı Nedir?

  Varis çorabı, bacaklara belirli bir sıkılıkta basınç uygulayarak kirli kanın dolaşıma girmesini sağlayan medikal bir üründür. Tedavi yöntemi değildir ancak hastanın varisleri ile ilgili şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Çoraplar, hekim tarafından hastaya özel olarak verilir. Bir kişide işe yarayan varis çorabı bir diğerinde faydalı olmayabilir. Çoraplar varis ağrıları üzerinde etkilidir, varisin kendisini tedavi etmez. 

  Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

  Varis ağrısı için uygulanacak geçici çözümler bir yere kadar işe yarayacaktır. Ağrılardan kurtulmanın en kesin yöntemi, varislerin tedavi edilmesidir. Günümüzde varis tedavisi, konusunda uzman hekimler tarafından çok kısa sürede yapılır. Ağır ve sancılı bir yöntem olan damarların ameliyat ile bacaktan çıkarılması yerine alternatif ameliyatsız tedavi yöntemleri gelişmiştir. 

  Yeni Tedaviler ile Başarılı Sonuçlar

  Ameliyatlı varis tedavisi, varisli damarın bacaktan kopartılarak çıkartılması esasına dayanır. Lazer, köpük, radyofrekans gibi yöntemler ise, yine damarın işlevsizleştirilmesine yöneliktir. Ancak buradaki fark, uygulamaların hastanın bacağında kesik açmadan yapılmasıdır. Klinik ortamında, yaklaşık yarım saat kadar süren seanslar ile, sorunlu toplardamar kapatılır ve bölgeye kirli kan akışı engellenir. 

 • Varis Nasıl Önlenir?
  Varis Nasıl Önlenir?

  Varisli damarlar çeşitli nedenlerle gelişir. Risk faktörleri yaş, aile öyküsü, kadın olmak, gebelik, obezite, hormonal replasman veya kontrasepsiyon tedavisi, uzun süreli oturma veya ayakta durma ve diğerlerini içerir. 

  Aile öyküsü veya yaş gibi risk faktörlerinin bazılarından kaçınmak diğerlerinden daha zordur. 

  Ancak varislerin oluşmasını önlemenin bir yolu var mı?

  Ne yazık ki, cevap hayır. Bununla birlikte, mevcut varislerin kötüleşmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca damarlarla ilgili sorunları olabildiğince geciktirmek için sağlıklı bir yaşam tarzı da seçebilirsiniz. 

  İşte birkaç ipucu;

  1. Uzun süre oturma veya ayakta durmaktan kaçının

  Uzun süre tek bir pozisyonda durmak veya oturmak kanınızın bacak damarlarında yer çekimine karşı hareket etmesini zorlaştırır. Bu, damarlarınızdaki basıncın artmasına neden olur. Bu nihayetinde ayak bileklerinin etrafında kan birikmesine neden olabilir ve ayaklarınız ve baldırlarınız şişebilir ve ağrıyabilir.

  Etrafta dolaşmak venöz basıncı azaltacak ve kan dolaşımınızı iyileştirecektir. Fırsat buldukça aşağıdakiler gibi küçük egzersizler yapın:

  • ayaklarınızı tutmak
  • ayak bileklerinizi germek
  • dizlerinizi "yürüyen" tarzda bükmek

  Bacaklarınızı günde en az üç kez, bir seferde 15 dakika kaldırmaya çalışın. Ayaklarınızı kalbin üzerine kaldırmak yerçekimi çemberini kırar. Bu daha iyi kan dolaşımı ve daha az ayak bileği şişmesi ile sonuçlanır.

  1. Varis çorabı giymek

  Varis çorapları, damar kapakçıklarını doğru konumda tutmanıza yardımcı olabilir. Bu, damarların düzgün çalışmasını kolaylaştırır ve kan birikmesini, şişmesini ve ağrıyı azaltır.

  Gün boyunca destekleyici sıkıştırma uyguladıktan sonra daha az gece krampı yaşayabilirsiniz. Damarlarınızın ne kadar hasar gördüğüne bağlı olarak çeşitli sıkıştırma seviyeleri vardır. Dört sıkıştırma seçeneğinden birini seçerken doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir: hafif, orta, sert veya ekstra sert.

  1. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşayın

  Varis, değiştiremeyeceğiniz risk faktörlerine dayanarak gelişebilir. Bu, damarlarınıza daha fazla zarar gelmesini önlemek için sağlıklı yaşam tarzı seçimleri uygulamayı denemeyi önemli kılar.

  Damarlar içinde daha yüksek basınç ile obezite, ağırlaştırıcı faktörlerden biridir. Karmaşık karbonhidratlar, yeterli miktarda protein ve sağlıklı yağlara dayalı sağlıklı bir diyet yemek çok önemlidir. Tuz oranı yüksek gıdalardan kaçının ve lif ve potasyum oranı yüksek gıdaları ekleyin. Gün boyunca yeterince su için- uygun hidrasyon sağlıklı kan dolaşımı anlamına gelir.

  1. Egzersiz yapmak rutininizin bir parçası olmalıdır

  Varisi önlemek için en faydalı egzersiz yürümektir.

