1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Köpükle Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi Yöntemi

Varisin bacak toplardamarlarında meydana gelen genişleme olduğunu daha önce açıklamıştık. Genişlemiş olan bu damarların kapatılmasından başka bir yolun olmadığı bilimsel bir gerçektir. Varis probleminden, en gelişmiş ve ameliyat gerektirmeyen bir yöntem olan köpükle varis tedavisi ile (köpük skleroterapi) kurtulabilirsiniz. Bu tedavi kliniğimizde uygulanmaktadır.

Köpüklü Varis Tedavisi

Köpükle Varis Tedavisi
Bir örgü veya yumak biçiminde görülen varisler genellikle birbirleriyle ilişkilidirler. Birbirleriyle ilişkili olduklarında hastalığın tedavisi daha kolay olur, çünkü tek bir noktadan iğneyle girilerek çok geniş bir varis ağının tedavi edilmesi mümkündür. Köpüklü varis tedavisi sırasında damara girilen yerden, köpük sklerizasyon ilacı verilir. Bu ilaç, varisin görüldüğü damarların iç kısmını (kimyasal olarak) yakarak onların kapanmasını sağlar.

Köpüklü varis tedavisi sırasında herhangi bir ağrı hissetmezsiniz, iğne girişlerindeki ağrıyı gidermek için de ya lokal anestezi ya da konforunuzu arttırmak amacıyla damardan ağrı kesici enjekte edilir. Bu nedenle iğne girişlerinin ağrısını hissetmeyeceksiniz.

Varis Köpük Tedavisi Aşamaları 

Gelenlikle lazerle varis tedavisi sonrasında kalan damarların tedavisinde başvurulan bu yöntemde; varislere bölge bölge giriş yapılarak tümünü tek seansta bitirmek mümkündür. Varisin olduğu ilk bölge köpük sklerozan ilacı enjekte edilerek yakılır. İlk bölge yakıldıktan sonra ikinci bir bölgeden giriş yapılır. Varis köpük tedavisi sırasında birinci giriş yerinden çok düşük bir basınçla ilaç verilmeye devam edilir. Bu şekilde devam edilerek üçüncü bir bölgeden giriş yapılır. Eğer birbirleriyle ilişki içerisindelerse, görüntü itibariyle çok gibi görünseler dahi 2 ya da 3 girişle tümünün tedavisi mümkün olur.

Köpük Tedavisi

Köpük tedavisi yapılan damarlar inceldikçe skleroterapi ile tedavi biraz daha zorlaşır. Bu iğneler ince olmakla birlikte saç kılı biçimindeki varislere çok daha ince iğnelerle girilir. Ancak orta boy varislere biraz daha geniş iğneyle, kelebek iğnesiyle girmek mümkündür.

Tedavinin Yan Etkileri, Belirtileri ve İyileşme Süreci

Tedavinin başlıca yan etkileri şunlardır:

 • Köpüğün damar dışına kaçması (çok düşük bir ihtimal)
 • Leke oluşması (kişiden kişiye değişiklik gösterir)
 • Ağrı (çok düşük seviyede)
 • Morluk (kişiden kişiye değişiklik gösterir)
 • Şişlik

İlaç verilen bölgelerde kızarma normal bir belirtidir. Bu kızarıklık genellikle 24 saat içinde geçer. Ancak varis köpük tedavisi yaptıranların, varislerinin tamamıyla kaybolması 1 ayı bulmaktadır.

Varis Köpük Tedavisi Zararları

Varis köpük tedavisi nin bilinen bir zararı yoktur. Kullanılan köpüğün bir zararı olmamakla birlikte vücutta kalıcı da değildir. Zehirleme etkisi yoktur. Genetik bozukluğa sebep olmaz.

Köpükle Varis TedavisiHasta Yorumları5
 • Bacaklarımdaki varislerden dolayı ağrı yaşıyordum. 07.10.2020

  Merhaba, Ben Osman Canpolat

  Yaklaşık 10 yıldır bacakalarımdaki varislerden dolayı oluşan ağrı yaşıyordum. Taki yolum güleryüzlü ekibi ve kıymetli Rengin hocam ile karşılaşana kadar. Çok belirgin hatlar olmasına rağmen umutsuzluk nedir bilmeden beni güleryüzü ve bilgeliği ile uzman eli ile iki seansta ağrılarımda son verdi. Sanmıyorum ki onun tedavisi uygıladığı, tedavi tekrarlasın. Çok teşekkür ederim.

  Güvenmenin adresi Rengin hocam.

  İyi çalışmalar diliyorum :) Elleriniz şifa dağıtıyor.

