1. HASTA YORUMLARI
 2. SIK SORULANLAR
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVARİS TEDAVİSİ
 1. HASTA YORUMLARI
 2. +90312 224 1314
Varis Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLERVaris Tedavisi | Dr. Rengin TÜRKGÜLER

Varis Nasıl Önlenir?

Varis Nasıl Önlenir?

Varis Nasıl Önlenir?

Varisli damarlar çeşitli nedenlerle gelişir. Risk faktörleri yaş, aile öyküsü, kadın olmak, gebelik, obezite, hormonal replasman veya kontrasepsiyon tedavisi, uzun süreli oturma veya ayakta durma ve diğerlerini içerir. 

Aile öyküsü veya yaş gibi risk faktörlerinin bazılarından kaçınmak diğerlerinden daha zordur. 

Ancak varislerin oluşmasını önlemenin bir yolu var mı?

Ne yazık ki, cevap hayır. Bununla birlikte, mevcut varislerin kötüleşmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca damarlarla ilgili sorunları olabildiğince geciktirmek için sağlıklı bir yaşam tarzı da seçebilirsiniz. 

İşte birkaç ipucu;

 1. Uzun süre oturma veya ayakta durmaktan kaçının

Uzun süre tek bir pozisyonda durmak veya oturmak kanınızın bacak damarlarında yer çekimine karşı hareket etmesini zorlaştırır. Bu, damarlarınızdaki basıncın artmasına neden olur. Bu nihayetinde ayak bileklerinin etrafında kan birikmesine neden olabilir ve ayaklarınız ve baldırlarınız şişebilir ve ağrıyabilir.

Etrafta dolaşmak venöz basıncı azaltacak ve kan dolaşımınızı iyileştirecektir. Fırsat buldukça aşağıdakiler gibi küçük egzersizler yapın:

 • ayaklarınızı tutmak
 • ayak bileklerinizi germek
 • dizlerinizi "yürüyen" tarzda bükmek

Bacaklarınızı günde en az üç kez, bir seferde 15 dakika kaldırmaya çalışın. Ayaklarınızı kalbin üzerine kaldırmak yerçekimi çemberini kırar. Bu daha iyi kan dolaşımı ve daha az ayak bileği şişmesi ile sonuçlanır.

 1. Varis çorabı giymek

Varis çorapları, damar kapakçıklarını doğru konumda tutmanıza yardımcı olabilir. Bu, damarların düzgün çalışmasını kolaylaştırır ve kan birikmesini, şişmesini ve ağrıyı azaltır.

Gün boyunca destekleyici sıkıştırma uyguladıktan sonra daha az gece krampı yaşayabilirsiniz. Damarlarınızın ne kadar hasar gördüğüne bağlı olarak çeşitli sıkıştırma seviyeleri vardır. Dört sıkıştırma seçeneğinden birini seçerken doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir: hafif, orta, sert veya ekstra sert.

 1. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşayın

Varis, değiştiremeyeceğiniz risk faktörlerine dayanarak gelişebilir. Bu, damarlarınıza daha fazla zarar gelmesini önlemek için sağlıklı yaşam tarzı seçimleri uygulamayı denemeyi önemli kılar.

Damarlar içinde daha yüksek basınç ile obezite, ağırlaştırıcı faktörlerden biridir. Karmaşık karbonhidratlar, yeterli miktarda protein ve sağlıklı yağlara dayalı sağlıklı bir diyet yemek çok önemlidir. Tuz oranı yüksek gıdalardan kaçının ve lif ve potasyum oranı yüksek gıdaları ekleyin. Gün boyunca yeterince su için- uygun hidrasyon sağlıklı kan dolaşımı anlamına gelir.

 1. Egzersiz yapmak rutininizin bir parçası olmalıdır

Varisi önlemek için en faydalı egzersiz yürümektir.

Yoga da iyi bir seçenektir. Ayaklarınızı kalbinizden daha yükseğe getiren birçok pozisyon uygulayabilirsiniz.

Yoga ayrıca baldırlarınızdaki en derin kasların gerilmesine ve tonlanmasına yardımcı olabilir. Derin kaslar, bir dereceye kadar, damar valflerinin düzgün çalışmasına yardımcı olabilir. 

Diğer faydalı egzersiz türleri arasında bisiklet ve yüzme sayılabilir.

 1. Hamile kadınlar için uyku pozisyonları

Hamilelik varisin oluşmasının en büyük nedenlerinden biridir.

Sol tarafınızda uyumak varis oluşmasını önlemeye ve mevcut varisli damarların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu uyku pozisyonu, genişleyen uterusunuzun vücudunuzun sağ tarafında bulunan pelvik bölgenizdeki büyük damara uyguladığı basıncı azaltmaya yardımcı olur.

Kalın varislerin şiddetini azaltmak için kilo almamak, dar kıyafet giymemek gibi yöntemler kullanılabilir. En etkili yöntem ise tedavi olmaktır.

Varisten kurtulmak için mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Evde uygulanan yöntemler, sülük tedavisi gibi yöntemler tercih edilmemelidir. Ameliyat için de doktora danışıp ona göre bir yol izlenmesi gerekir. Ani kararlarla bu yöntemlerin uygulanmamasına özen gösterilmelidir.

Adres Ufuk Üniversitesi Caddesi, Farilya Business Center, No: 8 Kat: 14 Ofis: 68 Çukurambar / Çankaya / Ankara Klinik 0312 224 1314 Mobil 0532 385 3193 Mail infodrrengin.com
uzm. dr. rengin türkgülerUzm. Dr. Rengin TürkgülerRadyoloji Uzmanı
0312 224 13140532 385 3193