1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Ameliyatsız Varis TedavisiVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Ameliyatsız Varis TedavisiAmeliyatsız Varis Tedavisi

Varis | Varis Nedir?

Varis | Varis Nedir?

Varis nedir? sorusuna verilecek en iyi cevap bacak toplardamarlarında meydana gelen genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir denilebilir. Varis, bacaklarda kirli kanın birikmesine neden olarak bacakların kaşınmasına, ağrımasına ve ilerleyen aşamada yaraların açılmasına neden olabilen bir hastalıktır. Varis hastalığı sadece estetik bir sorun olarak görülmemelidir. Ancak özellikle kılcal varisler estetik kaygılara neden olmaktadır.

Varis nedir, nasıl oluşur sorusuna ise en kısa yanıt olarak damarlardan akan kanın düzgün akmayıp geriye doğru akması durumu denebilir. Bunun nedeni tam olarak belirlenememiştir.

Varis Hastalığı Nedir?

Varis hastalığı nedir? Bacak toplardamarlarının zamanla genişlemesine veya şişmesine denir. Yani bacaklardaki damarların belirgin hale gelmesidir. Genelde vücudun en çok basınç altında kalan bölgelerinde yani bacaklarda görülür. Varis sorunu olan kişilerde gece krampları, bacak kaşıntıları, şişlik ve ağrı oluşumu gözlenir.

Varis Ne Demek?

Varis ne demek sorusuna estetik bir sorundur demek son derece yanlış olur.Varis sadece estetik bir sağlık sorunu değildir. Varis tedavi edilmelidir. Aksi halde varis hastalığının yaratacağı etkiler telafisi güç sorunları ortaya koyabilir.

Varisin Zararları

Varis hastalığı aynı zamanda sağlık için de son derece tehlikeli olabilir. Varisin zararları hakkında bilgi vermekte fayda vardır. Varis tedavi edilmediği zaman ciltte çeşitli ödemlere neden olabilir. İlerleyen zamanlarda, kan dolaşımıyla ilgili hastalıklara neden olur.

Varis Başlangıcı

Varis başlangıcı, bacaklardaki damarların ortaya çıkmasıyla anlaşılır. Varis başlangıcı genellikle kişinin yaşam biçiminden ortaya çıkmaktadır. Özellikle hareketsiz bir yaşam sürmek varis başlangıcına neden olmaktadır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis hastalığındaki ilk bulgular sızlamalarla ortaya çıkabilir. Görünüşte hiçbir şey olmasa da bacakta ağrılar hissedilebilir. Yanma, kas ağrısı, bacaklarda ağırlık hissi, damar etrafında gözlenen kaşıntılar, oturma gibi durumlarda ciddileşen ağrılar oluşabilir. Gözle görülen ilk belirti ise bacak altındaki damarların belirgin hale gelmesidir. Varis başlangıcı nasıl anlaşılır sorusunun en basit cevabı budur. Varis belirtileri görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır. 

Varis Nasıl Oluşur? Nasıl Önlenir?

Varis bir kez başladığında bunu engellemek oldukça zordur. Fakat ilerleme süresi azaltılabilir. Bunun için varis çorabı kullanmak, ayakta çok fazla kalmamak ve yürüyüş yapmak azaltıcı yöntemler arasındadır.

Varis Kimlerde Görülür?

Kadınlarda üretilen hormonlar nedeniyle damarlar duvarlarını kırabilir ve bu durumda varis oluşur. Aileden herhangi birinde varis gözlenmişse bu durum sizde de ortaya çıkabilir. Aynı zamanda yaşlanan damarlar, genç damarlara göre daha az elastiktir. Bunlara ek olarak fazla kilolu olmak, sürekli oturarak iş yapmak, hareketsiz kalmak ve gebe olmak da varis hastalığına neden oluyor.

Uzm. Dr. Rengin Türkgüler Sorularınızı Cevaplıyor
 • E
  Erhan Kurtkesen19.12.2018

  varis hastasıyım. uzun zamandır tedavi olmak istiyorum. ağrı oluyor mu?

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Erhan bey öncelikle geçmiş olsun. Ağrısız , sağlıklı ve çok kolay bir yöntemdir uygulanan işlemler. Detaylı bilgi için 0532 385 31 93 numaralı klinik numaramızdan bize ulaşabilirsiniz. Teşekkür ederim.

 • A
  Asım Alevli16.10.2018

  benim ayaklarımda geceleri çok fazla yanma oluyor. Soğuk suya sokuyorum nispeten rahatlıyorum. Bu durum varis olduğunu mu gösterir. teşekkürler

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Asım bey geçmiş olsun, varis belirtilerinden biri de ayaklarda yanmadır. Ancak ayaklarınızdaki yanma belirtisi tek başına varis hastalığına işaret etmez. Varis muayenesi olmadan bu konuda kesin bir cevap vermek mümkün değildir.

 • M
  Mehmet16.07.2018

  Mrb hocam benim annemdede varis varis var 120 kilosu var ayak di kapaklardada ağrı var sanırım kireç ayaklarıda şiş var taş gibi. Ağrı olyor ne yapabiliriz

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz Mehmet bey.Varislere bağlı ağrısının yanı sıra kireçlenmelerde ağrılarına sebebiyet verebilir.Kilo alımına sebebiyet olarak varisleri oluşmuş olma ihtimali yüksektir.Uyguladığımız bu tedavi yöntemleri ile annenizin varise bağlı olan ağrılarına kökten çözüm getiriyoruz.Kliniğimizde kesi tanı için Dr. Rengin hocamızın size ayakta Doppler US çekmesi gerekir. Daha sonra bir venöz haritalama oluşturuluyor. Sizin için uygun olan tedavi planı Skleroterapi ( Köpük Tedavisi) mi ? yoksa Endovenöz Lazer Ablasyon mu ? buna karar veriliyor. Skleroterapi (Köpük tedavisi) Genelde kılcal varislerde ve orta derece varislerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. 1-2 senansa biter ama nadirde olsa 4-5 seans süren hastalarımızda oluyor. Bunun sebebi varislerin azlığına ya da çokluğuna bağlıdır. Endovenöz Lazer Ablasyon (EVLA) ; venöz yetmezlik,damar genişlemesi ve ameliyat olması gereken damarlarda uyguladığımız ikinci bir tedavi yöntemidir Tek senansta da biter.Ameliyatsız tedavimiz bu EVLA sayesinde hastalarımızın sağlığına hemen kavuşmasını ve yaşamına olumlu devam etmesinde en büyük etkendir. Kesi yok, dikiş yok ve anestezi almadan tedavilerinize yürüyerek gelip gideceğiniz bu tedavi yöntemlerimizde tekrarlama, herhangi bir sorun yaşamadan varislerinizden kurtulmanız mümkündür. Fiyat Bilgisi ve Randevu için bize (0312)224 13 14 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 • S
  Selçuk18.05.2018

  Nasıl tedavi olayım

  Uzm. Dr. Rengin Türkgüler

  Selçuk bey geçmiş olsun. Sorunuzu daha ayrıntılı şekilde telefon ile sorabilirsiniz. 0312 224 13 14

Soru Sor
Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0532 385 3193 0312 224 1314