 • Çok rahat ve konforlu bir tedavi 24.01.2018
  Varis tedavisi yaptıranlar

  Yıllardır beni rahatsız eden varis probleminden Rengin Hocam sayesinde kurtuldum. Çok rahat ve konforlu bir tedavi dönemi geçirdim. Sonuç Beklediğimden iyi oldu. Doğru adrese geldiğim için çok şanslıyım. Başarılarınızın devamını diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun

  Sevgiler.

  Leyla Zülfikar

 • İyi ki tanışmışım 06.10.2017
  Köpük tedavisi yaptıranlar

  Kızım Şule Erakman Yılmaz'ın sayesinde doktorum Rengin Türkgüler hanımla tanıştım, iyi ki tanışmışım. Köpük tedavisi oldum. Çok memnun kaldım. Çok teşekkür ediyorum. Yolu açık olsun diliyorum. Başarılarının devamını diliyorum.

  Sevgiler

 • Varis şikayetlerimiz çok yüksek boyutlara ulaşmıştı 02.03.2019
  Endovenöz lazer ablasyon yaptıranlar

  Dr. Rengin Hanım'la karşılaştığımız için özellikle şükürler olsun. Annemiz yüksek riskli kalp kapak ve aort damar hastası,kalp hastalıklarının yanı sıra varis şikayetlerimizde çok yüksek boyutlara ulaşmıştı,bir sondaki evre varis ülseri diye geçen kanamalı yaralar olacaktı.Bir çok doktorun yüksek risk grubunda gördüğü annemizin tedavisini Rengin Hanım üstlendi. Varis konusundaki tecrübeleri içimizi rahatlatan en önemli noktaydı.Tedavi sürecimiz en ufak dahi sorun olmadan tamamlandı ve sonuç gerçekten harika. Şifalı ellere teslim olmak bu olsa gerek.

  Sevgili hocamız Rengin Hanım ve geğerli ekip arkadaşlarına herşey için çok çok teşekkür ederiz.

  ZEHRA KASAP VE AİLESİ

 • Bacağım Gerçekten Yeniden Doğdu 28.10.2017
  Lazerle varis tedavisi yaptıran hasta yorumu

  Öncelikle siz değerli insanları tanıdığım için çok mutluyum. Benim öyle bir ağrılarım vardı ki anlatılmaz. Resmen bacağım yok gibiydi. Ama bir gün ansızın bir abimin vasıtasıyla Rengin hocam'a yönlendirildim ve ilk önce bana Lazer tedavisini uygun gördü. Ardından köpüklü tedavi ve 3 gün sonrasında tekrar köpüklü tedavi ve bir buçuk ay sonunda aldığımız sonuç inanılmaz ve eskisi ile alakası yok bacağım gerçekten yeniden doğdu. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım ve demek istediğim tek bir şey var. Rengin hocamı bu olay ile bağlantısı olan dostlarımı yönlendirmek. Benden bu kadar. Üç ay sonra görüşmek üzere k.i.b. Allah yolunuzu bahtınızı açık eylesin çok teşekkür ederim.

  Yunus Deniz

  Bayrampaşa / İstanbul. 

Köpükle Varis TedavisiSık Sorulan Sorular2
 • Skleroterapi için kaç seans gerekir
  Skleroterapi için kaç seans gerekir?

  Dr. Rengin Türkgüler örümcek ve varisli damarlarla ilgili geniş deneyimi en iyi sonuçlar elde etmiştir. 

  Çoğu durumda, bir örümcek veya varisli damarın kapatılması için tek bir tedavi seansı yeterli olmaktadır. Ancak muayeneniz sırasında size söyleneceği gibi spesifik varis alanının genişliği ve büyüklüğüne bağlı olarak varis tedavisi seans sayısının artması mümkün olabilir. 

  Bu konuda tedaviye başlamadan önce mutlaka tarafınız bilgilendirilecektir. 

  Örümcek varislerin veya genel varislerin skleroterapi veya köpük tedavisi ile tedavisi sırasında varisinizin büyüklüğüne göre kullanılacak ilaç miktarı değişecek ve tedavi seans sayısı da buna göre değişecektir.

  Her bir seansta bir ampül ilaç kullanılacak ve bu ilacın kullanılıp bitirilmesi seans için esas alınacaktır.

  Köpük tedavisi ne kadar sürer?

  sorusuna yukarıda anlatılan nedenlerle kesin ve net bir cevap vermek mümkün değildir. 

   

 • Varis Nasıl Geçer?
  Varis Nasıl Geçer?