  Yoga da iyi bir seçenektir. Ayaklarınızı kalbinizden daha yükseğe getiren birçok pozisyon uygulayabilirsiniz.

  Yoga ayrıca baldırlarınızdaki en derin kasların gerilmesine ve tonlanmasına yardımcı olabilir. Derin kaslar, bir dereceye kadar, damar valflerinin düzgün çalışmasına yardımcı olabilir. 

  Diğer faydalı egzersiz türleri arasında bisiklet ve yüzme sayılabilir.

  1. Hamile kadınlar için uyku pozisyonları

  Hamilelik varisin oluşmasının en büyük nedenlerinden biridir.

  Sol tarafınızda uyumak varis oluşmasını önlemeye ve mevcut varisli damarların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu uyku pozisyonu, genişleyen uterusunuzun vücudunuzun sağ tarafında bulunan pelvik bölgenizdeki büyük damara uyguladığı basıncı azaltmaya yardımcı olur.

  Kalın varislerin şiddetini azaltmak için kilo almamak, dar kıyafet giymemek gibi yöntemler kullanılabilir. En etkili yöntem ise tedavi olmaktır.

  Varisten kurtulmak için mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Evde uygulanan yöntemler, sülük tedavisi gibi yöntemler tercih edilmemelidir. Ameliyat için de doktora danışıp ona göre bir yol izlenmesi gerekir. Ani kararlarla bu yöntemlerin uygulanmamasına özen gösterilmelidir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • F
  Fatma26.02.2020

  83 yaşında annemin varis sorunu var. yaşı itibari ile hala bir tedavi şansı varmı ? Getirdiğimiz doktorlar ameliyatlık safhayı geçmiş dediler yalnızca daflon ilaç kullanıyoruz ama çok fazla faydası olmuyor. Bu durumda nasıl bir yol izlememeliyiz? kendisi sinop ta yaşıyor yapilacak birşey var ise size getirmek istiyoruz.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Fatma hanım merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Detaylı bilgi için bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayacak, bilgi verecekler. Teşekkürler.

 • A
  Aslı22.02.2019

  Merhaba Dr. Rengin Türkçüler varis tedavisi ücreti nekadar

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Aslı hanım merhabalar Ankara da yapmış olduğum varis tedavileri hakkında detaylı bilgi için bize bırakmış olduğunuz telefon numarasından sizi arayacağız. Teşekkürler.

 • Y
  Yasin Demir04.02.2019

  Merhaba Dr. Rengin Türkgüler Varis tedavisi olmak istiyorum muayene ücreti ne kadardir Ankarada oturuyorum bilgi verirseniz sevinirim

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Yasin bey merhabalar. Fiyat bilgisi ve randevu için 0532 385 31 93 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 • A
  Ahmet Bal04.01.2019

  Hocam benim annemde varis var bir arkadaşımda annesini sizde varis tedavisi yaptırmış ve çok memnun kalmışlar lazer ve köpük fiyatınız nedir ve ocak ayının sonu için bana randevu verebilir misiniz annemin adı Meryem Bal teşekkür ederim saolun

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Ahmet bey merhabalar,geçmiş olsun.Tedavi fiyatları ve randevu için 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızı ararsanız size bilgi vereceklerdir. İyi günler diliyorum.

 • E
  Esin Ayhan19.12.2018

  Hocam merhaba, benim bacaklarımın arka tarafında kalın kalın damarlar var. Bu damarlardan dolayı çok sıkıntı çekiyorum. Çok çirkin göründüğü için denize bile giremiyorum. Bu kadar kalın varisler tedavi edilebilir mi?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Esin hanım merhabalar ! EVLA tedavisi sayesinde ameliyat olmadan,çok kolay bir yöntemle varislerinizden kurtulmanız elbette mümkündür. 0532 385 31 93 numaralı telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.Teşekkürler.

 • A
  Asuman Terzi16.10.2018

  Bende çok fazla kılcal varis var ve bu varisler bacaklarımda kıl var gibi görünmesine neden oluyor. Bu kadar yoğun kılcal varisin tedavisi mümkün müdür. Bir de kaç seans sürer. Teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Asuman hanım geçmiş olsun. Bacaklarınızda gördüğünüz kılcal varislerin tedavisi mümkündür. Bu nedenle muayene randevusu almanızı tavsiye ederim.

 • K
  Kasım Salih06.07.2018

  merhaba, benim bacaklarım çok fazla ağrıyor. özellikle geceleri uykumdan uyanacak kadar sıkıntı çekiyorum. bunun için bir kaç defa kalp damar cerrahına gittim. sorun yok dediler. sebebi ne olabilir.

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Kasım bey öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.Bunun teşhisini burda koymak zor olduğu için kliniğimze gelerek sizin için uygun olan tedavi planını belirlemek için size ayakta Doppler Us ve ultrason çekmesi gerekir Dr. Rengin hocamızın. Damarlarınızın ağrımasının sebbei varise bağlımı değilmi buna karar verilerek tedavinize karar verilir.Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193