  Toplardamarlarda oluşan bir fiziksel sorun olan varis hastalığı tedavi edilmediği müddetçe geçmez. Bu nedenle varis ancak tedavi edilerek geçer. Varis tedavisi olarak yapılan araştırmalarda bitkisel varis tedavisi yöntemleri, varis ilaçları ve sülükle varis tedavisi gibi yöntemler varis nasıl geçer sorusunun cevabı DEĞİLDİR. 

  Varis Neden Olur Nasıl Geçer?

  Sağlıklı bir toplardamarda kan kalbe doğru hareket eder. Toplardamarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından dolayı kan damarlarda birikmeye başlar ve damarda şişme meydana gelir. Varis neden olur nasıl geçer? Varis genellikle bacaktaki toplardamarlarda görülür. Ayakta uzun süre kalmayı gerektirecek işlerde çalışanlarda varis görülme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hamilelikte de ortaya çıkabilir. Hareketsiz kalmak ve spor yapmamak da varisi tetikleyici bir unsurdur. Varis ancak tedavi edilerek geçer. 

  Varis Ağrıları İçin Ne Yapmalı?

  Eğer varis ağrıları için ne yapmalı ağrılar için çözüm arıyorsanız aşağıdaki basit yolları deneyebilirsiniz:

  • Evinizde kanepenize veya yatağınıza uzanın. Bacaklarınızın altına 20- 30 cm yükseklikte bir yastık koyun ve yaklaşık 30 dakika boyunca bu şekilde bekleyin.
  • Her gün düzenli yürüyüşler yapın.
  • Aloe Vera aromalı kremler ile bacaklarınıza masaj yapın. Aloe Vera'nın ferahlatıcı etkisi varisli bölgenizi bir nebze olsun rahatlatacaktır.
  • Varis çorabı kullanın.
  • En önemlisi ise hareketsiz bir yaşamdan sakının.

  Yukarıda verilen önerilerin hiçbiri tamamen varisi ortadan kaldıracak yöntemler değildir. Sadece ağrılarınızı hafifletmek amacıyla yardımcı unsurlardır. Varis tedavisi olmayı geciktirmeyin ve derhal randevu alın. 

  Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Günümüzde varis tedavisi için cerrahi olmayan yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar;

  • Lazer ve Radyofrekans Tedavisi : Lazer ve Radyofrekans tedavilerinde amaç sıcaklık ve radyo frekansları ile damarın kapatılmasını sağlamaktır.
  • Buhar Tedavisi : Buharla tedavi, damarın içine steril sıcak su buharı püskürtürülerek uygulanan bir yöntemdir.
  • Yapışkan (Zamk) Tedavisi : Yapışkan tedavi yöntemi, Lazer ve Radyofrekans tedavilerine çok benzemektedir.
  • Köpük Tedavisi (Skleroterapi) : Köpükle tedavi, şişen damarların görünümünü azaltmak için kullanılmaktadır. Varisli damarın içine iğne ile girilerek damar kapatıcı ilacı verme işlemidir.

  İlerlemiş ve ağrılı varisler için cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

  Varis İlacı İşe Yarar mı?

  Varis ilacı ile varisli damarlar yok edilemez. İlaçlar yalnızca ağrıların giderilmesi ve şişkinliğin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır.

  Ayrıca aspirin ve kan sulandırıcı birtakım ilaçlar da pıhtı riskinin yüksek olduğu varislerde yara iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilir.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Emine28.06.2022

  Merhaba ben 27 yaşındayım uzın süre ayakta çalıştıgım için sol bacagımda dış varis var varis ana damara yakın köpük tedavisinde ana damara kaçma olasığısı söz konusumudur oyle ise yan etkileri var mıdır?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Bu alanda uzman bir hekimde tedavi olduğunuz zaman sorun teşkil etmez. İşlemin doğruluğu ve tecrübe bu her konuda olduğu gibi bu tedavide de önemlidir.

 • L
  Leyla Üner14.04.2021

  Merhaba Ben 69 yaşındayım bacaklarımda çok ağrı oluyor aynı zamanda çok kalınlaştılar yardımcı olabilirmisiniz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Leyla hanım merhaba gün içinde sizi arayarak detaylı bilgi verecekler.

 • F
  Fatma Yıldız21.10.2020

  ben iğine ile tedavi gördüm 3 hafta önce yapıldı morluklar geçti ama şişlikler geçmedi ne yapmalıyım ...

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Fatma hanım merhaba tedavinizi ben yapmadığım için bilgi vermem maalesef yasal değil. Takibinde olduğunuz doktorunuza danışırsanız size daha detaylı bilgi verecektir. İyi günler dilerim.

 • Ö
  Özlem Bolat15.06.2020

  Iyi gunler.ben 2006 yilinda aort kapak ameliyati gecirdim. İlaç kullaniyorum.sol bacakda varisim var ve operasyon gecirmem gerekliymis.dr. gittim.renkli dobler cekildi.kapaklardada sorun varmis.damar genislemis ve kacak var.acaba benim icin uygun olan yöntem hangisidir.simdiden tesekkurler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Özlem hanım geçmiş olsun, Hastalığınıza ilişkin olarak yazdığınız hususlarda buradan net cevap vermek doğru değildir. Bu nedenle kliniğimize başvurmanız ve muayene olmanızı tavsiye ediyoruz.

 • S
  Sude13.03.2019

  Rengin Hanım merhaba.acaba skleteropinin herhangi bir yan etkisi var mı?hiç bilgim olmadığı için soruyorum kusura bakmayın yani başka bir yerde bir problem olur mu daha sonra

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Sude hanım merhabalar. Skleroterapi köpük tedavisinin herhangi bir yan etkisi yoktur. Muayeneden ve doppler ultrason ile besleyici ve hastalıklı damarların tespiti iyi yapılırsa herhangi bir tekrarlama olmaz. Ama sağlıklı damarların varis olmayacağının garantisi elbette verilemez. Teşekkürler.

 • N
  Nazan09.01.2019

  Bacağımda varis başlangıcı var nasıl tedavi olabilirim (- Lazer - Ozon - Skleroterapi dışında )

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Nazan hanım bu tedavi yöntemleri en sağlıklı ve en kalıcı yöntemlerdir.

 • P
  Pınar Kayrin11.12.2018

  Merhaba gebelikte varis tedavisi zararlı mı

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Pınar hanım.Gebelikten sonra tedavi olmanızı daha uygun görüyorum ve gebelerime gebelikleri sonlandıktan sonra tedavi varis tedavisi uyguluyorum. 0532 385 31 93 numaralı hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 • E
  Emine31.07.2018

  Merhaba. Ayak ve bacaklarımda agrım cok oluyo. Ayak damarlarımda ve bacaklarımdada varis ve damar şişlikleri var. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Merhabalar Emine Hanım,öncelikle geçmiş olsun. Öncelikle kliniğimizde size Doppler Us çekerek Dr. Rengin hocamın damarlarınızın tipi ve derecesi hakkında bir venöz haritalama oluşturması gerekmektedir.Kılcal-Orta derece varisleriniz mi var ? Yoksa damar genişlemeniz,venöz yetmezliğiniz veya da ameliyat gerektiren bir damarınız mı var bunu tespitini yaptıktan sonra uygun olan tedavi planını varislerinizde gerçekleştiriyor doktorumuz. İki tedavi yöntemimiz vardır.Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir Tek senansta da biter.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 • B
  Batuhan Aksakallı12.05.2018

  öncelikle Merhaba! benim 19 yaşındayım ve ayağımda tek damar üzerinden gelen varisler var ve topuğuma kadar gidiyor ve topuğumda morluklar oluştu bunun tedavisi nasıldır yardımcı olabilirmisiniz??

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun. Öncelikle Venöz Doppler Ultrason ile değerlendirmek lazım. Tanımladığınız damar ve ilişkili kılcallar tedavi edilebilir. Kliniğimize ulaşmanız halinde yardımcı olmak isterim. Sağlıklı günler diliyorum.

 • M
  Mihrican08.05.2018

  Merhaba Ben 39 yaşında uzun yıllar güvenlik işi yaptım şimdi bir mağazada satış temsilcisi olarak çalışıyorum.ailemde kimsede varış yok ama benim bayağı ince kılcal damar varislerim var.bunlari tedavi ettire bilir miyim görünüş olarak da hiç hoş durmuyolar yardımcı olabilir misiniz şimdiden çok tesekkurler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Geçmiş olsun Mihrican Hanım, Öncelikle doppler ultrason ile venöz harita çıkarmam gerekir. Yoğun kılcal damarlar bazen altta yatan başka gözle görülmeyen başka varislerden kaynaklanabilmektedir. Eğer böyle varisleriniz varsa önceliğimiz onları kapatmak sonra da kılcal varisleri tedavi etmek olacaktır. Venöz haritalama sonunda altta yatan başka büyük varisler yoksa kılcal varislerin tedavisine geçilebilir. Her halükarda tedaviniz mümkün. Telefon numaramızdan bana ulaşabilirseniz yardımcı olmak isterim.

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193